Remont kuchni - wymieniamy sprzęt AGD

Remontujesz dom? A może przeprowadzasz się i szukasz pomysłu na nowy wygląd kuchni? Wymiana mebli oraz sprzętów dużego AGD to nieodłączny element każdego remontu. Funkcjonalne, a przede wszystkim innowacyjne rozwiązania zastosowane w remontowanym pomieszczeniu, będą nie tylko ułatwiały gotowanie, lecz także służyły przez lata. Jeżeli chcesz wiedzieć, o czym należy pamiętać planując remont kuchni, koniecznie przeczytaj nasze wskazówki. 

Remont kuchni - od czego zacząć?

Remont kuchni odgrywa ogromną rolę w życiu większości domowników. Najczęściej zmieniamy aktualny wygląd pomieszczeń, aby dopasować go do własnych upodobań lub panujących obecnie trendów. Niezależnie od tego, czy prace remontowe będziemy wykonywać sami, czy z pomocą fachowej ekipy, powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria budowlano-remontowe, które z pewnością ułatwią nam pracę.

AGD do zabudowy czy wolnostojące?

Wybór AGD do kuchni to jedna z ważniejszych kwestii, nad którą powinniśmy się dłużej zastanowić. Przede wszystkim musimy zdecydować czy chcemy, aby w naszej kuchni znalazł się sprzęt do zabudowy czy AGD wolnostojące. Jakie zalety posiada zatem sprzęt do zabudowy? Oferuje on harmonijny wygląd pomieszczenia, estetykę i najwyższą funkcjonalność.

W trakcie wyboru poszczególnych urządzeń możemy kierować się tylko i wyłącznie rozmiarem oraz parametrami technicznymi. W tym przypadku mamy pewność, że wybrana zabudowa kuchenna zachowa jednolity styl. Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że AGD do zabudowy będzie trudno przestawić w inne miejsce bez demontażu szafek. Miejsce montażu należy zatem bardzo dobrze zaplanować.

Czytaj więcej: Jak kupować AGD do zabudowy? Poradnik

Perfekcyjne wyposażenie kuchni

Nie sztuką jest wydać fortunę na najnowocześniejsze sprzęty dużego AGD. Sztuką jest wybranie urządzeń wyposażonych w takie funkcje, z których będziemy na co dzień korzystać. Przeprowadzając remont kuchni warto zastanowić się nad tym, co jest nam najbardziej potrzebne, trzeba też pamiętać o kilku istotnych zasadach. 

Remont kuchni - wymieniamy sprzęt AGD

Okap

Po pierwsze, wydajność okapu powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia. Problem z określeniem kubatury możemy mieć w przypadku kuchni otwartej na salon. Umiejscowienie okapu to kolejna zagwozdka, którą trzeba rozwiązać. Może on bowiem być zamontowany jako podszafkowy, kominowy albo sufitowy. Warto też zapoznać się z niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, takimi jak na przykład okapy wbudowane w płyty indukcyjne. Do takich modeli należy na przykład Bosch PIE611B15E.

Piekarnik

Planując zakup piekarnika, wybierzmy model posiadający funkcję termoobiegu oraz prowadnice teleskopowe, które ułatwiają pieczenie. Obecnie rynek zdominowany jest przez piekarniki parowe i słusznie, ponieważ oferują one lepszy smak i zachowują więcej wartości odżywczych przygotowywanych potraw. Najlepsze modele oferują zarówno opcję pieczenia, jak i gotowania na parze. Należy do nich na przykład model Electrolux EOB7S31Z przeznaczony do zabudowy.

Czytaj też: Piekarnik do zabudowy - jaki kupić?

Kuchenka mikrofalowa

W szybkim przygotowywaniu i podgrzewaniu potraw z pewnością pomoże nam nowoczesna i innowacyjna kuchenka mikrofalowa. Te urządzenia występują zarówno w wersji wolnostojącej, jak i pod zabudowę. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę trudność instalacji modelu przeznaczonego do zabudowy, ale i wyższy komfort płynący z dowolnego umiejscowienia takiego urządzenia. Wersja wolnostojąca najpewniej zajmie miejsce na blacie, chyba że zamontujemy pod nią dedykowaną półkę na ścianie.

Zmywarka

Niezależnie od ilości domowników warto, aby zmywarka miała ekonomiczny program, który pozwoli na umycie nawet niewielkiej ilości naczyń. Jeszcze ważniejsza jest jej ogólna pojemność, klasa energetyczna i zużycie wody na jeden cykl. Jeśli zwrócisz uwagę na te parametry, kupisz urządzenie funkcjonalne i ekonomiczne, które zaoszczędzi Ci sporo pieniędzy na rachunkach za prąd i wodę.

Dodatkowo podpowiemy, że warto celować w urządzenia wyposażone w dwa kosze i dodatkową szufladę na sztućce. Niebagatelne znaczenie dla praktyczności urządzenia ma także funkcja automatycznego otwierania drzwi. Pozostałe dodatkowe udogodnienia, takie jak wyświetlacz podłogowy czy wiele programów pracy, można już dopasowywać według osobistych preferencji.

Sprawdź: Jak wybrać najlepszą zmywarkę do zabudowy?

Ekspres do kawy

Planując zabudowę kuchni warto od razu uwzględnić także ekspres do kawy, szczególnie, jeśli jesteś fanem różnorodnych kawowych napojów. Modele przeznaczone do zabudowy bywają dostępne w podobnych cenach co modele wolnostojące, a są znacznie bardziej komfortowe w obsłudze i nie zajmują miejsca na blacie.

Pośród godnych polecenia modeli do zabudowy warto zwrócić uwagę na ekspresy Bosch CTL636ES1 oraz Siemens CT 636 LES1.

Remont kuchni - Poradnik

Płyta grzewcza czy kuchenka?

Szeroki wybór dostępnego na rynku sprzętu AGD pozwala na zakup płyty grzewczej jako osobnego urządzenia. To jedno z najpraktyczniejszych rozwiązań, które pozwala na zaoszczędzenie miejsca w kuchni. Do najpopularniejszych typów płyt grzewczych zaliczamy modele gazowe, elektryczne oraz indukcyjne. Warto pamiętać, aby przed zakupem dokładnie zmierzyć miejsce, w którym planujemy umieścić płytę, aby odpowiednio dobrać jej kształt, rozmiar oraz rozmieszczenie palników. 

Wybierając płytę, musimy wziąć pod uwagę rodzaj instalacji znajdującej się w naszej kuchni. Choć najlepszym rozwiązaniem są płyty indukcyjne, nie każdy model będzie odpowiedni dla instalacji w starszym budownictwie. Przy wyborze należy uwzględnić także ilość i rozmieszczenie pól - pola z funkcją łączenia są najbardziej funkcjonalne, ponieważ umożliwiają korzystanie z dużych naczyń, w tym płyt grillowych. Sterowanie czy wykończenie płyty są kwestiami drugorzędnymi.

Czytaj więcej: Płyta indukcyjna - jak wybrać najlepszą?

Dla wielbicieli klasycznych rozwiązań polecamy kuchnie gazowe, które są bardzo wygodne w codziennej eksploatacji. Jednak są to urządzenia, których się nie zabudowuje. Najwięksi zwolennicy tradycyjnego przygotowywania potraw na ogniu powinni zwrócić uwagę na pojemność piekarnika, a także materiał wykonania płyty kuchenki oraz rusztu.

Lodówki i zamrażarki - obowiązkowe elementy w każdej kuchni

Kluczowy parametr decydujący o funkcjonalności lodówki to jej pojemność wyrażana w litrach. Jej wielkość należy uzależnić od liczby domowników. Lodówka posiadająca ok. 220 l. będzie idealna dla 4 lub 5-osobowej rodziny. Dwóm osobom powinien bez problemu wystarczyć model o pojemności 150 l. 

Planując zakup, szczególną uwagę warto też zwrócić na klasę energetyczną, która w ogromnym stopniu decyduje o kosztach eksploatacji. Najlepiej celować w urządzenia z segmentu od A do C. Wysokiej jakości lodówki oferują na przykład takie marki jak Bosch, Samsung oraz Siemens.

Przy wyborze lodówki warto rzucić okiem także na modele dwudrzwiowe, które pozwalają na maksymalnie efektywną organizację przestrzeni, a także prezentują się niezwykle ekskluzywnie.

Obowiązkowym sprzętem w każdej kuchni jest także zamrażarka. To jednodrzwiowe urządzenie służy do długoterminowego przechowywania żywności, której nie uda nam się spożyć na bieżąco. Najczęściej tego rodzaju sprzęty występują jako model skrzyniowy lub szufladowy.

Czytaj więcej: Jak wybrać lodówkę? Kompleksowy poradnik

Sprzątamy, czyli zlewozmywak

Jednym z podstawowych elementów wykorzystywanych w praktycznie każdej czynności kuchennej jest zlewozmywak. Dlatego remontując kuchnię, zadbajmy o to, aby wybrany przez nas model był przede wszystkim funkcjonalny oraz dopasowany do wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, jednak to od nas zależy czy chcemy posiadać np. zlewozmywak jednokomorowy, dwukomorowy, nakładany czy wbudowany. Materiał, z którego wykonany jest konkretny model, powinien być trwały i pasować do blatów i kolorów kuchni. 

Kuchnia, to jedno z tych miejsc, w których domownicy spędzają większość czasu. Dzięki dobrze dobranym sprzętom dużego AGD pomieszczenie przeznaczone do przygotowywania potraw stanie się przede wszystkim funkcjonalne i użyteczne. Warto także pamiętać, aby artykuły gospodarstwa domowego pasowały do zakupionych mebli oraz kolorystyki ścian i podłóg.  

Sprawdź również: Urządzenia kuchenne, które wyręczą Cię w gotowaniu