Lodówka turystyczna - jak wybrać najlepszą?

Dwudniowy wypad pod namiot? A może dłuższa wyprawa na drugi koniec Polski?  Lodówka turystyczna sprawdzi się w wielu okolicznościach. To urządzenie niezbędne zawsze wtedy, kiedy planując podróż, chcemy zabrać ze sobą żywność i napoje. 

Dzięki lodówce turystycznej nie musimy martwić się o świeżość produktów, szczególnie w trakcie wysokich temperatur panujących latem. Jednak przed zakupem warto przeanalizować kilka istotnych kwestii. Szczególnie, że nie są to najtańsze urządzenia, które ze sobą zabieramy.

W tym materiale omówimy różne rodzaje lodówek turystycznych, podpowiemy jak wybrać model dla siebie, a także polecimy najlepsze naszym zdaniem egzemplarze.

Najlepsze lodówki turystyczne - Ranking [TOP 5]

Pośród najlepszych modeli lodówek turystycznych znajdują się przede wszystkim lodówki elektryczne. Są dostępne w korzystnych cenach i mają sporo do zaoferowania.

  1. Ravanson CS-28S Super - ten elektryczny model ma pojemność 28 litrów. Teleksopowy uchwyt oraz solidne kółka ułatwiają jego transport. Lodówkę można zasilać zarówno z gniazdka elektrycznego (230 V), jak i gniazdka zapalniczki samochodowej (12 V). Funkcja chłodzenia zbije temperaturę do 18°C poniżej temperatury otoczenia, z kolei funkcja podgrzewania zwiększy temperaturę nawet do 55°C.
  2. Teesa TSA5001.1 - to kolejny godny polecenia model, który oferuje pojmeność 25 litrów. Pozwala schłodzić żywność nawet do 6°C lub podgrzać ją do +65°C - regulacja jest precyzyjna, a praca urządzenia bardzo cicha.
  3. Camry CR 8076 - to lodówka kompresorowa, będąca połączeniem chłodziarki (o pojemności 15 litrów) i zamrażarki (23 litry) z indywidualnymi drzwiczkami. Czytelny wyświetlacz LCD informuje o temperaturze w poszczególnych komorach, a ustawienia temperatury to: -20°C do +10°C dla zamrażarki i od +2°C do +10°C dla chłodziarki.
  4. Adler AD 8078 - model elektryczny o pojemności 30 litrów, który posiada wbudowaną, chowaną rączkę. Stała temperatura w komorze urządzenia wynosi około 16-20 stopni Celsjusza poniżej temperatury panującej na zewnątrz.
  5. Ravanson CS-24S Super - pojemność 24 litrów, sprawia, że w lodówce możesz zabrać ze sobą wiele rzeczy, a i tak łatwo będzie ją przetransportować. Model oferuje możliwość chłodzenia do 13°C poniżej temperatury otoczenia.

Lodówka turystyczna - charakterystyka

Zdecydowana większość dostępnych na rynku lodówek wygląda bardzo podobnie. Urządzenia te najczęściej przypominają prostopadłościan, jednak różnią się między sobą  rozmiarem. Każde z nich jest wyposażone w wygodny uchwyt, który pozwala użytkownikom na wygodne przenoszenie. 

Stała temperatura jest utrzymywana przy pomocy izolacji. Jednak lodówki turystyczne można podzielić ze względu na sposób działania oraz zasilania.

Najlepsze lodówki turystyczne

Najpopularniejsze rodzaje lodówek turystycznych

Podział tego rodzaju urządzeń opiera się przede wszystkim na rodzaju zasilania lodówki lub jego braku. Biorąc pod uwagę  to kryterium, wyróżniamy:

Lodówki i torby na wkłady 

Są to niewielkie produkty, które chłodzą żywność za pomocą specjalnych wkładów umieszczanych wewnątrz lodówki. Są to tanie lodówki turystyczne, których działanie opiera się na izolacji termicznej, tak samo jak w termosie. Lodówka z wkładami chłodzi maksymalnie przez 8-12 godzin, choć finalna wydajność jest bezpośrednio związana z temperaturą na zewnątrz.

Można zabrać ją ze sobą wszędzie - plastikowa obudowa będzie odporna na wszelkie warunki, poza naprawdę wysokimi temperaturami zewnętrznymi. Wadą tego rozwiązania jest jednak bez wątpienia fakt, że wkłady trzeba każdorazowo schładzać. Trzeba więc pamiętać o tej czynności przed każdym wyjazdem w trasę.

Lodówki elektryczne

Te modele są zasilane z gniazda zapalniczki (12 V, 24 V) lub sieciowo. Część tego rodzaju lodówek posiada technologię termoelektryczną, dzięki której możemy zarówno chłodzić, jak i podgrzewać znajdujące się w środku produkty. Technologia ta oznacza, że ciepło lub chłód powstaje w wyniku przepływu prądu przez różne metale. Efekt wzmacniają dodatkowo wymienniki ciepła i wentylatory.

Najważniejszą cechą  modeli elektrycznych jest to, że gwarantują one skuteczne chłodzenie tak długo jak są podłączone do zasilania. Są to więc urządzenia znacznie mniej wymagające, które zarazem oferują znacznie lepszą funkcjonalność niż tanie wkłady chłodzące. Dodatkowo są zupełnie odporne na przechyły (na przykład w samochodzie), ale ich moc chłodzenia zależy od temperatury na zewnątrz. Te modele najczęściej oferują obniżenie temperatury o 13-18 stopni poniżej temperatury otoczenia.

Lodówki sprężarkowe

Są to bardzo energooszczędne urządzenia, jednak nie należą do najtańszych produktów. W tym przypadku za chłodzenie odpowiada sprężony gaz. Czynnik chłodniczy przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy w parowniku, który jednocześnie pobiera ciepło z komory lodówki. Kompresor zasysa gaz, spręża go i wypuszcza do skraplacza, gdzie przyjmuje on z powrotem stan płynny i oddaje ciepło. 

W przeciwieństwie do wszystkich pozostałych modeli lodówek turystycznych, modele sprężarkowe oferują najwyższą wydajność chłodzenia niezależnie od temperatury otoczenia. Potrafią nawet oferować możliwość głębokiego mrożenia, a także - w niektórych przypadkach - mogą być zasilane energią słoneczną.

Lodówki na gaz

Tego rodzaju modele do chłodzenia wykorzystują sprężony amoniak. Bardzo dobrze chłodzą, jednak ich cena jest zawsze dość wysoka. Warto zaznaczyć, że mogą być zasilane przy pomocy samochodowego gniazda zapalniczki albo zwykłego gniazdka.

Najczęściej montuje się je na jachtach i w kamperach, gdzie mogą schładzać żywność nawet do 10 dni. Choć oferują wysoką wydajność, są ciężkie i większe niż klasyczne modele elektryczne, dlatego raczej nie zabiera się ich w podróże samochodem.

Lodówki na gaz działają dzięki technologii absorpcyjnej. Podgrzewany roztwór amoniaku wydziela amoniak w formie gazowej pod dużym ciśnieniem, po czym skrapla się i odparowuje łącząc się z wodorem. To właśnie ten proces “zabiera” ciepło z wnętrza lodówki. Turystyczne lodówki absorpcyjne są praktycznie bezgłośne, ale ich moc chłodzenia zależy w pewnej mierze od warunków panujących na zewnątrz.

Lodówka turystyczna - jak wybrać najlepszą?

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Przed zakupem lodówki turystycznej powinniśmy zwrócić także uwagę na kilka najważniejszych parametrów użytkowych, które mają ogromny wpływ na wygodę oraz skuteczność użytkowania. 

Mowa tu m.in. o:

  • wielkości i pojemności - te parametry każdy użytkownik powinien dobrać do indywidualnych potrzeb. Większe modele z pewnością sprawdzą się dla dużej rodziny lub podczas dłuższych wyjazdów. Przeciętne lodówki charakteryzują się pojemnością w granicach 25 - 30 litrów. Lodówki gazowe oraz te ze sprężarką mogą pomieścić nawet od 40 do 50 litrów,
  • temperaturze chłodzenia - to właśnie to kryterium decyduje o przydatności konkretnego modelu. Lodówki wykorzystujące wkłady pozwalają jedynie na utrzymanie temperatury produktów, modele elektryczne oraz gazowe chłodzą umieszczone w środku jedzenie oraz napoje,
  • sposobie zasilania - jeżeli wybieramy lodówkę, która będzie służyła nam w trakcie wakacji, warto zwrócić uwagę na sposób jej zasilania. Zdecydowana większość modeli posiada możliwość pobierania prądu z gniazdka zapalniczki samochodowej. To jedno z najwygodniejszych rozwiązań,
  • zużyciu energii - warto pamiętać, że im wyższe zapotrzebowanie na energię posiada lodówka turystyczna, tym droższe są koszty eksploatacji urządzenia,
  • jakości materiałów - ten aspekt zawsze warto brać pod uwagę, ponieważ ma on bezpośrednie przełożenie na żywotność i wytrzymałość produktu.

Funkcje dodatkowe

Producenci oferują swoim klientom lodówki turystyczne wyposażone w wiele dodatkowych opcji, np. termometr, który pozwala na bieżąco kontrolować temperaturę; kółka, dzięki którym transport będzie o wiele wygodniejszy czy alarm otwartej pokrywy

Najlepsze lodówki elektryczne posiadają także tryb ECO, który samoczynnie ogranicza pobór energii w momencie, kiedy osiągnie wyznaczoną temperaturę. Inną ciekawą opcją jest możliwość wydzielania osobnych stref na przechowywanie różnorodnych grup produktów. Większość modeli posiada specjalny uchwyt ułatwiający przenoszenie. 

Wybór lodówki zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji oraz od tego, jak długo zamierzamy przechowywać w niej żywność. Tego rodzaju urządzenia idealnie sprawdzą się także w trakcie dłuższych zakupów. Produkty takie jak  mięso, ryby nie zepsują się, gdy będą przechowamy je w warunkach chłodniczych. Turystyczna lodówka przyda się także na ryby.