Płyta indukcyjna czy gazowa - co warto wybrać?

Jak działa płyta indukcyjna? 

Działanie zwykłej kuchenki gazowej z pewnością nie jest dla nikogo zagadką. Gaz, palnik i iskrownik i tyle. Nieco trudniej wyjaśnić jednak działanie płyty indukcyjnej. Aby dokonać świadomego wyboru na temat tego co będzie lepszym wyborem koniecznie trzeba najpierw poznać jej działanie. 

Płyta indukcyjna opiera się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. W przeciwieństwie do tradycyjnych płyt grzejnych, które generują ciepło poprzez opalanie i przewodzenie energii cieplnej do naczyń, płyta indukcyjna działa na zasadzie bezpośredniego przekazywania energii do naczynia.

Wnętrze płyty indukcyjnej zawiera cewkę zasilaną prądem elektrycznym, który generuje wokół niej pole elektromagnetyczne. Gdy na płycie umieszczone jest odpowiednie do tego celu naczynia ferromagnetyczne, pole elektromagnetyczne indukuje w nim prąd wirowy zwany prądem wirowym Foucaulta. Jego działanie jest już bardzo proste - powstające w wyniku tego procesu ciepło jest wytwarzane bezpośrednio w dnie naczynia, a nie poprzez przewodzenie ciepła ze źródła grzewczego. I to tyle, wcale nie jest to coś bardzo skomplikowanego. 

Co jest tańsze? Płyta gazowa czy indukcyjna? 

Przejdźmy teraz do kosztów – to przecież istotny czynnik przy decydowaniu się na którąś z technologii. Przede wszystkim zauważmy jasno jedną rzecz – kuchenka gazowa jest znacznie tańsza niż płyta indukcyjna! Różnica jest w dodatku dość spora, bo nierzadko aż trzykrotna. Nie możemy jednak ograniczyć się do samego kosztu zakupu. Równie istotna jest kwestia eksploatacji. 

Codzienne korzystanie z płyty indukcyjnej jest o wiele tańsze niż z gazowej. Stosunkowo rzecz biorąc, prąd jest tańszy od gazu. Na dłuższą metę to właśnie indukcja jest tańsza. Musimy tylko trochę więcej zainwestować. Na szczęście, są to produkty na długie lata! 

Zalety kuchenki gazowej

No dobrze, z jakiego powodu mielibyśmy wybrać zatem płytę gazową a nie indukcyjną? Czy jedna zaleta to fakt, że jest nieco tańsza, ale zaraz zrobi się droższa? Oczywiście, że nie. Docenią ją przede wszystkim miłośnicy gotowania. Otwarty ogień daje nam znacznie więcej możliwości niż indukcja. Możemy chociażby przypalić cebulę do rosołu, zrobić pyszną chińszczyznę z woka czy podpalić zioła i cieszyć się ich aromatem. 

Dodatkowo, kuchenka gazowa ma jedną zaletę, która może być również wadą, zależy jak na to spojrzeć. Płomień ogrzewa naczynia znacznie mniej regularnie niż indukcja. Sprawia to, że niektóre części potrawy ugotują czy podsmażą się nieznacznie mocniej od innych. Dlaczego to zaleta? Ta nieregularność nadaje właśnie wyjątkowości wielu potrawom – jajecznica zawsze wyjdzie lepsza z „gazu” niż z indukcji. 

Przy okazji, kuchenka gazowa zadziała z absolutnie każdym garnkiem, czego nie można powiedzieć o płycie indukcyjnej, która wymaga specjalnych naczyń. 

Zalety płyty indukcyjnej

Jedną z najważniejszych zalet płyty indukcyjnej jest jej zdolność do błyskawicznego osiągania wysokich temperatur. Dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej, naczynie stawiane na płycie nagrzewa się natychmiastowo. To oznacza, że gotowanie może się rozpocząć niemalże od razu po włączeniu płyty. W porównaniu do tradycyjnych kuchenek gazowych lub elektrycznych, płyta indukcyjna oszczędza nie tylko czas, ale także energię, co czyni ją bardziej przyjazną dla środowiska. Dzięki zaawansowanym systemom kontroli, płyta indukcyjna pozwala też na dokładne regulowanie temperatury w szerokim zakresie, co docenią początkujący kucharze. Trudniej tutaj spalić coś niż na otwartym ogniu. 

Dodatkowo, płyta indukcyjna jest bezpieczniejsza. Nie ma otwartego ognia ani nagrzanych powierzchni, co minimalizuje ryzyko poparzeń czy wypadków. Ponadto, wiele modeli płyt indukcyjnych posiada funkcje automatycznego wyłączania, gdy naczynie zostaje zdejmowane z powierzchni, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Płyty indukcyjne posiadają też gładką, płaską powierzchnię, która jest nie tylko elegancka, ale również łatwa w utrzymaniu w czystości.

Płyta gazowa czy indukcyjna?

To co będzie lepszym wyborem? Płyta gazowa czy indukcyjna? Zanim wydamy wyrok zaznaczmy bardzo wyraźnie jedną rzecz – często nie mamy komfortu wyboru. W nowych mieszkania nie instaluje się już instalacji gazowej i skazani jesteśmy na indukcję. 

Wydaje się jednak, że nie jest to aż tak duży problem. Zalety indukcji znacznie przewyższają jej wady. To bezpieczniejszy, tańszy i prostszy w utrzymaniu system. Coraz trudniej kupić też naczynia, które nie działałyby z taką płytą – nie jest to aż taki problem jak jeszcze 10 lat temu. 

Oczywiście, jeśli jesteście zapalonymi kucharzami, to faktycznie indukcja nie jest dla was najlepszym wyborem. Wydaje mi się jednak, że wtedy nie czytalibyście nawet tego artykułu, bo doskonale wiecie czego potrzebujecie.

Sprawdź też:
Ile prądu zużywa płyta indukcyjna? Wszystko co musisz wiedzieć!
Jak poznać, że grzejnik elektryczny jest energooszczędny?