Technologia smart TV - co to? Jakie ma funkcje?

Inteligentne telewizory spotkać można obecnie w niemal każdym domu. Z powodzeniem zastąpiły tradycyjne odbiorniki, a ich funkcjonalność została znacznie rozszerzona. Technologia smart TV to nie tylko możliwość oglądania ulubionych filmów i programów, ale również przeglądanie stron internetowych, korzystanie z licznych aplikacji, a także internetowych wypożyczalni. Co więcej, są stale udoskonalane. Czego możemy się po nich spodziewać i co warto wiedzieć przed wyborem inteligentnego telewizora?

Smart TV - internet i telewizja

Smart TV łączy tradycyjną telewizję z dostępem do sieci, dzięki czemu jest o wiele bardziej funkcjonalny. Przy jego użyciu można robić niemal wszystko to, co podczas korzystania ze smartfona czy laptopa. Możliwe jest więc wysyłanie e-maili, oglądanie wiadomości, czytanie newsów, a nawet testowanie wielu aplikacji. W większości wiążą się one jednak z konsumpcją treści multimedialnych. Z pewnością dużą zaletę stanowi bogata baza filmów i seriali w aplikacji VOD bądź w odpłatnych, internetowych wypożyczalniach. Co więcej, Smart TV można połączyć z innymi urządzeniami, a następnie strumieniować z nich treści. Nie każdy telewizor z technologią smart będzie działał tak samo. Wiele zależy od systemu operacyjnego oraz technicznych możliwości odbiornika. Nie bez znaczenia jest również producent, gdyż zazwyczaj platforma smart TV jest ściśle powiązana z konkretną firmą.

Jak wybrać Smart TV?

Niektóre z parametrów smart TV nie różnią się od tradycyjnych odbiorników. Jak w przypadku każdego telewizora znaczenie ma wielkość ekranu. Komfortowe wyświetlanie stron internetowych umożliwi ekran o przekątnej przynajmniej 32 cali. Jego kształt może być płaski lub zakrzywiony. To pierwsze rozwiązanie wydaje się bardziej uniwersalne, jest także powszechniej dostępne. Wybierając ekran, należy również zwrócić uwagę na typ wyświetlacza. Do wyboru mamy technologię LCD, OLED bądź QLED. Więcej na jej temat dowiemy się we wpisie: Jaki telewizor wybrać: LCD, LED czy OLED? Dla wielu osób istotna jest ponadto kwestia montażu telewizora. Nowoczesne modele wyposażone są w podstawkę oraz specjalny uchwyt do zawieszenia na ścianie. Na użytkowanie wpływa także klasa energetyczna urządzenia. Im jest ona wyższa, tym odnotowuje się mniejsze zużycie energii w czasie użytkowania telewizora. Najlepiej wybierać urządzenia o klasie energetycznej przynajmniej A+. Ponadto, przydatne mogą okazać się liczne akcesoria, do których zaliczyć można m.in. pilot wyposażony w klawiaturę QWERTY czy dodatkową kamerę (o ile nie jest ona wbudowana w odbiornik).

smart tv

Rodzaj matrycy

W przypadku, gdy decydujemy się na zakup telewizora LCD, musimy zastanowić się jaki rodzaj matrycy wybrać. Do dyspozycji są telewizory z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym typu IPS oraz VA. Ich działanie jest bardzo zbliżone, niemniej wyświetlacz VA cechuje większy kontrast i głębsza czerń. Matryca tego rodzaju zalecana jest użytkownikom, którzy korzystają z telewizora wieczorami, przy zgaszonym świetle. Matryca IPS oferuje nieco lepsze barwy, które nie tracą nasycenia pod kątem. Cechuje je jednak dłuższy czas reakcji oraz słabsza ostrość ruchu. Warto wybrać je w przypadku, gdy potrzebujemy telewizora dla większej ilości osób bądź, gdy chcemy go umieścić w jasnym pomieszczeniu.

Smart TV z 4K - czy warto zainwestować?

Współczesne telewizory zapewniają bardzo dobrą jakość obrazu. Powszechny jest szczególnie standard Full HD, chociaż coraz częściej spotykane są telewizory wykorzystujące technologię 4K. Jej wartość jest czterokrotnie większa od Full HD, dlatego zapewnia niezwykle szczegółowy obraz. Dostrzec różnicę pozwalają zwłaszcza telewizory z dużym ekranem. Dobrze jest więc wybrać ekran o przekątnej minimum 50 cali. Niestety, nadal widać jeszcze pewne jej mankamenty. Należy do nich przede wszystkim spadek jakości obrazu pod kątem, przejawiający się gorszym kontrastem oraz niejednolitą czernią. Wiele zależy jednak od modelu telewizora, a także producenta.