Mały ekspres do kawy – jak wybrać odpowiedni? Ranking najlepszych modeli [TOP 5]

Brak miejsca na kuchennych blatach to dla wielu osób codzienność. Z tego względu bardzo często rezygnuje się z zakupu ekspresu do kawy, nawet jeśli tego typu sprzęt byłby niemałym ułatwieniem. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie spotyka się szereg małych i kompaktowych modeli ekspresów do kawy, które doskonale wpasowują się nawet w wyjątkowo ograniczone przestrzenie. Co więcej, producenci oferują w tej kategorii wiele różnorodnych rodzajów i wariantów urządzeń, dzięki czemu każdy jest w stanie dopasować ekspres, który spełni wszystkie wymagania oraz potrzeby domowników. 

Jak więc wybrać idealny model niewielkiego ekspresu do kawy? Które z oferowanych sprzętów sprawdzą się najlepiej? Na jakie cechy ekspresów należy zwracać szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części poniższego artykułu. 

Zobacz również: Najlepsze ekspresy do kawy - jaki warto kupić?

Najlepsze małe ekspresy do kawy – Ranking [TOP 5]

  1. Mały ekspres przelewowy RUSSELL HOBBS 24031-56 – to nowoczesny i funkcjonalny model wykonany ze stali nierdzewnej, który cechuje się trwałością i wytrzymałością. Sprzęt doskonale odnajdzie się na kuchennym blacie, nawet w przypadku wyjątkowo ograniczonej przestrzeni. Jednocześnie umożliwi on zaparzenie około 10 filiżanek kawy, gdyż został wyposażono w zbiornik na wodę o pojemności 1,25 l. Ponadto urządzenie posiada również 24-godzinny programator czasowy, dzięki któremu użytkownicy są w stanie ustawić ekspres tak, aby zaparzył on kawę o wybranej godzinie – na przykład w momencie pobudki domowników. 
  2. Ekspres kapsułkowy KRUPS KP1A3 Dolce Gusto Piccolo – czyli niewielki i wyjątkowo lekki model kompatybilny z kapsułkami Nescafé Dolce Gusto. Sprzęt został wyposażony w zbiornik na wodę o pojemności 0,8 l, przy czym jest on w stanie przyrządzać szereg rozmaitych kaw oraz wielu innych napojów, takich jak chociażby gorąca czekolada, czy nawet herbata. Co więcej, ekspres jest również niezwykle łatwy w obsłudze, a zarazem przystępny cenowo. 
  3. Ekspres przelewowy Moccamaster KBG 741 AO – to wyjątkowo charakterystyczny sprzęt wyposażony w szklany, wygodny do napełniania dzbanek na wodę, a także automatyczny koszyczek do zaparzania z blokadą kapania. Model ten jest w stanie zaparzyć kawę na około 10 filiżanek, a wszystko to w ciągu sześciu minut. Po zaparzeniu napój jest przy tym utrzymywany w cieple na płycie grzejnej. 
  4. Mały ekspres kolbowy do kawy DeLonghi EC 685.W – czyli elegancki i niezwykle funkcjonalny sprzęt wyposażony w podstawkę double drip, która pozwala na umieszczenie pod wylewką szklanki lub kubka o wysokości sięgającej aż 12 cm. Model ten doskonale sprawdzi się nawet w przypadku bardzo ograniczonych przestrzeni, tym samym nie zajmując zbyt dużo miejsca. Ponadto jest on w stanie przyrządzić wyjątkowo aromatyczną kawę o bogatym oraz intensywnym smaku, który zaspokoi nawet wymagających kawoszy. 
  5. Ekspres automatyczny Royal OTC SAECO – to jeden z mniejszych, a przy tym jakościowych oraz wysoce funkcjonalnych modeli z kategorii ekspresów automatycznych. Sprzęt wyposażono w młynek ze stali nierdzewnej, a także zbiornik na wodę o pojemności sięgającej 2,5 l. Co więcej, urządzenie posiada aż 8 wbudowanych programów pracy, dzięki czemu użytkownicy są w stanie stworzyć dokładnie taką kawę, na jaką aktualnie mają ochotę – a wszystko to bez żadnego wysiłku!

Rodzaje ekspresów do kawy – najważniejsze cechy

W obrębie kategorii, jaką są ekspresy do kawy, dokonano kilku kluczowych podziałów. Pierwszym z nich okazuje się rozróżnienie na sprzęty domowe oraz profesjonalne, które spotyka się między innymi w rozmaitych kawiarniach, czy też restauracjach. Tego typu urządzenia są jednak nie tylko drogie, ale i duże, przez co nie będą one rozpatrywane w poniższym artykule. Zajmiemy się natomiast ekspresami domowymi, do których należą modele przelewowe, kapsułkowe, kolbowe oraz automatyczne. 

Jednocześnie warto wspomnieć, że ekspresy do kawy można również podzielić na wolnostojące oraz do zabudowy. Z łatwością można się przy tym domyślić, że modele do zabudowy zajmą znacznie mniej miejsca niż sprzęty, które należy ustawić na kuchennym blacie. Mają one jednak również swoje wady, w tym chociażby utrudniony dostęp do poszczególnych elementów w razie awarii. 

Ekspresy przelewowe 

Tego typu ekspresy określane są mianem najprostszych, gdyż ich praca okazuje się całkowicie nieskomplikowana. Polega ona bowiem na tym, że użytkownik musi uzupełnić zbiornik na wodę, podłączyć ekspres do zasilania, wsypać zmieloną kawę do pojemnika, a następnie uruchomić sprzęt. Wówczas zagotowana woda zacznie przelewać się przez pojemnik z kawą, tym samym tworząc aromatyczny napój, który wyląduje w specjalnym dzbanku. Co ciekawe, w takim ekspresie z łatwością można przygotować również liściastą herbatę. 

Ekspresy przelewowe nieraz wyposażone są w zintegrowany młynek do kawy, który umożliwia jej zmielenie zaraz przed zaparzeniem. Dzięki temu domownicy zyskują świeży i aromatyczny napój, który będzie w stanie zaspokoić nawet wymagające podniebienia. Co więcej, tego typu sprzęty bardzo często umożliwiają również zaparzenie większych ilości kawy lub herbaty, przez co doskonale odnajdą się wszędzie tam, gdzie z napoju skorzysta więcej osób. Wówczas należy jednak zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na wodę oraz dzbanka. Producenci nieraz ułatwiają tę sprawę i podają ilość filiżanek, które można uzyskać przy danym zapełnieniu zbiornika. 

Ekspresy kapsułkowe

Ekspresy kapsułkowe ostatnimi czasy cieszą się wyjątkowo dużą popularnością. Nie ma w tym jednak absolutnie nic dziwnego, gdyż urządzenia te cechują się kompaktowymi rozmiarami, wszechstronnością w kwestii przygotowywanych napojów, a także wyjątkowo łatwą obsługą. 

Tego typu sprzęty nie wymagają mielenia kawy, gdyż w swojej pracy wykorzystują specjalne kapsułki, które mogą zawierać w sobie zarówno kawę, jak i inne napoje – w tym nawet gorącą czekoladę. Dużą zaletą ekspresów kapsułkowych okazuje się fakt, iż jest to niezwykle wygodne, a zarazem różnorodne rozwiązanie. Użytkownicy mają bowiem do wyboru szereg wyjątkowych kapsułek, choć muszą oni zwrócić uwagę na to, z jakimi wariantami kompatybilny jest ich ekspres. Jeśli bowiem urządzenie obsługuje wyłącznie jeden rodzaj kapsułek, co zdarza się stosunkowo często, ilość możliwości staje się nieco ograniczona. 

Ekspresy kolbowe 

Ekspresy kolbowe zaliczane są do kategorii urządzeń niskociśnieniowych. Oznacza to, że są one wyposażone w specjalną pompę, dzięki której gorąca woda pod ciśnieniem trafia do zbiornika z kawą. 

Nowoczesne modele z tej kategorii zachwycają nie tylko swoim wyglądem, który bardzo często utrzymywany jest w nowoczesnej stylistyce, ale i funkcjonalnością. Ekspres kolbowy umożliwia bowiem stworzenie zarówno klasycznej czarnej kawy z delikatną pianką, jak i wielu innych wariantów tego napoju. Wówczas konieczny okazuje się jednak spieniacz do mleka, czyli coraz powszechniejsza funkcja tego typu urządzeń. 

Przy użyciu ekspresu kolbowego możliwe jest stworzenie wyjątkowo aromatycznej kawy o głębokim i wyrazistym smaku, przez co tego typu urządzenia sprawdzają się nawet wśród osób o dużych wymaganiach. Przy zakupie warto jednak zwrócić szczególną uwagę na takie cechy, jak chociażby możliwość regulacji wylewki kawy, gdyż sprawi to, że użytkownicy będą w stanie skorzystać z różnego rodzaju szklanek, filiżanek, czy kubków. Alternatywą dla funkcji regulacji wylewki okazuje się natomiast podwójna tacka o zdejmowanych elementach, które umożliwiają ustawienie na podstawie wyższej szklanki lub kubka. 

Ekspresy automatyczne 

Modele automatyczne to zasadniczo najbardziej zaawansowane urządzenia z kategorii ekspresów do kawy dostępnych na rynku. Niejednokrotnie cechują się one przy tym stosunkowo dużymi rozmiarami, ale również wysokimi cenami. Posiadają one jednak wiele zalet, wśród których zaznacza się chociażby łatwość obsługi, czy też wygodę użytkowania sprzętu. Z pomocą ekspresu automatycznego możliwe jest bowiem stworzenie wielu rozmaitych kaw, w tym również takich, które wymagają nieco więcej zaangażowania – a wszystko to po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Modele z tej kategorii wykonują wszystko samodzielnie, tym samym pobierając odpowiednią ilość wody, podgrzewając ją, a następnie przepuszczając przez odpowiednie do tego sitko ze zmieloną kawą. Wśród zadań użytkownika wyróżnia się więc jedynie regularne uzupełnianie zbiornika na wodę i kawę, a także opróżnianie pojemnika na fusy, o czym z resztą poinformuje sam ekspres. 

Mały ekspres do kawy z młynkiem czy bez?

Każdy ekspres do kawy (z wyjątkiem kapsułkowego) może być wyposażony w specjalny młynek, który sprawia, że zaparzana jest świeżo zmielona kawa cechująca się wyjątkowym smakiem i niepowtarzalnym aromatem. Za takie rozwiązanie nieraz należy jednak dodatkowo zapłacić, przez co wiele osób rezygnuje z opcji wbudowanego młynka. Warto więc zaznaczyć, że czasem najzwyczajniej warto dopłacić, aby zyskać chociażby zaoszczędzony czas, czy też zwiększoną wygodę.

Ekspresy do kawy mogą być wyposażone w stalowe lub ceramiczne młynki. Pierwsze z nich posiadają tę zaletę, że można je wielokrotnie ostrzyć, a dodatkowo są wyjątkowo wytrzymałe. Młynki ceramiczne stanowią natomiast gwarancję wyjątkowo cichej pracy, czego przeważnie nie można powiedzieć o wariantach ze stali. Młynek należy więc dobrać tak, aby spełniał on indywidualne preferencje użytkowników. 

Alternatywą dla ekspresu z wbudowanym młynkiem okazują się klasyczne młynki – zarówno ręczne, jak i elektryczne. 

Sprawdź również: Jak wybrać najlepszy elektryczny młynek do kawy?