Jak wybrać najlepszy ekspres kapsułkowy?

Aromatyczne espresso, caffe latte, cappuccino, macchiato, caffe crema czy też americana? Z lodami, bitą śmietaną, syropem waniliowym, miętą, chilli a może czekoladą? Biorąc pod uwagę ogromny wybór ekspresów, dostępność różnego rodzaju smaków i aromatów kaw z całego świata, a także indywidualne upodobania i preferencje w temacie dodatków do kawy, każdy może zostać baristą i przyrządzać swoją ulubioną wariację kawy w zaciszu swojej kuchni. 

Tym bardziej, że bijące w ostatnim czasie rekordy sprzedaży ekspresy kapsułkowe, zdecydowanie nam to ułatwiają. Ekspresy kapsułkowe, mieszczące się w kategorii ekspresów ciśnieniowych, to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie czas i wygodę. 

Dzięki nim w bardzo prosty i szybki sposób można delektować się smakiem swojego ulubionego napoju. A wszystko to przy minimalnym nakładzie naszej pracy. Jeden przycisk i kawa robi się sama. I co ważne - bez konieczności dodatkowego czyszczenia ekspresu. Brzmi kusząco prawda? Zastanówmy się zatem, na co zwrócić uwagę przy wyborze kapsułkowego ekspresu do kawy i na jakie modele warto zwrócić uwagę.

Jak wybrać dobry ekspres kapsułkowy?

Dobry ekspres kapsułkowy powinien wytwarzać odpowiednio wysokie ciśnienie (co najmniej 15 barów), być łatwy w czyszczeniu, a także być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Biorąc pod uwagę, że regularne czyszczenie urządzenia nie tylko wpływa na jego trwałość, ale także i na smak kawy, warto kupić taki ekspres, który ma wbudowane zautomatyzowane programy czyszczenia.

Części, które wymagają zachowania szczególnej higieny, takie jak pojemnik na kapsułki, tacka ociekowa czy zbiornik na wodę, powinny być łatwo dostępne i łatwe do ponownego zainstalowania. Z kolei materiały wykonania powinny być przystosowane do wysokich temperatur oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Przykładem dobrego ekspresu do kawy jest DeLonghi EN85.B Essenza Mini, który zapewnia idealną temperaturę parzenia kawy i szybkie nagrzewanie (już w 25 sekund). Ten kompaktowy model zmieści się wszędzie, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małej kawalerce.

Innym godnym polecenia modele jest Krups KP 123B Dolce Gusto Mini. Ona także ma niewielkie wymiary, wytwarza odpowiednio wysokie ciśnienie (15 barów), a dodatkowo jest kompatybilny z ponad 30 wyśmienitymi kapsułkami z napojami kawowymi.

Dostępność i różnorodność kapsułek to kolejne kryterium wyboru ekspresu. Co do zasady jest bowiem tak, że ekspres danego producenta jest kompatybilny jedynie z wypuszczoną przez niego, konkretną serią kapsułek. Produkty różnych marek różnią się między sobą kształtem i rozmiarem, więc raczej nie będą kompatybilne.

Wielkość urządzenia i pojemność zbiornika na wodę to już z kolei kwestia indywidualna i zależna od tego ile osób będzie na co dzień korzystało z tego urządzenia. Niektóre modele mieszczą 500 ml, podczas gdy inne nawet 1,5 litra wody. Jeżeli nie lubisz co chwilę dolewać wody, a kawę lubią wszyscy w Twoim domu, warto żebyś sprawdził pojemność ekspresu zanim go kupisz.

Jak działa ekspres kapsułkowy?

Swoją budową ekspresy kapsułkowe mogą przypominać automatyczne ekspresy ciśnieniowe. Sposób ich działania opiera się zresztą na bardzo zbiżonym mechanizmie. Z tą różnicą, że zamiast zmielonej kawy, w specjalnym pojemniku umieszcza się małą kapsułkę z kawą lub z kawą i dodatkami. Po umiejscowieniu kapsułki w odpowiednim miejscu, wystarczy nacisnąć przycisk, by móc cieszyć się aromatycznym napojem.

Dzięki temu, że mechanizm zaparzania jest bardzo łatwy, a w kapsułce można umieścić dowolną zawartość, ekspresy kapsułkowe często oferują też możliwość przygotowywania herbat, herbat mrożonych, gorących czekolad czy kakao.

Jak wybrać dobry ekspres kapsułkowy

Dla kogo jest ekspres kapsułkowy?

Poza ceniącymi czas i wygodę, ekspres kapsułkowy to także idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie różnorodność. Pisząc o różnorodności mamy oczywiście na myśli ogromny wybór kapsułek. Każdy smakosz kawy znajdzie tu smak dla siebie. 

Oczywiście warto postawić na kapsułki, w których faktycznie mamy 100% kawy. Tylko wtedy będziemy mieli gwarancję pysznej i wyrazistej kawy o niezwykłym smaku i aromacie. Ale to nie wszystko! Ekspresy kapsułkowe to także idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają mało miejsca w kuchni. I dla tych, którzy cenią sobie oszczędności - w przypadku ekspresów kapsułkowych oszczędzamy podwójnie - czas i pieniądze.

Cena vs parametry techniczne

To oczywiste, że jednym z kluczowych parametrów przy wyborze ekspresu jest cena. Na rynku ekspresów do kawy są urządzenia, które potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Podczas gdy ekspres kapsułkowy jesteśmy w stanie nabyć już za kilkaset złotych. 

W ofercie naszego sklepu jesteście w stanie kupić ekspres kapsułkowy nawet poniżej 300 zł! Jest wielu producentów oferujących różne rozwiązania, dlatego w trakcie procesu zakupowego, warto poza ceną zwrócić uwagę także na kilka innych parametrów.

Wybierz model na miarę swoich oczekiwań

Ekspresy kapsułkowe mają wiele zalet. Niewątpliwie jedna z nich jest ich designerski i finezyjny wygląd. Na rynku jest bardzo duży wybór różnorakich modeli. Czołowi producenci prześcigają się w kolorystyce, kształtach i wielkości. 

Z pewnością każdy znajdzie model na miarę swoich potrzeb i oczekiwań. Wiadomo, że im większy ekspres, tym większa pojemność zbiornika na wodę i odwrotnie. Z kolei im bardziej kompaktowe urządzenie, tym zajmie ono mniej miejsca na blacie kuchennym. Pamiętajmy, że poza wyglądem, warto także zwrócić uwagę na kilka przydatnych funkcjonalności:

 • stopnie parzenia kawy i herbaty,
 • zintegrowany pojemnik na zużyte kapsułki,
 • wyjmowana tacka ociekowa,
 • wyjmowany zbiornik na wodę,
 • dowolne programowanie ilości napoju,
 • energooszczędność (On/Off),
 • automatyczne wyłączenie ekspresu.
Jak wybrać najlepszy ekspres kapsułkowy?

Dodatkowe funkcje w ekspresach kapsułkowych

Dodatkowo ekspresy kapsułkowe mogą dysponować różnorodnymi udogodnieniami, takimi jak: 

 • ruchoma podstawka, która pozwala na dostosowanie wysokości wylewu do rozmiaru kubka lub filiżanki
 • regulacja mocy kawy, która pozwala na dostosowanie mocy napoju do indywidualnych preferencji każdego użytkownika
 • funkcja przygotowywania zimnych napojów - może okazać się nieoceniona zimą, kiedy mamy ochotę na mrożoną kawę lub herbatę
 • filtracja wody – choć wymagała regularnej wymiany filtrów, automatycznie zapobiegnie osadzaniu się uciążliwego kamienia i przedłuży żywotność sprzętu

Czyszczenie i konserwacja

Wielką zaletą ekspresów kapsułkowych są niezwykle wygodne i proste opcje czyszczenia i konserwacji. Po przyrządzeniu ulubionego napoju kapsułkę po prostu wyrzucamy. Ewentualnie znajdujące się w jej wnętrzu fusy możemy wykorzystać zgodnie z zastosowaniami, o których pisaliśmy we wpisie 10 zastosowań kawy, które pokochasz. 

Aby zachować wysoką jakość kawy wystarczy raz w tygodniu przeczyścić obieg kawy. Taka funkcja powinna być dostępna w ekspresie, na który się zdecydujemy. A my musimy tylko pamiętać, żeby raz w tygodniu z niej skorzystać. 

Istotną kwestią jest także odkamienianie. Podczas normalnego użytkowania w urządzeniu tworzy się osad wapienny, który powinien być regularnie usuwany. W przeciwnym wypadku obiegi wody i kawy mogą zostać zatkane. Warto zatem wybrać urządzenie, które wykazuje za pomocą stosownej kontrolki, kiedy powinno nastąpić odkamienianie. Jeżeli nie mamy takiej funkcji, powinniśmy odkamieniać swój ekspres średnio raz na trzy miesiące.

Najlepsze ekspresy kapsułkowe

Cena kawy w przeliczeniu na filiżankę

Decydując się na zakup ekspresu kapsułkowego warto przyjrzeć się także cenom kapsułek. Dlaczego? W ten sposób dowiemy się, jaki będzie koszt kawy w przeliczeniu na jedną filiżankę:

Cena jednej kapsułki = Cena jednego napoju

Kapsułki sprzedawane są w opakowaniach zbiorczych. Zazwyczaj w jednym opakowaniu mieści się 10 kapsułek. Koszt takiego opakowania to około 14 zł. Łatwo zatem przeliczyć, że koszt jednego napoju wynosi 1,40 zł. W porównaniu do kawiarni, które serwują kawę średnio 10x drożej to kolosalna oszczędność

Biorąc pod uwagę, że kawę pijemy codziennie, szybko jesteśmy w stanie przekalkulować, że zakup ekspresu zwróci nam się praktycznie już po pierwszym miesiącu. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że coraz bardziej profesjonalne urządzenia i wysokiej jakości kawa w kapsułkach sprawiają, że walory smakowe kawy z ekspresu domowego, jak i tego z kawiarni są coraz częściej porównywalne. 

Ekspresy kapsułkowe - zalety i wady

Ekspresy kapsułkowe, jak wszystkie urządzenia, mają swoje zalety i wady. Do wad najczęściej zalicza się cenę, dostępność i różnorodność kapsułek. Stacjonarne zakupy często wiążą się z ograniczonym wyborem, z kolei zakupy online wymagają pokrycia kosztów przesyłki. Biorąc pod uwagę fakt, że najczęściej nie jest możliwe stosowanie kapsułek innego producenta niż twórcy naszego ekspresu, trzeba zwracać uwagę na różnorodność kaw, jaką oferuje dana marka.

Zawartość kapsułek to kolejny argument przeciwko ekspresom kapsułkowym, wytaczany przez największych fanów kawy. Kapsułki często są wzbogacane dodatkowymi aromatami, substancjami smakowymi i zabielaczami. Naszym zdaniem jest to jednak kwestia wyboru - jedni lubią czyste espresso, inni kawy smakowe.

Poważną wadą ekspresów kapsułkowych jest fakt, że same kapsułki są rozwiązaniem mało ekologicznym. Coraz częściej jednak producenci organizują ich zbiór celem ich recyklingu. Ma to miejsce na przykład przy zakupie kapsułek Nespresso.

Mimo wszystko ekpresy kapsułkowe są bardzo popularne i mają swoje spore grono fanów. Ostatecznie są to urządzenia kompaktowe, które nie zajmują dużo miejsca w kuchni, a także łatwe i wygodne w obsłudze. W przeciwieństwie do ekspresów ciśnieniowych, te modele nie są drogie, a duży wybór kapsułek umożliwia tworzenie takich kaw, jakie domownicy lubią najbardziej. Począwszy od czystych ziaren po kawy o różnorodnych smakach.

Najlepsi producenci ekspresów kapsułkowych

Najlepsi producenci ekspresów kapsułkowych

Rynek ekspresów kapsułkowych jest zdominowany przez trzech producentów, co w praktyce zawęża wybór marki kapsułek do trzech różnych. 

DeLonghi - kapsułki Nespresso

Ekspresy DeLonghi, w tym model kapsułkowy EN85.B Essenza Mini, wyróżnia wysoka jakość, nowoczesna konstrukcja i zautomatyzowane systemy, które przypominają na przykład o konieczności odkamieniania. Producent oferuje kapsułki Nespresso, które oferują wysoką jakość dzięki temu, że kawa jest w nich zamykana hermetycznie tuż po wypaleniu i zmieleniu.

Kaw do ekspresów DeLonghi jest do wyboru bardzo dużo i choć większość z nich nie jest wzbogacana dodatkowymi substancjami, fani słodkich kaw mlecznych znajdą tu kilka propozycji dla siebie. Pośród kapsułek Nespresso znajdziesz kawy z Salvadoru, Peru, Etiopii czy Kolumbii.

Dodatkowo warto zauważyć, że niektóre modele ekspresów DeLonghi są wykonane nawet w 35% z materiałów pochodzących z recyklingu. Producent zbiera też zużyte aluminiowe kapsułki w Butiku Nespresso.

Krups - kapsułki Nescafé Dolce Gusto

Kolejną popularną marką ekspresów kolbowych jest Krups. Kompatybilne kapsułki Nescafé Dolce Gusto to wybór ponad 30 rodzajów kaw o różnorodnej wielkości. Znajdziesz wśród nich nawet najpopularniejsze smaki ze Starbucksa, takie jak Toffee Nut Latte, Caramel Macchiato, Vanilla Macchiato czy Iced Caffe Americano. Nie brakuje także klasycznych napojów kawowych - americano, lungo, cortado czy oat flat white.

Bosch - kapsułki Tassimo

Ekspresy kapsułkowe marki Bosch są wybierane rzadziej, ale kapsułki Tassimo mają swoje grono fanów. Wśród co najmniej 18 rodzajów kapsułek dostępne są słodkie kawy mleczne, takie jak Iced Caramel Latte, Toffee Nut & Latte czy Latte Macchiato Baileys, ale i czekolada Milka albo Hot Choco Salted Caramel.

Klasyczne kawy do wyboru to z kolei na przykład śniadaniowa Jacobs Cafe au lait, klasyczne cappuccino, flat white albo espresso. Technologia kodów kreskowych INTELLIBREW™ sprawia, że ekspres samodzielne dobiera ilość wody, temperaturę i czasu parzenia.

Sprawdź także: Najlepsze ekspresy ciśnieniowe - jaki warto kupić?