Biała płyta indukcyjna - czy warto?

Biała płyta indukcyjna jest bez wątpienia wyjątkowo estetycznym wyborem. Najchętniej wybierają ją ci, którzy cenią sobie oryginalne, nieszablonowe rozwiązania. Co więcej, niektórzy twierdzą, że jest nawet bardziej funkcjonalna, ponieważ nie odbija odcisków palców i nie widać na niej drobinek kurzu czy niektórych zabrudzeń. Pozostaje jednak kilka wątpliwości, które postaramy się rozwiać w dzisiejszym materiale. Czy biała płyta indukcyjna żółknie? Jaką najlepiej wybrać? Czytaj dalej.

Biała płyta indukcyjna czy ceramiczna? 

Białe płyty znajdziemy zarówno w segmencie płyt indukcyjnych, jak i ceramicznych. O wadach i zaletach obu rozwiązań pisaliśmy w oddzielnym materiale, dlatego w tym miejscu przypomnę wyłącznie po krótce, kiedy warto zdecydować się na płytę ceramiczną.

Co do zasady płyty indukcyjne będą oferowały wyższy komfort użytkowania. Najszybciej się nagrzewają, mają najwyższą sprawność energetyczną i są najbezpieczniejsze. Ponadto oferują najwięcej dodatkowych funkcji, o które ciężko w jakichkolwiek innych modelach płyt. Na rynku spotkamy nawet modele z wbudowanym okapem i automatyczną funkcją wentylowania.

Płyty ceramiczne nagrzewają się dłużej, przez co są też mniej wydajne energetycznie. Ich dodatkową wadą jest fakt, że wszelkie wykipiałe potrawy są trudne do czyszczenia, ponieważ ceramika sprawia, że od razu się przypalają. Od płyt indukcyjnych wyróżnia je jednak niższa cena, a także długowieczność. 

Choć płyty indukcyjne są znacznie wygodniejsze, nie zawsze musimy się na nie decydować. W niektórych przypadkach wręcz nie możemy. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy któryś z domowników ma rozrusznik serca. Bywa i tak, że na podłączenie płyty indukcyjnej nie pozwoli nam instalacja elektryczna.

Czytaj więcej: Płyta ceramiczna czy indukcyjna - jaką wybrać?

Beko HII 64200FMTW

Czy biała płyta indukcyjna żółknie?

Wiele osób przed wyborem konkretnego koloru płyty zastanawia się czy biała płyta indukcyjna żółknie. Odpowiedź brzmi:  nie, co do zasady to się nie zdarza.  Pod warunkiem, że jej powierzchnia nie zostanie uszkodzona. Tworzywem wykonania płyty jest szklana ceramika, która - w przeciwieństwie do wielu innych tworzyw - nie żółknie ani pod wpływem temperatury ani innych czynników.

Płyty sprawdzonych, popularnych marek zawsze dodatkowo są pokryte ochronną powłoką. Dzięki niej możemy swobodnie stosować różnorodne środki chemiczne, nie straszne jej będą też jakiekolwiek rozlane potrawy. Nawet drobne rysy na powłoce nie przyczynią się do zmiany jej kolorytu. Gorzej w sytuacji, gdy uszkodzenie będzie głębsze, ale tak niefartowne sytuacje zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Warto jeszcze wspomnieć, że chcąc kupić białą płytę indukcyjną, warto upewnić się, że rzeczywiście jest ona biała. O ile bowiem czarne płyty dostępne na rynku są dość jednolite kolorystycznie, tak odcieni bieli jest naprawdę wiele. Niektóre wpadają w odcienie szarości, inne są bardziej kremowe lub żółte. Jeśli zależy nam na perfekcyjnej bieli, należy sprawdzić ów kolorystykę w neutralnym świetle, które dobrze odwzorowuje barwy.

Electrolux LIR 60430BW

Biała płyta indukcyjna - jaką wybrać?

Wybierając białą płytę indukcyjną nie warto kierować się wyłącznie estetyką. Należy wziąć pod uwagę wszystkie kwestie, które standardowo uwzględnia się przy zakupie sprzętu AGD. Najistotniejszy będzie oczywiście rozmiar płyty, który musi być dopasowany do przestrzeni, jaką dysponujemy w kuchni. Niebagatelną sprawą jest też sam rozkład pól grzejnych, bo od niego zależy elastyczność wykorzystania płyty. Łączone pola pozwalają na komfortowe użytkowanie takich naczyń jak na przykład brytfanki.

Panel sterowania to kolejna rzecz, na którą wiele osób zwraca uwagę. I słusznie. Praktycznie każda biała płyta indukcyjna, którą znajdziemy na rynku będzie miała sterowanie sensorowe. To, co je odróżnia to fakt, że mogą posiadać manipulator +/- dla każdego pola z osobna (jak w płytach Electrolux) albo jeden manipulator dla wszystkich pól. W tym drugim przypadku będziemy musieli najpierw wybrać pole, a dopiero później będziemy mogli wybrać jego moc. Jest to więc rozwiązanie odrobinę bardziej czasochłonne.

To, jaką białą płytę indukcyjną powinieneś lub powinnaś wybrać zależy także od tego, jakich funkcji dodatkowych oczekujesz. Standardem jest wskaźnik ciepła resztkowego (ostrzegający użytkownika, że pole jest gorące) timer oraz booster, który przyspiesza gotowanie wody. Bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone także w czujnik smażenia, kontroli gotowania, pauzę, blokadę rodzicielską oraz automatyczne dopasowywanie energii do średnicy garnka.

Warto też wiedzieć, że do wyboru mamy różnorodne wykończenia płyty, które wpływają nie tylko na jej estetykę, ale i funkcjonalność. Najbardziej praktyczne jest frezowane szkło na rantach albo pełna zabudowa w blacie. Ta druga wymaga jednak doświadczonego fachowca. Trzecia opcja to ramka wokół płyty, która - co warto wziąć pod uwagę - może być dość trudna w czyszczeniu, ponieważ zanieczyszczenia będą zbierały się w jej zakamarkach. 

Sprawdź: Płyta indukcyjna - jak wybrać najlepszą?

Amica PIDH6141PHTSUN 3.0 

Biała płyta indukcyjna - która najlepsza?

Białą płytę indukcyjną znajdziesz w ofercie praktycznie każdego z wiodących producentów. Wspomniane już płyty Electrolux wyróżnia nie tylko wygodne sterowanie, ale i sensowne ceny, czego doskonałym przykładem jest model Electrolux LIR 60430BW.

Na szczególne wyróżnienie w tym segmencie zasługuje też marka Amica. Ten producent konkuruje z topowymi markami eleganckim designem, dobrą ceną i idącą za nią w parze funkcjonalnością. Amica PIDH6141PHTSUN 3.0 to jeden z najciekawszych modeli, oferujący najwyższą elastyczność gotowania dzięki dwóm uniwersalnym i dwóm łączonym polom grzewczym. 4 programy automatyczne ułatwiają topienie czekolady, podgrzewanie zup i sosów, duszenie oraz wolne gotowanie.

Beko HII 64200FMTW to kolejna bardzo dobra płyta. Zastosowana tu technologia IndyFlex, podobnie jak w modelu Amica, pozwala na użycie większej przestrzeni dla większej swobody gotowania. Co ciekawe, do dyspozycji mamy tu także funkcję zarządzania energią, która pozwala ustawić limity zużycia energii.

Ciekawe sposoby na łączenie pól grzewczych oferuje często także Bosch. Kupując płytę tej marki można liczyć na najwyższą jakość wykonania, ale i wyższą cenę. Podobnie jest z marką Siemens, należącą do tej samej grupy. Największą różnorodność kolorystyczną znajdziemy z kolei w asortymencie Whirlpool. Jeśli chcesz, żeby płyta wpadała w odcienie beżu, znajdziesz ją właśnie u tego producenta.

Czy warto kupić białą płytę indukcyjną?

Jeżeli zależy Ci na unikalnym rozwiązaniu, wyróżniającym się estetyką, biała płyta indukcyjna to doskonały pomysł. Łączy w sobie wszystkie zalety klasycznych płyt indukcyjnych, w tym między innymi elastyczność wykorzystania pól grzewczych, energooszczędność i wygodę codziennego użytkowania, płynącą z wielu dodatkowych funkcji.

Co więcej, biała płyta indukcyjna może oferować niestandardowe zalety, ponieważ maskuje część zabrudzeń, takich jak na przykład kurz czy odciski palców. Jedyny problem, który może pojawić się przy zakupie białego AGD to kolorystyczne dopasowanie poszczególnych urządzeń. O ile bowiem czarne urządzenia są dostępne w tym samym odcieniu, tak odcienie bieli potrafią być bardzo różnorodne. Wystarczy jednak po prostu porównać konkretne modele w sklepie lub po ich zamówieniu, by mieć pewność, że kuchnia będzie wyglądała tak elegancko, jak to zaplanowaliśmy.

Sprawdź również: Remont kuchni - wymieniamy sprzęt AGD