Płyta ceramiczna czy indukcyjna - jaką wybrać?

Urządzasz kuchnię od podstaw albo szykujesz gruntowny remont? Zastanawiasz się czy lepsza będzie płyta ceramiczna czy indukcyjna? Czym się różnią, jak wygląda ich zużycie prądu i w końcu - w którą lepiej zainwestować. Na te i wiele innych pytań dotyczących płyt grzewczych odpowiemy w poniższym materiale.

Rodzaje płyt grzewczych

Zacznijmy od tego, że rynek oferuje aż cztery rodzaje płyt grzewczych: gazowe, elektryczne, ceramiczne i indukcyjne. Różnią się one pod wieloma względami - nie tylko sposobem instalacji, ale i komfortem użytkowania, walorami estetycznymi, a nawet - w opinii fanów płyt gazowych - potrafią oferować inny smak przygotowywanych potraw.

W nowoczesnych budynkach często bywa tak, że brak instalacji gazowej ogranicza nasz wybór do trzech ostatnich propozycji. Z kolei w starszych budynkach brak odpowiedniej sieci energetycznej może uniemożliwiać nam instalację wymarzonej, mocnej płyty indukcyjnej. Na potrzeby dzisiejszego materiału zakładamy jednak, że mamy do wyboru wszystkie cztery opcje i pośród nich wybieramy najlepszą.

Z uwagi na niską sprawność energetyczną, gorsze zabezpieczenia (łatwiej się poparzyć) i trudne czyszczenie płyta gazowa nie będzie naszym topowym wyborem. Płyty elektryczne także mają raczej wąskie grono nabywców, a dodatkowo najczęściej nie posiadają powszechnych w nowoczesnych płytach zabezpieczeń. Co więcej, raczej nie należą do wydajnych energetycznie.

Z powodów wyżej wymienionych o miano najlepszej płyty grzejnej najczęściej walczą płyty indukcyjne oraz ceramiczne. 

Płyta ceramiczna a indukcyjna

Płyty ceramiczne wypierają z rynku tradycyjne płyty elektryczne oferując wyższą efektywność pracy, łatwiejsze czyszczenie i więcej funkcji. Jednocześnie mówi się, że stanowią bazę, na której powstał koncept płyt indukcyjnych. Jak na przestrzeni lat rozwijały się oba rodzaje urządzeń? Płyta ceramiczna a indukcyjna - która będzie bardziej wydajna i praktyczna w codziennym użytkowaniu?

Płyta ceramiczna a indukcyjna

Bosch PKN 675DP1D

Płyta ceramiczna

Płytę ceramiczną wybiera się głównie wtedy, gdy nie można pozwolić sobie na instalację płyty indukcyjnej. Powodami, dla których taka instalacja jest niemożliwa mogą być nie tylko kwestie techniczne, ale i na przykład posiadanie rozrusznika serca. 

Płyty ceramiczne mają swoje niedoskonałości, na przykład w postaci wydłużonego gotowania potraw, większego zużycia prądu i trudniejszego czyszczenia (ceramika sprawia, że wszystko, co kipi praktycznie od razu się przypala). Mają też jednak spore zalety - wyróżnia je choćby długa żywotność. Dobre płyty ceramiczne mogą działać nawet i 20 lat.

Płyta ceramiczna a indukcyjna

Bosch PIE611B15E 

Płyta indukcyjna

Najlepszym wyborem w opinii konsumentów są jednak płyty indukcyjne. Ich stale rosnąca popularność zdaje się to potwierdzać. Nowoczesne technologie zapewniają najwyższą sprawność energetyczną tych urządzeń, a jednocześnie najwyższe bezpieczeństwo użytkowania. Mam tu na myśli nie tylko fakt, że płyta nagrzewa się tylko i wyłącznie w miejscu, gdzie stoi naczynie, ale także i fakt, że te płyty mają wiele zabezpieczeń. Wyłączają się automatycznie, kiedy coś się na nie wyleje, a także informują o gorącej powierzchni.

Taka płyta ma oczywiście i wady. Należy do nich - wyższa niż w przypadku płyt ceramicznych - cena, a także wspomniane już wyżej ograniczenia związane z jej instalacją. Z jej zalet nie skorzystają między innymi osoby z rozrusznikiem serca, ponieważ mogłaby ona zakłócać jego pracę. Na to rozwiązanie nie zdecydują się też ci, którzy nie mają do dyspozycji trójfazowej instalacji elektrycznej. Choć w tej kwestii producenci znaleźli już poniekąd rozwiązanie wypuszczając na rynek modele, które pozwalają na dopasowanie mocy do przyłącza prądu.

Sprawdź: Płyta indukcyjna - jak wybrać najlepszą?

Płyta ceramiczna a indukcyjna - technologia działania

Pod ceramiczną powłoką znajdują się spiralne grzałki, które ograniczają jednocześnie powierzchnię pól grzejnych. Generują one energię, która następnie jest przenoszona do naczynia. W przypadku płyt ceramicznych nie musimy wyposażać się w specjalne garnki, ale musimy trzymać się wyznaczonych obszarów pól grzejnych.

Praca płyty indukcyjnej opiera się z kolei na polu elektromagnetycznym. Dokładniej - pod ceramiką wmontowane są cewki, które generują szybkozmienne pole elektromagnetyczne. Indukcja konwertuje energię w ciepło, ale wyłącznie na dno naczynia. Indukowane prądy wirowe bardzo szybko nagrzewają garnek, dlatego te płyty mogą dysponować przydatną funkcją Power. 

Choć indukcja wymaga używania dedykowanych naczyń, często oferuje istotną, dodatkową zaletę w postaci nieograniczonej polami przestrzeni grzewczej. Zatem, chociaż płyta indukcyjna na pierwszy rzut oka nie różni się znacznie od ceramicznej, technologie zastosowane w tych dwóch rodzajach urządzeń są zupełnie odmienne i mają przełożenie zarówno na komfort użytkowania, jak i wydajność energetyczną - o czym za chwilę.

Płyta ceramiczna czy indukcyjna

Płyta ceramiczna czy indukcyjna - co jest bezpieczniejsze?

Trzeba przyznać, że nowoczesne płyty ceramiczne są tak samo bezpieczne jak indukcyjne. Pod tym względem trudno więc o wyłonienie zwycięzcy. Nowoczesne ceramiczne modele praktycznie zawsze są już wyposażane w zabezpieczenie przed włączeniem płyty, jeśli nie ma na niej naczynia. Funkcja timera, która także jest dostępna w większości urządzeń tego typu - również zwiększa nasze bezpieczeństwo. Możemy bowiem ustawić czas pracy płyty, by po jego upłynięciu mogła automatycznie się wyłączyć. W ten sposób żadna potrawa nie powinna skończyć przypalona.

Standardem w płytach indukcyjnych jest z kolei wskaźnik ciepła szczątkowego, który informuje o tym, że powierzchnia któregoś z pól może grozić poparzeniem. Podobnie powszechnie stosowane jest zabezpieczenie przed zalaniem – płyta po prostu wyłącza się w momencie, gdy czujniki wykryją jakąkolwiek ciecz na powierzchni.

Dość często spotykaną funkcją jest też blokada przed dziećmi i blokada na czas czyszczenia, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu. Bardziej zaawansowane modele są też wyposażone w sensor wrzenia, który zmniejsza moc płyty w momencie, gdy w garnku wykryta zostanie temperatura wrzenia.

Zużycie prądu - płyta ceramiczna a indukcyjna

O ile płyta ceramiczna a indukcyjna nie różnią się nadmiernie pod względem bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, tak różnią się pod względem technologii działania i idącym za nią zużyciem energii. Biorąc pod uwagę przede wszystkim to, jak długo dana płyta pracuje, by móc osiągnąć pożądane przez użytkownika rezultaty (np. zagotować wodę), już na pierwszy rzut oka bardziej energooszczędną opcją wydaje się być płyta indukcyjna. Nie wymaga ona bowiem tyle czasu (a więc i energii), by wytworzyć odpowiednią temperaturę w polu grzejnym. 

Choć mogłoby się zdawać, że energooszczędność jest bezpośrednio powiązana z mocą urządzenia, niebagatelny wpływ na sumaryczne zużycie prądu ma w tym przypadku częstotliwość i długość użytkowania urządzenia. A pod tym względem niekwestionowanym zwycięzcą jest płyta indukcyjna.

Czytaj więcej: Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Płyta ceramiczna czy indukcyjna która lepsza

Amica PIH6544PHTS4UN 2.0

Najlepsze płyty indukcyjne - TOP 5

Jeśli Twoja odpowiedź na pytanie czy lepsza jest płyta ceramiczna czy indukcyjna przemawia na korzyść tej drugiej, ucieszy Cię fakt, że rynek oferuje naprawdę wiele opcji do wyboru. Płyty dwupolowe, białe, kremowe, z wbudowanym okapem, strefowe, bezstrefowe… wybór jest ogromny.

Pośród najciekawszych modeli szczególną uwagę można zwrócić na poniższe:

  1. Bosch PIE611B15E - to jedna z najbardziej nowoczesnych płyt indukcyjnych, wyposażona w zintegrowany wyciąg z automatyczną funkcją wentylowania i wygodną funkcję ReStart,
  2. Bosch PVW 851FB5E - wyróżnia się wyjątkowo praktycznym rozstawieniem pól grzewczych,
  3. Siemens EH675FFC1E - to model popularny, dostępny w optymalnej cenie, zbierający pozytywne opinie użytkowników z uwagi na wysoką trwałość,
  4. Amica PIDH6141PHTSUN 3.0 - dość tania, a zarazem piękna i funkcjonalna płyta, ciesząca się sporą popularnością,
  5. Amica PIH6544PHTS4UN 2.0 - jeden z modeli oferujących najwyższą elastyczność.

Jak łatwo zauważyć z powyższego zestawienia, jednym z czołowych producentów płyt indukcyjnych jest Bosch. Oferuje on najwyższą jakość, ciekawe udogodnienia technologiczne i elastyczność użytkowania pól grzewczych. Podobnie wysoką jakość i funkcjonalność znajdziemy pod marką Siemens, należącą do tej samej grupy.

Pośród najlepszych płyt indukcyjnych wyróżnia się także Amica, oferując swoim odbiorcom rozwiązania praktyczne, estetyczne, a jednocześnie korzystne cenowo. Szukając odpowiedniego produktu dla siebie, warto zwrócić uwagę także na urządzenia spod szyldu Electrolux, AEG, Beko oraz MPM.

Płyta ceramiczna czy indukcyjna co lepsze

Siemens ET 645FFN1E 

Najlepsze płyty ceramiczne - TOP 3

Ilość płyt ceramicznych a indukcyjnych dostępnych na rynku jest nieporównywalna. Mimo że urządzeń ceramicznych mamy do wyboru znacznie mniej, również i pośród nich da się wybrać prawdziwe perełki.

  1. Bosch PKN 675DP1D - także i w tej kategorii Bosch ma dużą przewagę. Ten model oferuje naprawdę dużą elastyczność wykorzystania pól grzejnych i wysoką jakość, a ponadto ma opcję PowerBoost oraz timer.
  2. Candy CH64CCW - choć Candy nie dorównuje popularnością marce Bosch, nadrabia funkcjonalnością. Dysponuje wskaźnikiem ciepła resztkowego, ma funkcję zarządzania mocą, a także zabezpieczenie przed przegrzaniem i zalaniem.
  3. Siemens ET 645FFN1E - to dobra i tania płyta ceramiczna z nowoczesnym panelem sterowania touchSlider.

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższy materiał sprawił, że wiesz już czy lepsza będzie dla Ciebie płyta ceramiczna czy indukcyjna. Jeśli chcesz kupić tani, niezawodny i długowieczny model płyty grzejnej, nie będziesz zawiedziony płytą ceramiczną. Domownicy będą jednak musieli zdeklarować cierpliwość wobec wydłużonego czasu nagrzewania płyty, a Ty będziesz musiał pogodzić się z nieco wyższymi rachunkami za prąd.

Możesz wydać więcej i nie ograniczają Cię aspekty techniczne? Dobra płyta indukcyjna zapewni Ci wiele dodatkowych korzyści, choćby w postaci technologicznych udogodnień, praktycznych funkcji (np. łączenia pól grzewczych), niższego zużycia prądu i szybszego przygotowywania potraw.

Niezależnie od tego, co wybierzesz - płytę ceramiczną czy indukcyjną - możesz mieć świadomość, że są to rozwiązania pod wieloma względami lepsze niż płyty gazowe i tradycyjne elektryczne.