Program antywirusowy- jaki wybrać?

W sieci bardzo często natykamy się na zagrożenia zwłaszcza, gdy nie chronimy naszych danych. Z tego też względu warto zastosować oprogramowanie antywirusowe, szczególnie że nasz komputer narażony jest na ataki hakerskie oraz działanie wielu, złośliwych programów. Do dyspozycji mamy antywirusy darmowe oraz bezpłatne, chociaż to pierwsze rozwiązani daje nam słabszą ochronę. Dlaczego warto zdecydować się na płatny program antywirusowy, który ochroni nasz komputer. Który antywirus opłaca się wybrać?

Dlaczego program antywirusowy jest potrzebny?

Przekonanie, że stosowanie programu antywirusowego nie jest potrzebne, ponieważ i tak nie uchroni nas przed wszystkimi zagrożeniami, jest błędne. Pozostawiając komputer bez jakiejkolwiek ochrony zwiększamy tylko ryzyko ataku. Nawet minimalna ochrona będzie lepsza niż jej brak. Narażamy się bowiem nie tylko na wirusy niszczące system, ale również na działanie oprogramowania, które jest w stanie wykraść nasze dane i hasła dostępowe. W najłagodniejszym scenariuszu w sposób niekontrolowany wyświetlać będą się niepożądane strony internetowe. Wszystko to w znacznym stopniu utrudnia, bądź uniemożliwia komfortowe korzystanie z sieci.

Programy antywirusowe - jak działają?

Programy antywirusowe wykrywają zainfekowane pliki oraz inne, potencjalne zagrożenia. Następnie poddają je kwarantannie - próbie “odwirusowania”, a w niektórych przypadkach po prostu je usuwają. Zdarza się, że to użytkownik musi podjąć decyzję, co chce zrobić z konkretnym plikiem. Jeżeli jednak nie jest pewien, może dowolnie ustawić poziom ochrony, dzięki czemu to antywirus za każdym razem sam podejmie działanie, które uważa za stosowne. Programy antywirusowe uaktywniają się także przy próbie pobrania plików z sieci, wówczas skanują je, podobnie jak strony internetowe. Okresowo  skanowany jest również dysk twardy. Działanie systemu można przyspieszyć usuwając niepotrzebne programy. Konieczne jest aktualizowanie naszego programu, aby mógł skutecznie działać na zmieniającą się bazę wirusów.

Który antywirus wybrać?

Bezpłatne programu antywirusowe z pewnością będą lepsze niż brak jakiejkolwiek ochrony, jednak nie działają tak skutecznie jak programy płatne. Z tego też względu dobrze jest zainwestować w porządny antywirus. Na rynku znajdziemy ich przynajmniej kilka. My polecamy szczególnie:
  • Bitdefender Total Security - polecany dla ochrony urządzeń z systemem Windows, Android lub Mac OS. Jego ogromną zaletę stanowi fakt, że jest na bieżąco aktualizowany, dzięki czemu zapewnia ochronę przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, także typu ransomware. Ponadto niezwykle praktyczną funkcją jest możliwość zabezpieczenia kamery internetowej oraz płatności online.
  • Norton Security Deluxe - ten program wyróżnia technologia SONAR, która analizuje zachowanie wszystkich aplikacji, jakie zostały zainstalowane na komputerze. Użytkownikom oferuje jednocześnie dodatkowe funkcje, takie jak m.in. zabezpieczenie przeglądarki internetowej, łatwą funkcję logowania przy użyciu jednego przycisku czy rozwiązania dotyczące optymalizacji działania systemu Windows (np. narzędzie przeznaczone do defragmentowania dysku twardego).
  • ESET Internet Security - świetna ochrona przed wirusami, która jednocześnie proponuje ciekawe rozwiązania. Zaliczyć można do nich, chociażby opcję skanowania routera, dzięki czemu sprawdzimy, czy nie jest podatny na ataki. Przydatna okaże się także funkcja skanowania plików jeszcze przed ich otwarciem.
  • Kaspersky Total Security -  pełna ochronę nawet na trzech urządzeniach jednocześnie. Ponadto, czyści system operacyjny, szyfruje dane, zabezpiecza transakcje finansowe oraz sprawdza pobierane pliki. Dla rodzin nieoceniona okaże się rozszerzone funkcja ochrony dzieci online.

Ile kosztuje dobry program antywirusowy?

Nie ma na to jednoznacznej reguły. Niemniej jednak, antywirus kosztuje zazwyczaj od 150-300 złotych. Wydaje się, że jest to odpowiednia cena, zwłaszcza że ponosimy ją jednorazowo, a ochrona naszych danych trwa przez długie lata. Ograniczanie się do bezpłatnych antywirusów nie jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku gdy przechowujemy na dysku ważne informacje oraz dane.