Najlepsze ekspresy do kawy - jaki warto kupić?

Wykorzystanie ekspresu to najprostszy i najszybszy sposób na przygotowanie kawy. Filiżanka tego gorącego napoju jest nie tylko niezwykle aromatyczna i pyszna, ale przy tym potrafi nieźle pobudzić. Wybór odpowiedniego ekspresu nie należy jednak do prostych zadań. Zwłaszcza, że taki zakup może okazać się dość kosztowny. 

Jakiego rodzaju urządzenie wybrać i jakimi cechami powinno się ono charakteryzować? Sprawdzamy, w jaki ekspres do kawy opłaca się zainwestować i jakie modele są najbardziej godne polecenia.

Najlepsze ekspresy do kawy - Ranking [TOP 5] 

  1. Siemens TP 705R01 - 5-calowy wyświetlacz iSelect Display pozwala personalizować ulubione napoje, a dzięki iAroma System użytkownik może łatwo wydobyć maksimum smaku i aromaty kawy. W modelu nie brakuje aktywnej tacy grzewczej, jest także możliwość wyboru trzech różnych profili aromatów oraz obsługi poprzez aplikację Home Connect.
  2. Miele CM 6360 MilkPerfection - to model oferujący najwyższą jakość, niezawodność i funkcjonalność. Można w nim przyrządzać dwie kawy na raz, prosto komunikować się dzięki WiFi Conn@ct, a także personalizować ustawienia dzięki 8 osobistym profilom użytkownika.
  3. DeLonghi ECAM 370.95.T - oferuje wiele różnorodnych, automatycznie zaprogramowanych sposobów na parzenie kawy, łatwą obsługę poprzez cyfrowy wyświetlacz, a także proste czyszczenie systemu spieniania mleka. Termiczna karafka zapewnia pyszne cappuccino czy latte macchiato dzięki odpowiedniej świeżości mleka i regulacji stopnia spienienia.
  4. Siemens TE 655203RW - posiada dyszę spieniającą mleko, przyjazny panel sterowania z ikonami oraz wiele programów kaw i specjałów kawowo-mlecznych.
  5. Krups EA872A - to model dostępny w niewygórowanej cenie i oferujący elegancki design. Pozwala tworzyć własny profil ulubionej kawy, ma wbudowany czytelny dotykowy wyświetlacz z ikonami, a także dyszę spieniającą, która pozwala na przygotowywanie wielu napojów mlecznych.

Jakie są rodzaje ekspresów do kawy?

Ekspresy do kawy można podzielić na trzy podstawowe rodzaje: ekspres ciśnieniowy kolbowy, przelewowy i ciśnieniowo-przelewowy. Do całkowicie automatycznych zalicza się tylko ten ostatni typ, zwany również kombinowanym. Składa się on z dwóch oddzielnych elementów służących do zaparzania kawy. 

Wspomnieć należy także, że ekspresy do kawy przyjmują dwie postaci: 

  • wolnostojącą - ustawia się je zazwyczaj na blacie kuchennym. Mogą mieć różne rozmiary, na użytek prywatny wykorzystuje się zazwyczaj nieco mniejsze urządzenia.
  • do zabudowy - taki ekspres można wkomponować  w wystrój naszej kuchni. Ich zaletę stanowi fakt, że nie zajmują  miejsca na blacie, dzięki czemu nie tracimy tak poszukiwanej  w kuchni powierzchni roboczej. Przykładem takiego modelu jest Bosch CTL636ES1 czy Siemens CT 636 LES1.

Ekspres automatyczny

Wybór ekspresu automatycznego jest opłacalny w przypadku, gdy urządzenie ma być wykorzystywane przez większą ilość osób. Cechuje go przy tym mnogość dodatkowych funkcji, jak chociażby regulacja mocy, samoczyszczenie, programator czasowy czy dysza do spieniania mleka umożliwiająca przygotowanie latte lub cappuccino. Tego typu urządzenia są najbardziej zaawansowane technologicznie, a jednocześnie zapewniają największą wygodę.

Do ekspresu ciśnieniowego najczęściej wsypuje się kawę w ziarnach (przeznaczony jest do tego specjalny pojemnik). Ekspres automatycznie dobiera wymagany poziom wody oraz dawkę kawy, co pozwala na zaparzenie napoju o optymalnym aromacie i smaku. Część modeli oferuje także możliwość sypania kawy uprzednio zmielonej.

Zależnie od preferencji domowników, można postawić na ekspres z systemem spieniającym mleko, jak i ekspres oferujący wyłącznie parzenie kawy czarnej. Niezależnie od wybranej opcji, automatyczny ekspres do kawy, w przeciwieństwie do ekspresu kolbowego, będzie dawał możliwość zaparzenia ulubionej kawy z użyciem nawet jednego przycisku.

Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy

Ekspres kolbowy to także model ciśnieniowy. Zazwyczaj nie jest wyposażony w młynek, więc jest to akcesorium, które należy wybrać i dokupić. Mówi się, że młynek ma nawet większe znaczenie dla jakości smaku i aromatu zaparzanej kawy niż sam model ekspresu.

Najważniejszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć decydując się na model kolbowy jest fakt, że jest to urządzenie dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Sam proces parzenia nie jest skomplikowany. Gorąca woda przepływa przez kolbę, w której znajduje się kawa. Natomiast na smak oraz aromat napoju nie wpływa wyłącznie wybór dobrej jakości ziaren. Zarówno grubość ich zmielenia, ilość, jak i stopień ubicia w kolbie, będą dawały różnorodne efekty. Rolą użytkownika jest umiejętne balansowanie tych parametrów dla najlepszych efektów.

Choć ekspres kolbowy jest często uważany za urządzenie idealne dla fanów czarnej kawy, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować w nim cappuccino czy latte, jeśli jest wyposażony dyszę. Niektóre modele mogą nawet pracować z saszetkami ESE, czyli bibułkami filtrującymi, w których zamknięta jest zmielona kawa.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy, który znamy przede wszystkim z amerykańskich filmów i seriali, to kolejne łatwe w użyciu urządzenie. Wystarczy umieścić filtr we właściwym miejscu, wsypać do niego zmieloną kawę (choć są i modele wyposażone w młynki) i uzupełnić pojemnik na wodę, a resztę ekspres zrobi sam.

Na rynku dostępne są zarówno modele o pojemności 500 ml, jak i 2,5 litra. Dzięki temu z łatwością można dobrać odpowiedniej wielkości model dla domu lub biura. Dobrym przykładem ekspresu przelewowego jest Bosch TKA 8A683 oraz model Severin KA 4810 z młynkiem.

Ekspres kapsułkowy

Dodatkowym rodzajem ekspresów do kawy są ekspresy kapsułkowe. Jest ich na rynku najmniej, prawdopodobnie ze względu na fakt, że są to urządzenia oferujące najmniej ekologiczny sposób parzenia kawy, a także trochę ze względu na to, że nie dają użytkownikom możliwości ustawiania ulubionych parametrów zaparzania.

Mimo wszystko ekspresy kapsułkowe mają swoje grono fanów ze względu na wysoką wygodę użytkowania i wiele rodzajów kaw smakowych do wyboru. To popularny wybór nie tylko do prywatnych domów, ale i biur. Podobnie jak ekspresy automatyczne, kapsułkowe także zazwyczaj mają funkcję automatycznego czyszczenia i wyłączania. Często mają nawet wbudowane systemy filtrujące wodę lub oferują regulację mocy kawy.

Przykładem ekspresu kapsułkowego jest DeLonghi EN85.B Essenza Mini.

Sprawdź również: Najlepszy ekspres kapsułkowy - jak wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres ciśnieniowy

Kiedy zdecydować się na ciśnieniowy ekspres do kawy?

Ciśnieniowy ekspres do kawy, automatyczny bądź kolbowy, służy przede wszystkim do przygotowywania wysokiej jakości espresso oraz wszystkich kaw na jego bazie. Należy do nich m.in. latte, cappuccino bądź americano. Jeżeli zależy nam na przygotowaniu innego rodzaju kaw, to lepiej zdecydować się na zakup ekspresu przelewowego. 

Ekspresy przelewowe przeznaczone są głównie do przyrządzania dużej czarnej kawy. Zaletę stanowi także ich cena, ponieważ są znacznie tańsze od ekspresu ciśnieniowego. Niestety wygoda ich użytkowania dla niektórych będzie znacznie mniejsza, gdyż nie są w pełni automatyczne.

Pośrednim rozwiązaniem może okazać się ekspres kapsułkowy, który także jest tani, a jednak oferuje spory wybór kaw mlecznych, a nawet aromatyzowanych.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres ciśnieniowy?

Każdy dobry ekspres ciśnieniowy musi charakteryzować się konkretnymi cechami. Poniżej znajdziesz najważniejsze kryteria wyboru tego typu urządzenia.

Młynek - wbudowany czy oddzielny?

Do najważniejszych elementów ekspresów do kawy należy zdecydowanie młynek, który może być wbudowany w urządzenie, jednak nie musi. Jego brak oznacza konieczność kupowania kawy mielonej, co nie każdemu będzie odpowiadać, ponieważ kawa zmielona i odstana traci część swojego smaku, aromatu i zdrowotnych właściwości.

Choć najwygodniejszy będzie wybór modelu ekspresu z wbudowanym młynkiem, inną z możliwości jest mielenie kawy w odzielnym młynku. W opinii profesjonalnych baristów młynek jest elementem ważniejszym niż ekspres, ponieważ to właśnie odpowiedni sposób zmielenia wpływa na jakość zaparzanej kawy.

Wybierając ekspres z młynkiem warto zwrócić uwagę czy jest on ceramiczny czy stalowy. Stalowy będzie trwalszy, niezawodny i szybki. Ceramiczny będzie z kolei tańszy. Istotną kwestią jest też regulacja grubości mielenia - im więcej opcji, tym lepiej dopasujemy grubość mielenia do rodzaju napoju lub metody zaparzania kawy.

Czytaj także: Jaki elektryczny młynek do kawy warto kupić?

System spieniania mleka

Osoby, które preferują kawę z mlekiem mogą zainteresować się systemem spieniania mleka, ponieważ nie każdy ekspres do kawy jest w niego wyposażony. Ekspres może być wyposażony w spieniacz automatyczny, półautomatyczny albo ręczny (dysza spieniająca).

Spieniacz automatyczny, zintegrowany z urządzeniem, to najwygodniejsze rozwiązanie, które nie wymaga praktycznie żadnej ingerencji użytkownika. Najlepiej, jeśli przychodzi w zestawie z termicznym pojemnikiem, który zapewania najlepszy smak świeżego mleka o odpowiedniej temperaturze.

Spieniacz półautomatyczny pozwala użytkownikowi wybrać konsystencję mleka. Może ono być bardziej płynne lub bardziej spienione.

Z kolei spieniacz ręczny, czyli dysza spieniająca, to rozwiązanie najtańsze, a jednocześnie wymagające pełnego zaangażowania użytkownika. Będzie on musiał każdorazowo napełnić dzbanek z mlekiem, dysza pomoże mu je podgrzać i spienić, a następnie trzeba będzie przelać je do filiżanki.

Przed zakupem warto też sprawdzić skąd pobierane jest mleko – z wewnętrznego pojemnika, przystawki zewnętrznej (pojemnika z dyszą) czy bezpośrenio z kartonu na bleko. Ma to duże znaczenie dla utrzymania wysokiego poziomu higieny i świeżości mleka.

Jaki ekspres do kawy warto wybrać

Moc i ciśnienie

Istotna jest także moc urządzenia, która przekłada się na szybsze nagrzewanie wody, a co za tym idzie, szybsze przygotowanie kawy. W lepszych ekspresach wynosi ona zazwyczaj ok. 1500W, dzięki czemu możemy cieszyć się aromatycznym napojem w zaledwie kilkanaście sekund. 

Domowe ekspresy wyposażone są przeważnie w termobloki, których działanie jest zbliżone do grzałek przepływowych. Grzeją one wodę do wymaganej temperatury w momencie jej przepływu. Oznacza to więc, że podgrzewają taką ilość wody, która jest potrzebna do przygotowania jednej kawy, dzięki czemu ten proces odbywa się bardzo szybko.

W przypadku ekspresów ciśnieniowych równie istotne będzie ciśnienie. Powinno wynosić powyżej 10 barów. 

Wielkość zbiorników

Z pewnością dobrze zwrócić uwagę także na pojemność zbiornika wody, kawy oraz fusów. Większe zbiorniki umożliwiają przygotowanie większej ilości kaw bez potrzeby ich uzupełniania lub opróżniania. 

Dodatkowe funkcje

Każdy docenia takie funkcjonalności jak przyjazny i łatwy w obsłudze interfejs, łatwe odkamienianie czy automatyczne oczyszczanie systemu spieniania mleka. 

Bardziej zaawasowaną funkcją, docenianią przede wszystkim przez profesjonalnych baristów, jest preinfuzja. To nic innego jak wstępne zaparzanie, które pozwala ziarnom rozwinąć pełnię smaku i aromatu tuż po zmieleniu i jeszcze przed docelowym zaparzaniem. Tą funkcję oferują najlepsze ekspresy ciśnieniowe.

Jaki ekspres do kawy warto wybrać?

Trudno jednoznacznie wskazać konkretny model, ponieważ wiele zależy od ilości osób, które będą z niego korzystać. Niemniej jednak zdecydowanie ciekawszą propozycję stanowią automatyczne ekspresy ciśnieniowe z wbudowanym młynkiem. Większym zainteresowaniem cieszą się przy tym ekspresy wolnostojące.

Choć najlepszy ekspres do kawy dla każdego będzie oznaczał coś innego, wybrany model z pewnością powinien być łatwy i wygodny w codziennym użytkowaniu. Umożliwiają to automatyczne systemy czyszczenia, duże pojemniki na wodę, kawę i fusy, a także funkcjonalny panel sterowania.

Kupując ekspres do kawy chcemy też uzyskać najwyższą jakość zaparzanego napoju. Warto więc zwrócić uwagę na rodzaj młynka oraz system preinfuzji.

Sprawdź również: Kawiarki - wszystko, co trzeba wiedzieć