Najlepsza pralka energooszczędna - jak wybrać? Ranking

Pralka jest urządzeniem używanym często i trudno jest poradzić sobie w sytuacji, w której się psuje. Dlatego warto dobrze przemyśleć zakup tego sprzętu, biorąc pod uwagę nie tylko szeroką gamę programów prania, ale także takie kryteria jak niezawodność oraz energooszczędność. 

Nie musisz jednak szukać daleko. Sprawdź nasze propozycje i wybierz jedną z najlepszych pralek energooszczędnych z naszego sklepu.

Najlepsza pralka energooszczędna - Ranking

  1. Bosch WAN2405MPL - niezawodny, wysokiej jakości model o najwyższej klasie energetycznej (A).
  2. Electrolux EW7FN349PSP - pralka wyposażona w funkcjonalne systemy, takie jak SteamCare i SensiCare, oferująca najwyższą wydajność energetyczną (klasa A).
  3. Amica WA2C814BKiSJH - model klasy energetycznej B, cieszący się dużą popularnością i przyciągający uwagę swoim designem.
  4. Bosch WAJ2407SPL - klasyczna, funkcjonalna pralka ładowana od frontu od producenta cieszącego się najlepszą renomą.
  5. Amica NAAWSG814BiS - sprawdzony i ceniony model o wysokiej klasie energetycznej (B) i bogatej funkcjonalności.
  6. Amica WA1S610CLiSH - jedna z najtańszych pralek w klasie energetycznej B.
  7. Bosch WIW28542EU - jeden z najlepszych pośród energooszczędnych modeli przeznaczonych do zabudowy.
  8. Electrolux EW6FN428WP - godny zaufania model spod szyldu cenionej marki, oferujący klasę energetyczną C i doskonałą funkcjonalność.
  9. Beko WUE6624XWWS - dobra, nowoczesna, a zarazem tania pralka energooszczędna.
  10. Indesit MTWSC 61294 W PL - jedna z najtańszych pralek w klasie energetycznej C.

Najlepsza pralka energooszczędna - jak wybrać? Podstawowe kryteria

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów pralek z różnorodnych segmentów cenowych. To żaden problem kupić model do 1000 zł czy też pralkę ładowaną od góry, która zmieści się nawet w najmniejszej łazience. Coraz częściej decydujemy się też na najnowocześniejsze rozwiązania, jakimi są pralko-suszarki.

Niezależnie od tego, w jaki rodzaj urządzenia celujemy i ile pieniędzy możemy przeznaczyć na jego zakup, jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, ponieważ będą one gwarantami niezawodności i niskich rachunków za prąd.

Najlepsza pralka energooszczędna - jak wybrać? Ranking

Bosch WAN2405MPL

Klasa energetyczna pralki - o czym świadczy?

Najlepsza pralka energooszczędna to pralka w klasie energetycznej A. Klasy obejmują jednak znacznie szerszy zakres - ich katalogowanie odbywa się za pomocą liter od A do G. Kupując konkretne urządzenie, czy to w sklepie online czy stacjonarnie, zauważysz przy nim określony znak klasy energetycznej wraz z identyfikacją kolorystyczną.

Urządzenia, które mają najniższe zapotrzebowanie energetyczne, mają zielone etykiety. Są to klasy A, B (ciemny zielony) i C (jasny zielony). Żółtą barwę będzie miała etykieta klasy D, a pomarańczową klasa E. W nowoczesnych pralkach najrzadziej spotkamy klasę F (o kolorze ciemno pomarańczowym) i raczej nie warto się na takowe modele decydować, ponieważ będą one pobierały największe ilości prądu, co przełoży się na rachunki za prąd.

Biorąc pod uwagę szeroki przekrój rynku pralek, nie ma zresztą powodu, by decydować się na modele o niskiej klasie energetycznej. Tanie, dobre i energooszczędne sprzęty znajdziemy już w klasie C, czego doskonałym przykładem jest model Indesit MTWSC 61294 W PL. Niewiele droższe potrafią być modele oferujące klasę B, jak choćby Amica WA1S610CLiSH.

Najlepsza pralka energooszczędna - jak wybrać?

Bosch WAJ2407SPL

Wymiary, rodzaj i pojemność pralki

Kluczowe jest oczywiście również, by wybrana pralka po pierwsze zmieściła się w łazience, a po drugie pozwalała na komfortowe poruszanie się po tym pomieszczeniu. Zmierzenie szerokości, wysokości i głębokości docelowego urządzenia jest zatem niezbędne.

Zdefiniowane uprzednio wymiary pozwolą też łatwiej wybierać pośród dostępnych modeli, ponieważ w większości sklepów można ustawić parametry wyszukiwania według konkretnych wielkości sprzętów.

Co istotne, decydując się na pralkę o mniejszych wymiarach, nie zawsze musimy rezygnować z optymalnej pojemności bębna. Pralki typu Slim potrafią zmieścić od 4 -7 kg wsadu, podobnie jak modele typu Super Slim i pralki ładowane od góry. Dla porównania standardowe modele pełnogabarytowe oferują pojemność od 6 do 12 kg.

Najlepsza pralka energooszczędna wcale nie musi oznaczać pralki ładowanej od przodu. Równie wydajne z punktu widzenia poboru energii potrafią być modele ładowane od góry. W wielu sytuacjach, szczególnie w małych pomieszczeniach, dzięki temu rodzajowi pralek możemy lepiej zagospodarować przestrzeń.

Czytaj także: Pralka - wymiary standardowe modeli

Rodzaj silnika

Nowoczesne modele pralek najczęściej są już wyposażone w silnik inwerterowy, który jest najsensowniejszym rozwiązaniem. Pozwala on nie tylko ograniczyć hałas generowany podczas prania, ale także zmniejsza zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz wpływa na ogólną żywotność urządzenia.

W starszych i tańszych modelach możemy jednak trafić na silniki szczotkowe. Najłatwiej spotkać je w pralkach ładowanych od góry. Ich krótsza żywotność wynika z faktu, że szczotki są podatne na zużycie.

Sprawdź również: Ranking pralek - najlepsze pralki tego roku [TOP 10]

Najlepsza pralka energooszczędna - Ranking

Amica WA1S610CLiSH

Dodatkowe funkcje pralek

Najlepsza pralka energooszczędna to także taka, która dysponuje sporą gamą funkcjonalnych programów prania i dodatkowymi systemami, które dbają o wygodę użytkowania urządzenia na co dzień. 

Przykładowo programy z użyciem pary, szczególnie te, dla których można ustawić wyższą temperaturę, będą nieocenioną pomocą dla alergików. Z dezynfekujących właściwości takich trybów prania skorzystają bez wątpienia także rodzice niemowląt oraz właściciele kotów i psów. 

Ogólnie rzecz biorąc funkcje parowe są bardzo użyteczne także w przypadku standardowych programów. Nie tylko dlatego, że usuwają bakterie, wirusy i inne patogeny, ale i potrafią minimalizować ilość zagnieceń na odzieży oraz usuwać wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Jakie jeszcze udogodnienia można spotkać w pralkach? Najfajniejsze są inteligentne systemy, które oferują automatyczne dobieranie temperatury czy czasu prania zależnie od rodzaju tkaniny i wagi wsadu. W takim przypadku wystarczy wcisnąć jeden przycisk, by mieć gwarancję optymalizacji poboru energii, wody oraz czasu trwania cyklu.

Możliwość opóźnienia startu jest dostępna w większości pralek na rynku, ale wybierając model ładowany od góry warto upewnić się, że jest on dostępny. Dzięki tej prostej funkcjonalności możemy nastawić pranie wychodząc z domu, nie narażając się jednocześnie na ryzyko, że będzie leżało w bębnie przez wiele godzin.

Na koniec warto przeanalizować gamę zaprogramowanych cykli prania. Mogą one różnić się nie tylko czasem trwania i temperaturą, ale także sposobem poruszania się bębna czy funkcją pary. Niektórzy producenci oferują dodatkowo możliwość programowania własnych cykli prania. Często odbywa się to za pomocą aplikacji.