Jaki blender sportowy kupić? Wskazówki i porady

Blender sportowy to funkcjonalny gadżet, dzięki któremu z łatwością przygotujemy owocowe koktajle, warzywne kremy czy mrożone smoothie. Wbrew swojej nazwie urządzenie nie jest przeznaczone wyłącznie dla sportowców. To wygodne rozwiązanie do codziennego stosowania w kuchni, dzięki któremu możemy zaoszczędzić więcej czasu. W dzisiejszym wpisie doradzamy na jakie parametry zwrócić uwagę, aby blender, który wybierzemy był funkcjonalny i służył nam długi czas.

Blender sportowy - na co zwrócić uwagę?

Kielich blendera/bidon

Kielich to najważniejszy element, z którego składa się blender sportowy. Decydując się na zakup tego urządzenia należy przede wszystkim zastanowić się nad wielkością naczynia, tak aby odpowiadało naszym indywidualnym wymaganiom. Warto również, aby kielich blendera wykonany był z bezpiecznego nietoksycznego tworzywa, które będzie odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. 

Standardowe bidony w blenderach sportowych mają pojemność 0,6 litra, jednak znajdziemy również modele mniejsze i większe, które będziemy mogli zabrać na siłownię, wykłady czy do pracy. Praktycznym rozwiązaniem będą również butelki z miarką, dzięki którym będziemy mogli odmierzyć porcję poszczególnych składników. 

Dokonując wyboru blendera sportowego zwróćmy uwagę również na jego kształt i ergonomię. Kielich, który nieraz będzie pełnił również funkcję bidonu musi dobrze leżeć w dłoni i być poręczny. Inne cechy, które ułatwią korzystanie z niego to antypoślizgowa podstawa czy systemy bezpieczeństwa, chroniące przed przypadkowym uruchomieniem.

Niektóre modele bidonów sportowych, które znajdziemy w sklepach wyposażone są w specjalne etui lub uchwyty, które pozwalają łatwiej korzystać z nich w różnych okolicznościach. Osobom aktywnym, będącym w ciągłym ruchu polecić można modele z zamykanym wieczkiem, które będą zapobiegać wylewaniu się zawartości w trakcie jej spożywania. Jest to rozwiązanie "non drip" podobne do tego, które stosuje się w dziecięcych kubkach - niekapkach.

Ostrza/noże

Zasadniczo rzecz biorąc, ostrza stanowią całkowicie niezbędny, a zarazem najważniejszy element każdego blendera. To właśnie one odpowiadają za miksowanie, mielenie oraz siekanie wszelkich wykorzystywanych składników. Koniecznym okazuje się więc zwrócenie uwagi na takie aspekty ostrzy, jak chociażby ich jakość, ilość, łatwość demontażu i czyszczenia, a także materiał wykonania. 

Od jakości ostrzy zależy skuteczność całego blendera. Prawdopodobnie najlepszym, a przy tym również najbardziej opłacalnym, jest wybór urządzenia z nożami ze stali nierdzewnej. Jest ona bowiem odporna na uszkodzenia, tym samym zachowując swoje właściwości nawet przez długie lata. 

Niektóre modele blenderów, w szczególności te z górnej półki cenowej, dają użytkownikom możliwość wymiany ostrzy w zależności od tego, z jakimi składnikami ma pracować sprzęt. Jeśli więc blender będzie wykorzystywany do wielu rozmaitych zadań, zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę. 

Zobacz: Blendery z ostrzami ze stali nierdzewnej  

Rodzaj zasilania

Rodzaj zasilania blendera to kolejny niezwykle istotny aspekt tego typu urządzeń. Większość sprzętów jest zasilana przewodowo, gdyż przyczynia się to do zwiększonej mocy pracy. Bezprzewodowe modele bardzo często okazują się najzwyczajniej słabsze, przez co efekty ich działania mogą okazać się znacznie mniej zadowalające. Jeśli więc zależy nam na możliwie największej funkcjonalności, a przy tym również efektywności pracy, o wiele lepszym wyborem będzie blender zasilany przewodem. Warto przy tym zwrócić również uwagę na długość kabla, a także zastanowić się, w jakiej odległości od gniazdka będzie znajdowało się urządzenie. Pozwoli to bowiem na uniknięcie sytuacji, w której przewód okaże się zbyt krótki, a przestrzeń na kuchennym blacie będzie wymagała całkowitej reorganizacji. 

Moc i liczba obrotów

Kolejnym bardzo ważnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup blendera jest jego moc lub prędkość obrotowa. Im jest ona większa, tym urządzenie ma większe możliwości robocze. 

Blendery sportowe dostępne na rynku posiadają moc od 250 do 1500 W. Modele o niskiej mocy z łatwością umożliwią nam przygotowanie koktajli z warzyw i owoców, jednak nie zdołają pokruszyć lodu, mrożonek, orzechów czy innych twardych składników. 

Wybierając blender sportowy zwróćmy uwagę również na prędkość obrotową konkretnego modelu. Im większa liczba obrotów na minutę, tym gładsze i bardziej aksamitne koktajle otrzymamy. Dobrze, jeśli urządzenie będzie posiadało również regulację obrotów, dzięki której będziemy mogli zmienić prędkość na określoną wartość. 

Inną wartą uwagi funkcjonalnością tego urządzenia jest pulsacyjny tryb pracy, który stopniowo rozdrabnia składniki. Z kolei z pomocą funkcjiturbo, maksymalne obroty blendera będą uruchamiane natychmiastowo. 

Warto również zwrócić uwagę na kulturę pracy, tak aby w trakcie użytkowania sprzęt generował jak najmniej hałasu. 

Dodatkowe funkcje i akcesoria 

Jeśli chcemy wykorzystać blender w większym zakresie, powinniśmy wybrać model wyposażony w dodatkowe akcesoria. 

Praktycznym dodatkiem, który okaże się nieoceniony w okresie lata jest np. wkład chłodzący, który umieszczony w bidonie pomaga zachować na dłużej świeżość zblendowanej zawartości. 

Innym gadżetem jest młynek, który pozwoli nam rozdrobnić lód do orzeźwiającego smoothie, sproszkować orzechy czy zmielić kawę. 

Blendery sportowe z wyższej półki umożliwiają również blendowanie w próżni, dzięki czemu miksowane owoce i warzywa zatrzymują więcej składników odżywczych niż w przypadku standardowych modeli. Proces ten pozwala usunąć nadmiar powietrza, przez co przygotowywany shake czy krem ma intensywniejszy smak, zapach czy kolor. 

U kogo sprawdzi się blender sportowy? 

Blendery sportowe to niezwykle praktyczne urządzenia, które posiadają szereg przydatnych i funkcjonalnych zastosowań. Dlatego też doskonale sprawdzają się one u osób:

  • Aktywnych i uprawiających sporty;
  • Mających na celu wprowadzić do swojej diety większe ilości warzyw i owoców;
  • Spędzających większość swojego czasu poza domem;
  • Potrzebujących zdrowej i pożywnej przekąski w wygodnej formie.

Zobacz również: Wyciskarka czy sokowirówka - jak wybrać?