Telewizor na ścianie - jak wybrać odpowiedni uchwyt do tv

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie telewizora na ścianie. Takie rozwiązanie pozwala zyskać dodatkową przestrzeń i jednocześnie prezentuje się bardzo nowocześnie. Do tego celu niezbędny okaże się odpowiedni uchwyt do tv. Jakie wymagania powinien spełniać?

Telewizor na ścianie czy na szafce RTV?

Kiedy wybierzemy już telewizor, musimy zdecydować, czy postawimy go na szafce RTV, czy zdecydujemy się na jego zamontowanie na ścianie. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Osoby, które nie chcą ingerować w powierzchnię ściany, mogą ustawić telewizor na wspomnianej szafce. Problem pojawia się w przypadku większych odbiorników. Duży mebel może zabierać znaczną ilość miejsca, przez co pomieszczenie wyda się zagracone. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym wyborem będzie uchwyt do TV. Pozwala on nie tylko zyskać wolną przestrzeń, ale i wydaje się bezpieczniejszy, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, które podczas zabawy mogłyby uszkodzić telewizor ustawiony na szafce. Zamontowanie telewizora na ścianie ma przewagę także pod względem estetycznym, ponieważ w ten sposób możliwe jest zamaskowanie przewodów w ścianie. Uchwyt do tv - jaki rodzaj wybrać? 

uchwyt do tv

Do wyboru mamy trzy, podstawowe rodzaje uchwytów do telewizora. Najpopularniejszy z nich to uchwyt ścienny, który mocuje się do ściany za pomocą specjalnych śrub. Proste modele tego typu uchwytów pozwalają na ustawienie naszego odbiornika tylko w jednej pozycji, za to nieco bardziej zaawansowane oferują możliwość regulowania kąta nachylenia telewizora, co z pewnością okaże się niezwykle funkcjonalne. Inny rodzaj stanowi uchwyt sufitowy, który jak nazwa wskazuje, montuje się do sufitu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji, gdy ściana wykonana jest z płyty gipsowo kartonowej, która mogłaby nie utrzymać ciężaru większego telewizora. Ostatni dostępny uchwyt do tv to uchwyt biurkowy, jednak cieszy się on popularnością głównie wśród monitorów. W ostateczności możemy go wykorzystać do zamontowania niewielkiego telewizora. Szukasz niezawodnego uchwytu do telewizora? Sprawdź nasze propozycje! 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Nie tylko rodzaj uchwytu powinien nas interesować, równie ważne są określone parametry. Co się do nich zalicza?

Wielkość i Waga Telewizora: Przed zakupem uchwytu, dokładnie zmierz telewizor i sprawdź, czy dany model uchwytu jest kompatybilny z jego wielkością oraz wagą. Przesadzanie z niewłaściwym uchwytem może prowadzić do niestabilności i uszkodzenia telewizora.

Materiał i Jakość: Jakość uchwytu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo telewizora. Zaleca się wybór uchwytów wykonanych z solidnych materiałów, takich jak stal, które zapewniają nie tylko stabilność, ale także długotrwałą trwałość.

Montaż i Instalacja: Przed zakupem uchwytu warto zwrócić uwagę na proces montażu i instalacji. Niektóre modele są łatwiejsze do zamontowania niż inne, a czasami konieczna może być pomoc profesjonalisty, zwłaszcza jeśli chodzi o bardziej skomplikowane uchwyty.

Opcje Kablowania: Dobrej jakości uchwyty ścienne często oferują opcje ukrycia kabli, co przyczynia się do estetycznego wyglądu pomieszczenia. Upewnij się, że wybrany model ma odpowiednie otwory lub prowadnice do schowania kabli.

Bezpieczeństwo: Bezpieczeństwo telewizora i innych osób w pomieszczeniu to kluczowa kwestia. Upewnij się, że uchwyt posiada mechanizmy zabezpieczające przed przypadkowym zdjęciem telewizora oraz dostosowanymi śrubami mocującymi.

Co to jest VESA?

VESA oznacza Video Electronics Standards Association, co można przetłumaczyć jako Stowarzyszenie Norm Elektroniki Wideo. Jest to organizacja non-profit, która zajmuje się opracowywaniem standardów w dziedzinie technologii wyświetlania obrazu. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i praktycznych standardów, które zostały stworzone przez VESA, jest system montażu telewizorów i monitorów - tzw. standard VESA.

Na tylnej stronie większości telewizorów i monitorów znajduje się zestaw otworów, które tworzą pewien wzór. To właśnie standard VESA określa odległości pomiędzy tymi otworami i ich dokładny układ. Dzięki temu producenci uchwytów ściennej i sufitowej mogą stworzyć produkty, które pasują do różnych urządzeń bez względu na ich markę czy model. To znaczy, że wybierając uchwyt, wystarczy znaleźć model o odpowiedniej wielkości ekranu i wadze, a standard VESA gwarantuje, że uchwyt będzie pasował idealnie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim wybierzemy miejsce, w którym powieszony ma zostać telewizor, sprawdźmy czy przypadkiem nie przebiegają w nim przewody elektryczne. Ponadto, jeśli korzystamy również z dekodera bądź odtwarzacza DVD, możemy rozważyć opcję ukrycia przewodów w ścianie lub zdecydować się na zakup specjalnych maskownic. Być może zainteresują Cię również poniższe wpisy: Tanie telewizory 32 cale - sprawdź ranking Jakie kino domowe w salonie? Jaki telewizor wybrać: LCD, LED czy OLED