Piekarnik parowy - czy warto?

Zakup nowego piekarnika może być ekscytującym zadaniem albo frustrującą koniecznością. Rynek oferuje naprawdę wiele rozwiązań - do wyboru mamy piekarniki parowe, elektryczne, z funkcją pary, a także Sous Vide. Na szczęście nie musisz szukać szczegółowych informacji na temat tego, czym różni się każdy z tych modeli. W poniższym zestawieniu zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci wybrać najlepszy piekarnik do swojego domu.

Jak działa piekarnik parowy?

Piekarnik parowy to rozwiązanie, które cieszy się stale rosnącą popularnością, wypierając w znaczącym stopniu piekarniki elektryczne. Dlaczego? Z wielu powodów. Gwoli ścisłości, taki piekarnik oferuje te same programy co najlepsze piekarniki elektryczne. Dodatkowo oferuje możliwość łączenia ich z funkcją pary. 

Czytaj więcej: Piekarnik parowy czy elektryczny - który lepszy?

Na rynku znajdziemy najwięcej piekarników parowych dwóch rodzajów. Piekarniki z generatorem pary wykorzystują wymuszony obieg, by wytwarzająca się para mogła być stale wtłaczana do komory. Drugi rodzaj to piekarniki z pojemnikiem na wodę. Taki pojemnik znajduje się na zewnątrz komory lub w jej wnętrzu, np. w postaci specjalnego wgłębienia. Te modele działają na zasadzie obiegu grawitacyjnego.

Z punktu widzenia efektywności działania pary oraz prozdrowotnych właściwości, piekarniki z generatorem pary są lepszym wyborem. Oferują one bowiem możliwość funkcję gotowania na parze i inne programy z wykorzystaniem 100% pary, podczas gdy modele z pojemnikiem na wodę wyłącznie wspierają pieczenie na parze.

Trzeci rodzaj piekarników parowych to Sous Vide. Te piekarniki nie tylko są wyposażone w generator pary, ale i umożliwiają - jak sama nazwa wskazuje - gotowanie w próżni. Trzeba przyznać, że nie jest to najtańsze rozwiązanie - takie modele potrafią kosztować nawet trzy razy więcej niż dobre piekarniki parowe.

Są jednak wyposażone w najnowocześniejsze technologie, które wspierają użytkownika w każdym procesie, a także mają zaprogramowane opcje, których nie uświadczysz w innych piekarnikach. Weźmy za przykład choćby funkcję regeneracji parowej albo możliwość suszenia różnorodnych surowców.

Piekarnik z generatorem pary Electrolux EOB7S31Z

Zalety i wady piekarników parowych

Dzięki parze, która krąży w komorze, piekarniki parowe pomagają zachować atrakcyjną teksturę wszelkich potraw - od mięs, poprzez ryby aż po warzywa. Surowce mają lepszy, niezniekształcony smak, a co nawet bardziej istotne - są także zdrowsze. Para zapobiega bowiem ulatnianiu się i niszczeniu składników odżywczych oraz witamin, a zarazem sprawia, że nie musisz już nacierać potraw tłuszczem.

Decydując się na zakup piekarnika parowego odczujesz diametralną różnicę w efektach pieczenia mięsa, ciasta i każdego innego rodzaju potraw. Para umożliwia bowiem zachowanie perfekcyjnej chrupkości potrawy na zewnątrz, a zarazem oferuje maksymalną soczystość wewnątrz.

Dodatkową zaletą korzystania z piekarników parowych jest fakt, że przygotowywanie potraw odbywa się znacznie szybciej. Podobnie jest z czyszczeniem. Większość modeli piekarników parowych jest wyposażona w funkcję czyszczenia parowego, która jest mniej inwazyjna i często bardziej efektywna niż stosowane w elektrycznych piekarnikach czyszczenie poprzez pyrolizę ("suszenie" resztek w wysokiej temperaturze). Po zakończeniu programu wystarczy przetrzeć wnętrze komory wilgotną szmatką.

Jedną z niewielu wad, jakie posiadają piekarniki z generatorem pary, jest konieczność odkamieniania generatora. W większości przypadków urządzenie samo poinformuje nas o konieczności usunięcia osadu wapiennego z elementów wodnych, w innych producent po prostu zaleca, by co jakiś czas przeczyścić zbiornik roztworem wody z octem.

Za wadę piekarników parowych można uznać także fakt, że oferowana przez nie funkcja czyszczenia parowego sprawdza się wyłącznie przy mniejszych zanieczyszczeniach. Jeżeli więc zaniedbamy utrzymywanie czystości w komorze, możemy być zmuszeni do jej ręcznego szorowania.

Piekarnik parowy - czy warto?

Zalety piekarników parowych zdecydowanie przeważają nad ich wadami i jest to zapewne główny powód ich rosnącej w szybkim tempie popularności. Oferują one wiele funkcji i programów, które dodatkowo są niezwykle intuicyjne w obsłudze. Nie trzeba nawet decydować pomiędzy tradycyjnym pieczeniem, a pieczeniem z udziałem pary - dobre piekarniki parowe pozwalają bowiem na regulację stężenia pary.

Te modele są wydajne, pojemne i dostępne w różnorodnych przedziałach cenowych, porównywalnych z tradycyjnymi piekarnikami elektrycznymi. Jako modele nowoczesne najczęściej są także energooszczędne, bardzo bezpieczne (wyposażone w kilka szyb w drzwiczkach, blokady rodzicielskie) i eleganckie.

Co najważniejsze, potrafią także odmienić potrawy, które znamy - zwiększając ich soczystość, chrupkość, poprawiając teksturę i skutecznie niwelując efekt wysychania. Decydując się na piekarnik parowy, zyskujesz możliwość przygotowywania zdrowszych posiłków, lekkostrawnych i bogatszych w witaminy oraz składniki odżywcze.

Odpowiadając na pytanie czy warto kupić piekarnik parowy: tak, zdecydowanie warto. Oferuje on znacznie więcej zalet niż piekarnik elektryczny, a można go kupić w bardzo zbliżonej kwocie.

Piekarnik z generatorem pary Electrolux EOB7S31X

Jaki piekarnik parowy warto kupić?

Najlepsze piekarniki z generatorem pary produkuje między innymi marka Electrolux. Modele, takie jak EOB7S31Z czy EOB7S31X doskonale obrazują, czego można oczekiwać od dobrego piekarnika parowego. Umożliwiają one wykorzystywanie pary na trzech poziomach. Dwa tryby łączą parę z konwencjonalnym ogrzewaniem, co stwarza perfekcyjne warunki do wypieku chleba i przygotowywania mięsa, z kolei trzeci tryb wykorzystuje wyłącznie parę, by perfekcyjne gotować rybę albo warzywa.

Dołączona do zestawu akcesoriów termosonda pozwala na pełną kontrolę nad pieczeniem potraw, a sterowany dotykowo wyświetlacz LCD z piktogramami ułatwi obsługę każdemu z domowników. W tych modelach nie brakuje opcji szybkiego nagrzewania i niezawodnego wentylatora, który dba o równomierne rozprowadzanie powietrza.

Wysoką jakość znajdziesz także w modelach produkowanych pod szyldem Bosch oraz Siemens. Z kolei tańszych, a w dalszym ciągu bardzo funkcjonalnych modeli możesz szukać w ofercie takich marek jak Amica oraz Whirlpool.

Niezależnie od tego, na jaki model piekarnika się zdecydujesz, przed zakupem sprawdź, czy jego pojemność Ci odpowiada oraz czy pozwala on na korzystanie z kilku poziomów jednocześnie. Istotną kwestią może się okazać także sposób obsługi piekarnika. Z tradycyjnym programatorem w postaci dwóch oddzielnych pokręteł poradzi sobie każdy. Jeśli jednak oczekujesz czegoś więcej, programator obrazkowy spełni Twoje oczekiwania zarówno pod względem intuicyjnej obsługi, jak i wrażeń wizualnych.

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcjonalności oraz akcesoria dostępne w zestawie, wiele zależy od tego, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na zakup piekarnika. Standardem są takie funkcje jak termoobieg, ale już supergrill z termoobiegiem, funkcja rozmrażania czy program pizza to opcje zarezerwowane dla lepszych, a zarazem i nieco droższych modeli. Te droższe będą także posiadały bogatsze zestawy akcesoriów, a w nich na przykład brytfannę, rożen obrotowy, kamień do pizzy czy szklaną tacę, która zastępuje jedną z blach. Częściej jednak spotkamy bardziej podstawowe wyposażenie, takie jak termosonda oraz prowadnice teleskopowe.

Sprawdź również: Piekarnik do zabudowy - jaki kupić?