Ranking pralek - najlepsze pralki tego roku [TOP 10]

Ranking pralek to zestawienie urządzeń, które wyróżniają się na rynku nowoczesnymi technologiami, wysoką skutecznością i wygodą użytkowania. Choć można by pomyśleć, że pralki są już wystarczająco dużym ułatwieniem w codziennym życiu, ten segment rynku stale się rozwija, oferując nam coraz większą różnorodność dostępnych funkcji.

Przegląd wszystkich modeli może przyprawić o niemały ból głowy, dlatego, by ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy ten ranking biorąc pod uwagę wszelkie najważniejsze kwestie. Sprawdź zestawienie najlepszych pralek i wybierz model, który oferuje wszystko, czego potrzebujesz.

Ranking pralek - najlepsze pralki tego roku [TOP 10]

Za najlepsze pralki uznawaliśmy modele o wysokiej klasie energetycznej, bogatej funkcjonalności i szczególnie wartych uwagi opcjach dodatkowych. W poniższym zestawieniu znajdziesz więc sporo modeli, które wykorzystują funkcję pary dla maksymalizacji efektów prania i minimalizacji zagnieceń. Znajdziesz tu także modele wyjątkowo pakowne, oferujące jednocześnie niski pobór wody. 

W wielu z tych urządzeń spotkasz programy autoczyszczenia, które utrzymają bęben i dozownik w absolutnej czystości bez żadnej ingerencji z Twojej strony. W znakomitej większości możesz liczyć również na funkcję skracającą czas wybranego programu prania. Sprawdź i zobacz na czym Tobie najbardziej zależy.

Ranking pralek - najlepsze pralki tego roku [TOP 10]

Samsung WW70TA026AT Eco Bubble

Samsung WW70TA026AT Eco Bubble to zdecydowanie jeden z najlepszych modeli w rankingu pralek. Cechuje go niezawodność, solidność i dopracowane technologie, to wszystko jest dostępne w naprawdę przyzwoitej cenie. 

Dzięki EcoBubble, czyli aktywnej pianie, która powstaje w wyniku połączenia detergentu, wody i powietrza, pralka oferuje wysoką skuteczność nawet wtedy, gdy pracuje w niskich temperaturach. Ponadto posiada funkcję higienicznej pary, która eliminuje nawet do 99,9% bakterii i alergenów. Dodatkowo, ta uwalniana z dołu bębna para nasyca tkaniny i ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. 

Czystość pomaga zachować także szuflada StayClean, która jest automatycznie przepłukiwana z pozostałości detergentów, jak i program Czyszczenie bębna, który likwiduje bakterie w bębnie, membranie i na drzwiach pralki.

Jako jedna z najlepszych pralek Samsung WW70TA026AT może pochwalić się także wysoką klasą energetyczną (B). Ponadto, to jeden z modeli oferujących najwyższą kulturę pracy – niezależnie od wybranego programu, pracuje cicho i efektywnie.

Ranking pralek - najlepsze pralki tego roku

Amica WA2S814BKiSVH

Pośród najlepszych pralek wyróżnia się także marka Amica. Najnowsze modele tego producenta cechuje wyjątkowo estetyczny design, skrywający skuteczne technologie, wysoko wydajne pod względem zużycia energii. 

W tym nie za drogim modelu - WA2S814BKiSVH nie brakuje czujnika poziomu wody, który automatycznie dobiera ilość wody do wybranego programu, a także rodzaju i ilości odzieży. To między innymi dzięki temu rozwiązaniu pralka może pochwalić się klasą energetyczną B

Podobnie jak inne modele z wyżej półki, które znalazły się w tym rankingu pralek, Amica WA2S814BKiSVH dysponuje także opcją SteamPower Pro, która dzięki działaniu pary zapewnia ubraniom higieniczną czystość. Dodatkowo model ma wbudowaną technologię UV Hygien, która ma za zadanie usuwać 99,99% niebezpiecznych wirusów oraz 96,2% bakterii. 

Wysoką skuteczność prania nawet przy krótkich programach, a także cichą pracę zapewnia bezszczotkowy silnik LogicDrive 3.0. OptiTime to z kolei dodatkowa funkcja, która pozwala oszczędzać czas (do 44%) albo energię (do 43,5%), zależnie od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Ranking pralek - najlepsze pralki

Samsung WW 90TA046AE

Samsung WW 90TA046AE to już model nieco droższy, ale jednocześnie bardziej pojemny (mieści do 9 kg) i wydajny pod względem zużycia energii. Wysoka klasa energetyczna (A) wyróżnia go nawet pośród droższych, najlepszych pralek. Umożliwia ona nie tylko obniżenie rachunków za prąd, ale przede wszystkim odciążenie środowiska. 

WW 90TA046AE dysponuje sprawdzoną i cenioną technologią EcoBubble, jak i dezynfekującą higieniczną parą oraz wygodnymi programami automatycznego czyszczenia bębna i szuflady. Opinie użytkowników, którzy zdecydowali się na ten model wskazują na jego cichą pracę i wysoką efektywność, niezależnie od wybranego programu. Wpływa na to między innymi niezawodny silnik Digital Inverter, na który producent daje 10-letnią gwarancję.

Ranking pralek

Bosch WAJ2407SPL

Na najwyższą jakość wykonania i potwierdzoną latami doświadczenia bezawaryjność możesz liczyć również wtedy, gdy decydujesz się na markę Bosch. Co więcej, WAJ2407SPL pośród innych modeli w rankingu pralek, wcale nie odróżnia się szczególnie wysoką ceną.

Ten model charakteryzuje się niskim poborem wody na cykl oraz wysoką wydajnością energetyczną, dzięki której może poszczycić się klasą energetyczną B. Nie bez znaczenia dla tej kwestii jest technologia ActiveWater Plus oraz silnik EcoSilence Drive. ActiveWater Plus pozwala bowiem zużywać dokładnie tyle wody, ile potrzebne jest do danego rodzaju prania.

Liczne zaprogramowane cykle piorące pozwalają na perfekcyjne dostosowanie pracy urządzenia do potrzeb domowników. Program Higiena Plus skutecznie zabija zarazki i roztocza kurzu nawet w temperaturze 40°C. Program super 30, trwający zaledwie 30 minut, dedykowany jest do załadunku 3,5 kg i lekko zabrudzonej odzieży. Poza tym zaprogramowano cykle dla wełny, tkanin syntetycznych, mieszanych, jedwabiu, a także cykle Eco, płukania i wirowania.

Pośród dodatkowych opcji znajdziemy z kolei funkcję SpeedPerfect, która pozwala skrócić wybrany cykl nawet do 65% bez konieczności rezygnacji z perfekcyjnych rezultatów prania. Przycisk Start/Pauza pozwala natomiast otworzyć drzwi i dorzucić ubrania, o których zapomnieliśmy ustawiając program. Dzięki cenionej funkcji timera opóźnisz pranie nawet do 24 godzin.

Najlepsze pralki tego roku [TOP 10]

Electrolux EW6FN428WP

Marka Electrolux nie odstaje od konkurentów. EW6FN428WP to kolejny model w rankingu pralek, który wyróżnia się świetnym stosunkiem ceny do jakości. Wysoka wydajność energetyczna (klasa C) idzie tu w parze z niskim poborem wody na cykl oraz naprawdę niezłą pakownością (8 kg).

Technologie SensiCare, SoftPlus oraz Fuzzy Logic dbają o optymalizację cyklów prania i dopasowywanie parametrów do załadunku. Ponadto pralka posiada programy dla praktycznie każdego rodzaju wsadu, w tym kołder, tkanin syntetycznych, dżinsów, wełny oraz jedwabiu. 

Użytkownik może dostosowywać długość cykli prania dzięki funkcji Eco TimeManager. Może także dowolnie zarządzać czasem rozpoczęcia prania za pomocą funkcji opóźnienia startu. To model cichy, niezawodny i wydajny, który sprawdzi się w każdym domu.

Najlepsze pralki ranking

Whirlpool FFB 8258 BSV

Whirlpool FFB 8258 BSV, podobnie jak Samsung WW70TA026AT oraz Amica WA2S814BKiSVH, to jeden z tych modeli w naszym rankingu pralek, które łączą w sobie przystępną cenę i funkcjonalność. Pojemny, mieszczący 8 kilogramów wkładu bęben, skuteczne wirowanie z prędkością 1200 obrotów na minutę oraz cichy silnik inwerterowy tworzą urządzenie o wysokiej kulturze pracy i efektywności.

Bogata gama programów i funkcji sprawia, że codzienne korzystanie z pralki jest łatwe i przyjemne. Nie brakuje takich programów jak funkcja odświeżania parowego (SteamRefresh) czy Colours 15, który oferuje doskonałe rezultaty prania nawet w temperaturze 15°C. Do dyspozycji jest także program szybkiego prania 30', cykl dedykowany ubraniom wełnianym czy 60-minutowy program Codzienne pranie - dedykowany tkaninom syntetycznym i bawełnianym.

Opracowana przez Whirlpool technologia 6-ty Zmysł automatycznie dostosowuje ustawienia każdego prania, dbając o bezpieczeństwo tkanin i zużycie energii. Pomagają w tym między innymi czujniki poziomu zabrudzeń. Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji system FreshCare+, który - wykorzystując działanie pary i dopasowane ruchy bębna – zapobiega nieprzyjemnym zapachom i utrzymuje świeżość prania nawet do 6 godzin po zakończeniu cyklu. 

Ranking najlepszych pralek

Bosch WAJ20070PL

Bosch WAJ20070PL to kolejna pośród najlepszych pralek, cechujących się korzystną ceną i wysoką funkcjonalnością. Jest energooszczędna (posiada klasę energetyczną B), a dzięki silnikowi EcoSilence Drive także cicha. 

Dysponuje programem Higiena Plus, który gwarantuje efektywne zabijanie zarazków już w 40°C, funkcją Start/Pauza, a także opcją SpeedPerfect, która skraca dowolny program prania nawet do 65%. Co więcej, technologia ActiveWater Plus, mierząc ilość ubrań w bębnie, automatycznie dobiera optymalną ilość wody, co przekłada się na zwiększoną efektywność jej zużycia. 

W modelu nie brakuje także timera, który pozwala zaplanować pranie na 24 godziny w przód i cenionego przez użytkowników programu Super 30

Jak wybrać najlepszą pralkę ranking

Beko WUE6624XWWS

Beko, podobnie zresztą jak Amica, bardzo pozytywnie zaskakuje swoich odbiorców, oferując wyjątkowe rozwiązania w kategorii AGD do łazienki. Model WUE6624XWWS znalazł się w rankingu pralek z uwagi na zastosowane w nim, wyjątkowo skuteczne technologie, które zwieńcza doskonały, nowoczesny design

Jak wszystkie najlepsze pralki na rynku, Beko WUE6624XWWS dysponuje technologią SteamCure, a więc wzmacnia efekty prania wykorzystując parę. Producent szczyci się także specjalnym programem StainExpert, który jest w stanie usunąć nawet 24 różnych rodzajów plam, w tym kawę, keczup oraz czekoladę.

Funkcja Fast+ wykrywa rodzaj tkaniny oraz ilość prania, by móc optymalizować parametry dowolnego programu i skracać czas jego trwania nawet o 55%. Producent zadbał także o bezpieczeństwo tkanin konstruując łopatki o specjalnym kształcie, wytwarzające ruch falowy. Dodatkowo użytkownik może skorzystać z programu GentleCare, który chroni fakturę i kolory, a także z cyklu prania tkanin wodoodpornych

Beko WUE 6612WWE

Beko WUE 6612WWE

Marka Beko przychodzi z pomocą także wtedy, gdy szukasz możliwie najtańszej pralki, która będzie jednocześnie oferowała skuteczne programy prania oraz niskie zużycie energii. Beko WUE 6612WWE wyróżnia się w tym rankingu pralek właśnie takim unikalnym połączeniem. Klasa energetyczna tego modelu to D, nie musisz więc obawiać się wysokich rachunków za prąd. 

Choć pojemność znamionowa nie jest tak duża jak w większości droższych modeli, bęben o ładowności 6 kilogramów będzie zupełnie wystarczający w większości domostw. 15 programów zostało zaprogramowane tak, by odpowiadać potrzebom różnorodnych materiałów, więc użytkownik dobierze odpowiedni cykl prania w każdej sytuacji. Dzięki funkcji Fast+ może również skrócić czas programu o 55%.

Co więcej, do dyspozycji jest także technologia SteamCure, która wykorzystuje parę podczas prania i wspomaga usuwanie najtrudniejszych zabrudzeń. Pośród dodatkowych opcji, wiele osób doceni funkcję Pupil, dedykowaną właścicielom zwierząt. Pozwala ona na skuteczne usuwanie sierści i minimalizację alergenów. Nie brakuje także opracowanego przez markę programu StainExpert, który specjalizuje się w usuwaniu różnorodnych plam, w tym zabrudzeń z kawy, czekolady i keczupu.

Mimo niskiej ceny, producent nie oszczędzał na technologiach zabezpieczających. Jest zabezpieczenie przed zalaniem, blokada rodzicielska, a także kontrola wyważania wsadu i automatyczna regulacja wody. 

Najlepsze pralki

Amica WA1S610CLiSH

Alternatywą dla Beko WUE 6612WWE jest Amica WA1S610CLiSH. Odrobinę droższa, oferuje wyższą klasę energetyczną (B). Z uwagi na jej wymiary (45 cm szerokości), zmieścisz ją w każdej, nawet najmniejszej łazience. Niewielkie rozmiary urządzenia nie wpływają jednak na pojemność bębna – w jego wnętrzu zmieścisz bowiem optymalne 6 kilogramów.

Szeroka gama programów obejmuje takie opcje jak Sterylizacja 70°C, gwarantująca, że pranie będzie pozbawione bakterii i wirusów, Odświeżanie 15" dla lekko zabrudzonych ubrań, Sport – dedykowana ubraniom z mikrofibry czy też Ochrona Koloru.

Nie brakuje specjalnego programu usuwającego alergeny, ani unikalnego programu Łatwego Prasowania, który wykorzystuje parę dwukrotnie dla minimalizacji zagnieceń. Dodatkowa funkcja pozwala dezaktywować fazę wirowania dla wybranych programów, co może przydać się rodzicom małych dzieci (SilentWash). Użytkownik może również skorzystać z opcji opóźnienia startu.

Najlepsze pralki - czym się wyróżniają

Najlepsze pralki - czym się wyróżniają?

Podczas gdy tańsze pralki można kupić już za około 1000 zł, najdroższe modele sięgają kwot kilkakrotnie wyższych. Czy są między nimi znaczące różnice? Co wyróżnia najlepsze pralki?

Obecnie większość pralek dostępnych na rynku, także tych tańszych, dysponuje bezszczotkowymi silnikami inwerterowymi, które są gwarantami bezawaryjnej, cichej i wydajnej pracy. Główne różnice pomiędzy droższymi i tańszymi modelami wynikają więc - w większości przypadków - po prostu z wyższej funkcjonalności. 

Jednak także i ta granica pomału się zaciera. Nasz ranking pralek jest tego doskonałym przykładem, ponieważ udowadnia, że nawet pralka za 1300 - 1500 zł potrafi zaskoczyć bogatą gamą programów i takimi dodatkowymi funkcjami jak wykorzystanie pary, automatyczne dopasowywanie parametrów pracy czy ochrona tkanin delikatnych.

Najlepsze pralki najczęściej charakteryzuje wysoka efektywność zużycia energii i wody, duża ładowność, ilość decybeli generowanych podczas pracy oraz klasa wirowania. Droższe modele z pewnością będą wymagały mniejszej ilości kompromisów. Coraz łatwiej jednak znaleźć naprawdę dobrą pralkę także w niższym segmencie cenowym.

Czytaj także: Czy warto kupić pralko-suszarkę? Sprawdź wady i zalety