Lodówka- jaką kupić? Porady, które ułatwią wybór

Lodówka - serce każdej kuchni. To właśnie dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie cieszyć się świeżością wielu produktów. Bez jej obecności nie wyobrażamy sobie przechowywania żywności, a także przygotowywania posiłków. Producenci sprzętów AGD oferują kupującym tak wiele modeli, że wybór odpowiedniego sprzętu może okazać się problematyczny. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą w zakupie najlepszej lodówki. 

Ilość osób w gospodarstwie domowym

Na rynku znajdziemy lodówki w najróżniejszych wariantach. Nie tylko cenowych, lecz także pojemnościowych. W zależności od własnych potrzeb możemy zdecydować się na urządzenie chłodnicze od 90 do 400 litrów. Lodówki o mniejszych pojemnościach są idealnym wyborem dla singli, zaś te o większych gabarytach są przeznaczone dla dużej rodziny, czy też do mieszkania wynajmowanego przez kilka osób.

Rodzaje lodówek

Istnieją dwa rodzaje sprzętów chłodniczych. Podejmując decyzję o zakupie lodówki mamy do wyboru wolnostojącą lub do zabudowy. Większość osób przy projektowaniu wnętrza domu, chce utrzymać jednolitą zabudowę kuchni. Wybierane są wówczas modele do zabudowy, które mają identyczną funkcjonalność, jak lodówki wolnostojąca. 

Należy pamiętać, że decyzję o zakupie idealnego dla nas sprzętu AGD należy podjąć już na etapie projektowania kuchni. Dlaczego? Ponieważ wybierając lodówkę do zabudowy, musimy być przygotowani na dużą precyzję przy planowaniu rozmieszczania oraz montażu. Zdarzają się przypadki, kiedy kilka centymetrów przesądza o braku lodówki w zabudowie. 

Jak jest w przypadku lodówki wolnostojącej? Wielu kupujących wybiera ten model ze względu na cenę. Wolnostojące urządzenia chłodnicze są tańsze o nawet kilkaset złotych od lodówek do zabudowy, a także łatwiejsze w naprawie, gdy jakiś element ulegnie awarii.

Zobacz: Jak kupować AGD do zabudowy?

Lodówka jednodrzwiowa czy dwudrzwiowa?

W tym przypadku wiele zależy od tego, ile metrów kwadratowych posiada nasza kuchnia. Do małego wnętrza idealnie sprawdzi się lodówka jednodrzwiowa. Jeżeli nasz metraż pozwala na delikatne szaleństwa, możemy sobie pozwolić na lodówkę dwudrzwiową, zwaną Side by Side. Model Side by Side charakteryzuje to, że chłodziarka i zamrażarka umieszczone są obok siebie. Ten typ posiada wiele udogodnień, jak chociażby kostkarki do lodu lub dozownik wody, choć z drugiej strony minusem tego typu rozwiązań są wysokie koszty eksploatacji.

Jaka efektywność energetyczna?

Efektywność energetyczna w urządzeniach AGD określa ilość zużytej energii elektrycznej, a w przypadku pralek i zmywarek - także wody. 

Wśród lodówek wskaźnikiem ilości zużytej w ciągu roku energii jeszcze do niedawna były litery od D do A+++. Najwyższe zużycie mocy oznaczone było symbolem D, zaś literą A+++ minimalne. Na dzień dzisiejszy używane są jednak oznaczenia za pomocą liter od A do G, przy czym urządzenia klasyfikowane do kategorii A+++ trafiły do klasy C lub D, natomiast A+ do klasy G lub F. 

Decydując się na zakup sprzętu z klasy C, D lub E użytkownicy wciąż zyskują gwarancję oszczędności, a także ochrony środowiska. Przed wyborem danej lodówki warto więc spojrzeć na charakterystyczną etykietę, gdzie widoczna jest również kolorowa piramidka mająca ułatwić potencjalnym nabywcom wybór odpowiedniego sprzętu. Zielone oznaczenia świadczą wówczas o niewielkim zużyciu energii elektrycznej, urządzenia mieszczące się w żółtej i pomarańczowej klasie będą zużywały jej nieco więcej, natomiast czerwone kategorie okazują się najmniej oszczędne. 

Poziom hałasu w sprzętach chłodniczych

Głośność lodówek jest mierzona w decybelach. W większości przypadków są to ciche urządzenia, co nie zmienia faktu, że pracują 24 godziny przez 365 dni w roku. To, co jest niesłyszalne w dzień, może przeszkadzać domownikom w nocy. Aktualnie modele dostępne na rynku mają od 36 do 39 dB. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na głośność sprzętu, ponieważ modele generujące hałas powyżej 40 dB mogą dokuczać w późnych godzinach nocnych. Informacja o poziomie generowanego przez lodówkę hałasu powinna znajdować się na etykiecie sprzętu. 

Awarie elektryczne, a lodówka

Zapewne pamiętacie czasy, gdy lodówki podczas nieobecności domowników samoistnie się wyłączały. A kuchnia w ciągu kilku godzin zamieniała się w ogromną kałużę. Najnowsze modele lodówek są wyposażone w specjalne systemy, które pomimo braku zasilania utrzymują odpowiednią dla urządzenia temperaturę przez kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin. Decydując się na zakup nowej lodówki, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas model posiada tę funkcję.

Dodatkowe funkcje lodówek

Nowoczesne sprzęty AGD są wyposażone w mnóstwo funkcji. Jednak są wśród nich takie zastosowania, na które należy zwrócić uwagę. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Strefy dedykowane - lodówka z tą funkcją posiada wyznaczone obszary do przechowywania określonego rodzaju żywności. Każdy produkt potrzebuje innych warunków chłodzenia, a dzięki strefom jesteśmy w stanie w prawidłowy sposób magazynować żywność.
  • Alarm otwartych drzwi - sprzęty chłodnicze wyposażone w tę funkcję ostrzegają użytkowników przed pozostawieniem otwartych, a nawet uchylonych drzwi.
  • Technologia No Frost (automatyczne rozmrażanie) – jest to rozwiązanie, które zapobiega konieczności samodzielnego, a przy tym stosunkowo uciążliwego rozmrażania lodówki. Technologia No Frost zapobiega odkładaniu się szronu, a także wpływa na komfort użytkowników danego sprzętu.
  • Szuflada zero stopni - idealna funkcja dla osób, które rzadko robią zakupy. Dzięki specjalnej szufladzie produkty nie tracą swojej świeżości przez dłuższy czas.
  • Elektroniczne sterowanie – to niezwykle wygodna funkcja, która pozwala użytkownikom na dostosowywanie konkretnych ustawień z poziomu urządzenia mobilnego.
  • Dopasowany wygląd – jeszcze do niedawna lodówki stanowiły jedynie klasyczny element wyposażenia kuchni. Na chwilę obecną mogą one być również ozdobą, tym samym przyjmując często niezwykły wygląd i design. Wśród najbardziej wyjątkowych konstrukcji wyróżnia się przede wszystkim stylistykę retro, oferowaną przez takie marki, jak chociażby Ravanson, czy też Amica.
  • Kostkarka do lodu, dystrybutor wody lub minibarek – to udogodnienia, które zebrały wokół siebie szerokie grono miłośników. I choć lodówki wyposażone w tego typu funkcje nieraz okazują się stosunkowo drogie, tak stanowią one również znaczące udogodnienie.
  • Systemy filtracji powietrza – funkcja ta ma na celu niwelowanie wszelkich nieprzyjemnych zapachów, które mogą utrzymywać się w lodówce nawet przez długi czas.
  • Funkcja szybkiego chłodzenia – dzięki niej możliwe jest szybkie obniżenie temperatury w chłodziarce lub zamrażalce.

Jak widać, wybór lodówki nie należy do najprostszych zadań. Najważniejsze aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę to przede wszystkim możliwości finansowe, ilość domowników i metraż kuchni. Warto znać także oznaczenia klas energetycznych i poznać funkcje dodatkowe. Taka wiedza z pewnością zwiększy szanse na znalezienie idealnie spersonalizowanego modelu.

Sprawdź: No Frost – co to jest, jak działa?

Zobacz urządzenia najbardziej cenionych i popularnych producentów:

Lodówki Bosch

Lodówki Whirlpool

Lodówki Amica

Lodówki MPM