Zmywarka 45 czy 60 cm - jaką wybrać?

Zmywarka 45 czy 60 cm? Jeśli mamy wybór i ilość miejsca w kuchni nie zmusza nas do kupna węższego urządzenia, warto wiedzieć, jakie wady i zalety wiążą się z wyborem zmywarki 45 i 60 cm.

Zmywarka 45 czy 60 cm? Wady i zalety

Zmywarka 60 cm jest z miejsca uznawana za rozwiązanie bardziej funkcjonalne, podczas gdy model mierzący 45 cm szerokości wybiera się wyłącznie do małych kuchni, w których nie ma miejsca pod dostatkiem. Wydaje się to dość oczywiste, ale sprawdźmy, czy jest to cała prawda odnośnie tych dwóch rodzajów zmywarek. 

Zmywarka 45 czy 60 cm? Wady i zalety

Zalety i wady zmywarek 60 cm

Faktem jest, że zmywarka 60 cm zmieści większą ilość kompletów naczyń, bo nawet 16. Dla porównania, zmywarki 45 cm najczęściej oferują pojemność maksymalnie 11 kompletów naczyń. Jeżeli przygotowujemy posiłku w domu dla więcej niż dwóch osób, pojemność zmywarki będzie miała niebagatelne znaczenie.

Większa pojemność najczęściej idzie też w parze z lepszym gospodarowaniem zużyciem energii i wody. Nie chodzi tylko o to, że rzadziej uruchamiamy urządzenie, ale i o zastosowane systemy. Najlepiej widać to na przykładzie najlepszych zmywarek do zabudowy 60 cm

Ponadto, mając do dyspozycji więcej miejsca we wnętrzu urządzenie, wygodniej ustawimy wszelkiego rodzaju naczynia, w tym także takie jak na przykład brytfanny.

Jakie wady mają zmywarki 60 cm? Oczywiście zajmują więcej miejsca, co będzie szczególnie odczuwalne na ograniczonej przestrzeni. Nie będą też zbyt dobrym wyborem dla par, choć często są przez nie wybierane. Chodzi przede wszystkim o to, że zapełnienie komory zajmuje w takich domostwach nawet 2-3 dni, a wtedy może zabraknąć potrzebnych naczyń albo sztućców.

Zalety i wady zmywarek 45 cm

Zmywarki 45 cm nadają się nawet do mniejszej przestrzeni kuchennej, dzięki czemu praktycznie każdy może sobie pozwolić na ten ułatwiający życie sprzęt. Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością fakt, że nie trzeba dużo czasu, by się zapełniła. Dzięki temu prawdopodobnie nigdy nie zabraknie Ci czystych naczyń i sztućców. Nawet w przypadku, gdy lubisz jeść obiady na mieście.

Ponadto zmywarkę 45 cm łatwo wpasować w każdą zabudowę kuchenną. Jako że nie zajmuje dużo miejsca, pozostałą przestrzeń można przeznaczyć na szersze szafki do przechowywania.

Jeśli chodzi o wady, należy na pewno wymienić pośród nich niższą wydajność energetyczną i gorsze gospodarowanie wodą. Nietrudno o sytuacje, w których urządzenie trzeba włączyć nie raz, a dwa razy - choćby z powodu mało standardowych kształtów naczyń, czyli dużych garnków, brytfanek czy patelni. 

Nasz ranking najlepszych zmywarek do zabudowy 45 cm udowadnia jednak, że i w tym segmencie da się znaleźć modele maksymalizujące wydajność i funkcjonalność zagospodarowania wnętrza.

Wymiary zmywarek

Wybierając zmywarkę warto uwzględnić, że jej położenie nie jest bez znaczenia. Powinna zostać umiejscowiona niedaleko zlewozmywaka, a jednocześnie - co oczywiste - przy podłączeniu do wody. Kiedy już mamy odpowiednie miejsce, trzeba zadbać o to, żeby zgadzały się wszystkie wymiary urządzenia.

Szerokość zmywarki to jedno. Poza tym należy sprawdzić, czy zgadza się wysokość sprzętu - musi ona bowiem odpowiadać wysokości blatu roboczego i dorównywać wysokością pozostałym meblom. Na koniec pozostaje sprawdzenie głębokości urządzenia, ponieważ, jeśli byłaby ona za duża, będzie wystawała z ciągu meblowego.

Zmywarka 45 czy 60 cm?

Pojemności zmywarek

Pojemność zmywarki zależy oczywiście od jej wymiarów, ale też rodzaju sprzętu i konstrukcji konkretnego modelu. Możemy bowiem postawić na sprzęt do zabudowy i wolnostojący. Każdy z poszczególnych modeli może też różnić się systemem koszy, który to będzie miał przełożenie na elastyczność załadunku. 

Podając pojemność urządzenia producenci kierują się zasadą, że komplet naczyń tworzy zastawa do obiadu składającego się z dwóch dań, a także do deseru. Podstawowy komplet obejmuje więc talerz płaski, głęboki, deserowy, szklankę, filiżankę, kieliszek oraz sztućce (widelec, nóż, łyżkę oraz łyżeczkę). Takich kompletów naczyń zmywarka może pomieścić 10, a nawet i 16 - zależnie od wybranego modelu.

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Jeżeli wiemy już, jaka szerokość zmywarki będzie najlepsza do naszej kuchni, kwestią do rozważenia pozostaje rodzaj urządzenia. Zmywarkę wolnostojącą możemy ustawić w dowolnym miejscu, które ma przyłącze wody. Taki model można sprytnie ukryć pod blatem kuchennym, bo większość z nich ma zdejmowany blat. 

To doskonałe rozwiązanie, jeśli mówimy o mieszkaniu wynajmowanym albo w przypadku, gdy często się przeprowadzamy. Szczególnie, że nie wymaga ono specjalistycznej instalacji.

Bardziej popularnym wyborem jest jednak zazwyczaj zmywarka do zabudowy. Łatwo wkomponować ją w kuchenną zabudowę, gdzie prezentuje się bardzo estetycznie. Jeszcze do niedawna uważało się, że takie modele posiadają bardziej zaawansowane funkcjonalności niż sprzęty wolnostojące, jednak teraz wszelkie różnice między nimi się zacierają.

Główne różnice pomiędzy tymi dwoma typami zmywarek obejmują umiejscowienie wyświetlacza (w przypadku modeli wolnostojących znajduje się on na froncie). Zdarza się też, że modele do zabudowy oferują większą elastyczność organizacji koszy. 

Zmywarka 45 czy 60 cm - jaką wybrać?

Zmywarka 45 czy 60 cm - jaką wybrać?

Wybierając pomiędzy zmywarką 45 czy 60 cm warto przeanalizować, jak dużo naczyń zużywamy w domu na co dzień, a także, jak chcielibyśmy zagospodarować posiadany metraż. Może okazać się, że - mimo iż dysponujemy sensowną powierzchnią kuchni - lepiej będzie przeznaczyć ją na przechowywanie niż sprzęt do mycia naczyń.

Zmywarki 45 cm to zdecydowanie dobra opcja dla singli, par i małych domostw, które często jadają na mieście. To rozwiązanie bywa także koniecznością w sytuacji, gdy zwyczajnie nie mamy przestrzeni, którą moglibyśmy przeznaczyć na szerszy sprzęt.

W większości przypadków zmywarka 60 cm będzie jednak znacznie bardziej praktyczna. Co dodatkowo warto wiedzieć - często oba rodzaje modeli są do kupienia w podobnych cenach.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zmywarkę 45 czy 60 cm, bardzo istotne będą parametry techniczne modelu, takie jak klasa energetyczna, klasa suszenia czy pobór wody na cykl, a także jego funkcjonalność, czyli ilość dostępnych programów, skuteczność zmywania czy poziom hałasu generowany podczas pracy.

Więcej w tej kwestii przeczytasz w oddzielnym poradniku: Jak wybrać najlepszą zmywarkę do zabudowy?