Wyciskarka czy sokowirówka - jak wybrać?

Sok wyciskany z owoców lub warzyw to doskonałe źródło licznych witamin, które posiada znaczną przewagę nad produktami sklepowymi. Pod postacią soków w kartonach często otrzymujemy koncentrat owocowy rozcieńczony z wodą, zawierający mnóstwo konserwantów oraz cukru, dlatego też wiele osób decyduje się na zakup urządzenia, które pozwoli im przygotowywać soki samodzielnie. Wśród nich wyróżnia się głównie wyciskarki i sokowirówki. Jaki model wybrać i czym właściwie oba te urządzenia się od siebie różnią? Sprawdźmy co będzie lepsze: wyciskarka czy sokowirówka?

Wyciskarka a sokowirówka - różnice

Sokowirówka często jest mylona z wyciskarką do soków, tymczasem są to dwa, zupełnie odmienne urządzenia, które różnią się m.in. budową i metodą działania. Ostateczny wybór powinien zostać uzależniony od kilku czynników, zwłaszcza zaś od rodzaju wyciskanych warzyw i owoców, pożądanej konsystencji soku czy częstotliwości użytkowania. 

Jeżeli zależy nam na wyciskaniu soku z twardych warzyw lub owoców, to wybór konkretnego urządzenia nie ma większego znaczenia, gdyż z tym zadaniem poradzi sobie zarówno sokowirówka, jak i wyciskarka. Nieco inaczej wygląda kwestia przygotowywania soków z warzyw liściastych bądź z dodatkiem jarmużu, pestek czy drobnych owoców. Wówczas lepszym wyborem będzie wyciskarka. Sok uzyskany przy jej zastosowaniu jest gęstszy i bardziej esencjonalny, można go jednocześnie dłużej przechowywać. Sokowirówka za to pozwala na otrzymanie nieco wodnistego soku, który należy spożyć zaraz po przyrządzeniu.

Różnice występują także w ilości przygotowanego soku. W związku z tym, że wyciskarki pracują na wolnych obrotach nie są w stanie w krótkim czasie przygotować dużej ilości soku. Jeżeli zatem zależy nam na urządzeniu, które sprawdzi się przy licznej rodzinie, to w tym wypadku zdecydowanie przodują sokowirówki.

Koszt zakupu sokowirówki i wyciskarki

Wybór konkretnego urządzenia nierzadko podyktowany jest naszym budżetem, który możemy przeznaczyć na jego zakup. Zazwyczaj wyciskarki wolnoobrotowe są nieco droższe od sokowirówek. Niemniej jednak cena obu urządzeń nie należy do najniższych i waha się w przedziale od 300 do nawet 1200 złotych. Na rynku znajdziemy z pewnością modele w niższych cenach jednak w większości przypadków będzie je cechować słaba jakość, która przekłada się głównie na zastosowanie mniej trwałych materiałów oraz niższą wydajność.

Sokowirówka czy wyciskarka - co wybrać?

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na zachowaniu jak największej ilości witamin i wartości odżywczych, to warto zdecydować się na wyciskarkę. Zanim jednak uzyskamy sok z owoców i warzyw, musimy nieco dłużej poczekać, gdyż pracuje ona znacznie wolniej od sokowirówki. Wyciskarka będzie jednocześnie lepszym wyborem dla osób, które chcą przygotowywać soki na później. Sokowirówkę powinny zaś wybierać osoby preferujące rzadsze soki, które jednocześnie chcą je przygotowywać w większych ilościach.

Każde ze wspomnianych urządzeń posiada zarówno swoje zalety, jak i wady. Przed zakupem konkretnego produktu warto więc się z nimi zapoznać, co pozwoli na uniknięcie wszelkich niedogodności, czy też zawiedzionych oczekiwań. 

Zalety i wady wyciskarek 

Wśród korzyści, jakie idą za wyborem wyciskarki do soków, wyróżnia się przede wszystkim:

 • Wysoką jakość soków bogatych w rozmaite składniki odżywcze;
 • Większą ilość wyciśniętych soków oraz ich dłuższą świeżość – soki z wyciskarki można przetrzymywać w lodówce nawet przez 72 godziny;
 • Możliwość wyciśnięcia soków z niemal każdej rośliny, w tym również miękkich owoców (np. maliny, jagody), roślin liściastych (np. jarmuż, szpinak), ziół, a także warzyw korzeniowych;
 • Wysoką energooszczędność;
 • Łatwość użytkowania;
 • Mnogość dodatkowych funkcji;
 • Brak konieczności marnowania pozostałości po wyciśniętych sokach – z pulpy pozostałej po procesie wyciskania można wykonać rozmaite potrawy, co wpisuje się w podejście zero waste.

Wśród wad tego typu urządzeń zaznacza się natomiast nieco wyższą cenę niż w przypadku sokowirówek, a nieraz również problematyczne czyszczenie wszelkich elementów konstrukcji danego sprzętu. 

Zalety i wady sokowirówek 

Do zalet sokowirówek zalicza się:

 • Niższą cenę;
 • Większą dostępność;
 • Klarowność uzyskanych soków;
 • Większą pojemność, która umożliwia uzyskanie większych ilości soków.

Tego typu urządzenia posiadają również swoje wady, w tym chociażby:

 • Niższą wartość odżywczą soków, która spowodowana jest przez podwyższoną temperaturę wyciskania oraz wysokoobrotową technologię;
 • Brak możliwości długotrwałego przechowywania soków i konieczność spożycia ich niemal natychmiast po przygotowaniu;
 • Głośniejszą pracę;
 • Ograniczoną ilość dodatkowych funkcji i udogodnień;
 • Zwiększoną awaryjność;
 • Możliwość wyciskania soków wyłącznie z określonych owoców i warzyw, co wpływa na mniejszą ich różnorodność.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem wyciskarki lub sokowirówki?

W celu podjęcia odpowiedniej decyzji co do zakupu wyciskarki lub sokowirówki, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Wśród nich wyróżnia się takie kwestie, jak chociażby:

 1. Jaka powinna być konsystencja uzyskanego soku?
 2. Czy urządzenie będzie przeznaczone wyłącznie do użytku domowego?
 3. Z jakich owoców, warzyw i roślin robione będą soki?
 4. Jakiej jakości mają być przygotowywane soki?

Konsystencja soku

Specyfika funkcjonowania wyciskarek i sokowirówek sprawia, że urządzenia te przygotowują soki o różnej konsystencji. Powszechnie przyjęło się uznawać, iż soki uzyskane przez wyciskarkę cechują się znacznie większą ilością miąższu, przez co są one o wiele mniej klarowne. Sokowirówki natomiast przeważnie są wyposażone w specjalne sito, którego zadaniem jest zatrzymywanie wszelkich drobinek miąższu. 

Przeznaczenie sprzętu

Jeśli wyciskarka lub sokowirówka będą użytkowane wyłącznie w warunkach domowych, wybór danego urządzenia staje się całkowicie indywidualną kwestią. Natomiast w momencie, gdy dany sprzęt ma spełniać swoje zadanie w restauracji lub barze, lepszym wyborem może okazać się wyciskarka. Sokowirówki bardzo często cechują się bowiem nieco niższą jakością wykonania, a przy tym również większą awaryjnością. Wyciskarki, oprócz większej efektywności i skuteczności działania, pozwalają również na przechowywanie wyciśniętych soków w lodówce, co z kolei może okazać się niezwykle przydatne. 

Soki z różnych produktów

Ze względu na swoją budowę sokowirówki sprawdzają się jedynie w przypadku stosunkowo ograniczonej ilości produktów, które dodatkowo powinny cechować się odpowiednią soczystością. Wyciskarki natomiast poradzą sobie ze znacznie większą ilością składników, w tym również z miękkimi owocami, czy też roślinami liściastymi. 

Jakość soków

W znaczącej większości przypadków sok uzyskany poprzez sokowirówkę cechuje się niższą jakością. Wynika to z faktu, iż tego typu urządzenia wykorzystują wysokoobrotową technologię, a podczas pracy generują temperaturę, która wywiera niekorzystny wpływ na wartości odżywcze zawarte w owocach i warzywach. Specyfika funkcjonowania wyciskarek sprawia natomiast, że wytwarzane soki nie nagrzewają się ani nie natleniają, tym samym zachowując swoją jakość. 

Jakie warzywa i owoce możemy wykorzystać do przygotowania soku?

Wybór warzyw i owoców, z których można uzyskać sok jest ogromny. Wśród owoców warto wybierać zwłaszcza jabłka, banany, gruszki, melony czy mango. Do soków warzywnych dodać możemy za to marchewkę, pomidora, buraka, seler czy natkę pietruszki, a nawet kapustę. Ciekawym dodatkiem okażą się także przyprawy, zwłaszcza te ostrzejsze, które pozwolą nadać sokom warzywnym wyraźniejszego smaku.

Zobacz również: Jaki blender sportowy kupić? Wskazówki i porady