Technologia smart TV - co to? Jakie ma funkcje?

Inteligentne telewizory spotkać można obecnie w niemal każdym domu. Z powodzeniem zastąpiły tradycyjne odbiorniki, a ich funkcjonalność została znacznie rozszerzona. Technologia smart TV to nie tylko możliwość oglądania ulubionych filmów i programów, ale również przeglądanie stron internetowych, korzystanie z licznych aplikacji, a także internetowych wypożyczalni. Co więcej, są stale udoskonalane. Czego możemy się po nich spodziewać i co warto wiedzieć przed wyborem inteligentnego telewizora?

Smart TV - internet i telewizja

Jedną z najważniejszych funkcji Smart TV jest dostęp do różnorodnych aplikacji. Możemy korzystać z platform streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime Video, czy Disney+, które pozwalają na oglądanie ulubionych filmów i seriali w dowolnym momencie. Media społecznościowe, takie jak YouTube czy Facebook, również są na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu możemy śledzić najnowsze treści online. Aplikacje sportowe, muzyczne, czy nawet gry również znajdują swoje miejsce na ekranie Smart TV. Inaczej rzecz ujmując – Smart TV nie jest już zwykłym telewizorem – to pełnoprawny komputer przypominający nasze laptopy czy telefony. 

Kolejną zaletą SmartTV jest możliwość przeglądania stron internetowych za pomocą wbudowanej przeglądarki. To znacznie ułatwia nam dostęp do informacji, newsów czy treści edukacyjnych, bez potrzeby korzystania z dodatkowego urządzenia. Niektóre modele wyposażone są również w asystentów głosowych, takie jak Amazon Alexa czy Asystent Google. Dzięki temu możemy sterować telewizorem, zmieniać kanały, czy uruchamiać aplikacje za pomocą komend głosowych, co zapewnia nam jeszcze większy komfort użytkowania.

Warto również wspomnieć o funkcji przesyłania ekranu, która pozwala nam wyświetlać treści z innych urządzeń, takich jak smartfony czy tablety, na ekranie telewizora. To idealne rozwiązanie, gdy chcemy podzielić się materiałami z przyjaciółmi czy rodziną.

Jak wybrać Smart TV?

Tak naprawdę, Smart TV nie różni się zbytnio pod względem parametrów od tradycyjnych telewizorów. Podstawowym parametrem jaki musimy wziąć pod uwagę jest wielkość ekranu, matryca oraz jego rozdzielczość. 

Pierwszy z nich zależy głównie od tego, jak daleko będziemy siedzieć od telewizora. Przyjęło się, że w przypadku telewizorów w rozdzielczości Full HD każdy cal przekątnej powinien odpowiadać około 4 centymetrom odległości. Telewizor 43 cale powinien stać zatem około 1,7 metra od kanapy, nieco większy, bo 65-calowy model umieścimy za to w odległości 2,6 metra. W przypadku telewizorów 4K odległość powinna wynosić za to około 1,8 cm na 1 cal przekątnej. 

Kolejno wybierzmy technologię podświetlania. Obecnie na rynku dominują trzy rodzaje: LCD, OLED i QLED. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy i zalety, które warto poznać przed podjęciem decyzji.

Telewizory LCD są najbardziej powszechne i dostępne w różnych cenach. Zasadniczo działają na zasadzie podświetlenia pikseli przez diody LED. Matryce LCD oferują dobre odwzorowanie kolorów, wysoką jasność oraz przystępną cenę. Jednak mają ograniczenia w kwestii głębokości czerni i kontrastu, co może być bardziej widoczne w ciemnych scenach. Uznać należy je raczej za technologię, która staje się powoli przestarzała. Warto tutaj wziąć również pod uwagę matrycę. Najlepszym wyborem będzie oczywiście IPS. 

OLED to znacznie zaawansowana technologia, która nie używa podświetlenia, ale emituje światło bezpośrednio z każdego piksela. Dzięki temu matryce OLED zapewniają głębsze czernie, lepszy kontrast oraz doskonałe odwzorowanie kolorów. Ponadto, posiadają one szybszy czas reakcji, co przekłada się na płynniejsze i bardziej wyraźne obrazy. Choć matryce OLED są droższe od LCD, ich jakość obrazu w pełni wynagradza koszty.

QLED, stosunkowo nowy rodzaj matrycy opracowany przez Samsung, korzysta z kwantowych kropek, aby polepszyć jakość obrazu. Daje to doskonałą reprodukcję kolorów i jasność porównywalną z matrycami OLED. Cena jest zwykle nieco bardziej atrakcyjna. 

 

smart tv

Smart TV z 4K - czy warto zainwestować?

Współczesne telewizory zapewniają bardzo dobrą jakość obrazu. Powszechny jest szczególnie standard Full HD, chociaż coraz częściej spotykane są telewizory wykorzystujące technologię 4K. Jej wartość jest czterokrotnie większa od Full HD, dlatego zapewnia niezwykle szczegółowy obraz. Dostrzec różnicę pozwalają zwłaszcza telewizory z dużym ekranem. Dobrze jest więc wybrać ekran o przekątnej minimum 50 cali. Niestety, nadal widać jeszcze pewne jej mankamenty. Należy do nich przede wszystkim spadek jakości obrazu pod kątem, przejawiający się gorszym kontrastem oraz niejednolitą czernią. Wiele zależy jednak od modelu telewizora, a także producenta.