Klimator, klimatyzator czy wentylator? Co wybrać?

Zima przeszła, co prawda bez większych mrozów, wiosna za pasem, zaczyna się robić pięknie i zielono. Już niedługo zacznie się lato i upały. A może gorąco będzie już wiosną? Powinniśmy zacząć już myśleć, co zrobić, żeby ograniczyć uciążliwe ciepło, którego dostarczy nam słońce. Rynek obfituje w oferty urządzeń pomagających nam przetrwać upalne dni. Wybór jest ogromny, ale czy wiesz jakie urządzenie zaspokoi potrzebę chłodzenia w twoim domu? Sprawdźmy dostępne opcje.

Klimatory

klimator

Są to urządzenia, które do chłodzenia wykorzystują wodę, więc są bardziej ekologiczne niż klasyczna klimatyzacja czy klimatyzatory przenośne. Woda odparowywana jest ze specjalnych wkładów, przez ciepło przechodzące przez nie dzięki wbudowanemu wentylatorowi. Część modeli oferuje dodatkowo możliwość dosypania kostek lodu do pojemnika na wodę, co daje przyjemniejszy efekt i wyraźnie obniża temperaturę odczuwalną.

Najskuteczniejsze są w otwartych oraz niedużych pomieszczeniach. Ich efektywność rośnie wraz ze wzrostem temperatury. Dzięki zastosowaniu wody do chłodzenia, mają wpływ na nawilżenie powietrza, co może być dodatkową zaletą. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że poziom nawilżenia trzeba monitorować samodzielnie, by nie stwarzać warunków odpowiednich do rozwoju bakterii i roztoczy. W większości przypadków nie możemy tu też precyzyjnie ustawić żądanej temperatury. 

Pośród dobrych i tanich klimatorów, na szczególną uwagę zasługuje model Activejet Regular MKR-550B. Sprawdza się jako klimator osobisty zarówno w domu, jak i biurze. Może pracować nawet 8 godzin bez uzupełniania zbiornika na wodę, oferuje 3 prędkości pracy i 6-kolorowe podświetlenie LED.

Inne warte uwagi modele to na przykład Camry CR 7905 (o wydajności przepływu powietrza na poziomie 830 m³/godz) oraz Camry CR 7858 (oferujący przepływ powietrza sięgający 1188 m³/h). Pośród tańszych modeli należy z kolei wyróżnić model Mesko MS 7918 oraz Ravanson KR-2011.

Czytaj więcej: Co to jest klimator i kiedy warto go kupić?

Klimatyzatory przenośne

klimatyzator przenośny

Nowoczesne modele chłodzą powietrze dzięki naturalnemu propanowi (czynnik chłodniczy R290), który w przeciwieństwie do starych, nieekologicznych odpowiedników (R407C i R410A), nie wpływa na warstwę ozonową. Trzeba wiedzieć, że klimatyzatory schładzają, ale też wysuszają powietrze wewnątrz pomieszczenia. 

Są bardzo skuteczne w pomieszczeniach do 50 m2. Możemy w nich ustawiać temperaturę chłodzenia lub temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Potrzeba tu jednak rury odpływowej do gorącego powietrza, a bez wentylacji w pomieszczeniu, także specjalnego kołnierza uszczelniającego do okna. 

Do największych zalet tych sprzętów zaliczamy mobilność, łatwość instalacji i niską - w porównaniu z klimatyzacją - cenę. Do wad trzeba jednak zaliczyć głośną pracę i obniżoną efektywność z uwagi na konieczność pozostawienia otwartego okna czy drzwi dla rury wylotowej.

Najlepsze klimatyzatory przenośne to: Camry CR 7907, dysponujący dodatkowo funkcją nawiewu, chłodzenia oraz osuszania, AEG AXP26U558HW, oferujący funkcję grzania, osuszania i wentylowania, a także model AEG AXP26U338CW, który przychodzi w zestawie z wygodnym pilotem zdalnego sterowania.

Czytaj więcej: Jaki klimatyzator przenośny wybrać do domu?

Wentylatory

wentylator

Cały proces chłodzenia przebiega tu bardzo prosto. Ciepłe powietrze jest zasysane przez łopatki wentylatora i wprawiane w ruch, dzięki czemu powstaje efekt chłodzenia. Zużywają najmniej energii elektrycznej, mają różne wydajności, ale skutecznie chłodzą. Wyróżniamy różne rodzaje wentylatorów, które można precyzyjnie dopasować do swoich potrzeb.

Wentylatory biurkowe

Wentylatory biurkowe mogą być zasilane z sieci energetycznej lub z gniazda USB. Pozwalają na precyzyjne ustawienie nawiewu w bezpośredniej bliskości użytkownika.

Pośród najlepszych wentylatorów na biurko polecamy szczególnie:

  • Woozoo PCF-SDC18T DC Jet 180 - to model zdalnie sterowany, wyposażony w 4-kierunkową funkcję oscylacji, a także wygodny timer. 10 prędkości pracy do wyboru pozwala dobrać tryb do warunków i oczekiwań.
  • Mesko MS 7330 - urządzenie o wzmocnionej sile i stabilnej podstawie zapewni każdemu domownikowi szybką ochłodę w upalne dni.

Wentylatory kolumnowe

Wentylatory kolumnowe, podobnie jak biurkowe, bardzo dobrze sprawdzają się stojąc w bezpośrednim pobliżu użytkownika. Zapewniają bowiem delikatny efekt chłodzenia, często te urządzenia dysponują nawet trybem imitującym naturalne, nieregularne powiewy powietrza.

Dodatkowo, ten rodzaj wentylatorów zajmuje mało miejsca z uwagi na wąską podstawę, a także cechuje się bardziej elegancką stylistyką niż modele klasyczne. 

Wśród dobrych i godnych polecenia modeli można wymienić na przykład: 

  • Activejet Selected WKS-120BPJ  - opracowany przez nas model gwarantuje najlepszy możliwy stosunek ceny do jakości. Neutralny design wpasuje się w każdą stylistykę pomieszczenia, a dodatkowo model oferuje funkcję jonizacji, która może okazać się nieocenioną pomocą dla alergików.
  • Proficare PC-TVL 3068 - jest wyposażony w wygodny, 8-godzinny timer, funkcję oscylacji i ekran LED.
  • Woozoo TWFC82T - także oscyluje (w prawo i w lewo), ma timer i 3 ustawienia prędkości.

Wentylatory podłogowe

Wentylatory podłogowe, czyli standardowe modele, mogą poszczycić się największą wydajnością, przez co są polecane nawet do większych pomieszczeń. Dodatkowo, na rynku bez problemu znajdziemy produkty, które oferują dodatkowe funkcje. Wentylatory stojące mogą na przykład mieć wbudowaną technologię nawilżania ultradźwiękowego (tu jednak warto pokreślić, że ich stosowanie nie jest możliwe, jeśli posiadamy zwierzęta).

Najlepsze wentylatory podłogowe to na przykład:

  • Deerma Fan FD200 - model wyróżnia się przede wszystkim regulowaną wysokością i zdalnym sterowaniem. Może nawet pełnić funkcję wentylatora biurkowego. Ma 4 tryby pracy, 15 prędkości do wyboru, timer i funkcję automatycznego obracania w prawo i lewo.
  • Ravanson WT-7040SN INOX - ten niezawodny model oferuje szeroki kąt oscylacji poziomej, 3 ustawienia prędkości i regulację kąta pochylenia czaszy.
  • MPM MWP-13M - posiada 3-stopniową regulację nawiewu, a jego zakres oscylacji wynosi 80°.

Czytaj więcej: Wentylator domowy - jaki okaże się najlepszy?

Przejdź do sklepu i wybierz swój nowy wentylator!