
Hulajnoga elektryczna dla dzieci - jak wybrać właściwy model?
Co to jest hulajnoga elektryczna?

Zacznijmy od absolutnych podstaw – czym w ogóle jest hulajnoga elektryczna? Z punktu widzenia samej budowy jest to niemalże zupełnie taki sam pojazd jak tradycyjna hulajnoga. Mamy więc dwa niewielkie koła połączone platformą na nogi oraz wysuniętą na wysokość barków kierownicę.
W tradycyjnej hulajnodze odpychalibyśmy się jednak tylko i wyłącznie nogą. Hulajnoga elektryczna wykorzystuje zamiast tego silnik i akumulator. Dzięki temu, nie musimy wykorzystywać w żaden sposób siły naszych mięśni. Oczywiście, urządzenie rozpędzi się również do znacznie większych prędkości.
Hulajnogę elektryczną musimy regularnie ładować. Na szczęście, możemy to zrobić bez najmniejszych przeszkód zwykłym gniazdkiem elektrycznym w naszym domu. Nie jest to również zbyt kosztowny proces! Przejechanie 1 kilometra na tym pojeździe kosztuje nas nieco poniżej grosza.
Sprawdź: Komputer gamingowy do 2000 zł - idealny dla najmłodszych
Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna?

Na pewno zdarzyło wam się zobaczyć nierozsądnych kierowców, przemykających chodnikiem na hulajnodze elektrycznej. Z pewnością budzi to więc bardzo ważne pytanie – czy hulajnoga elektryczna dla dzieci to w ogóle jakkolwiek dobry pomysł? Co z bezpieczeństwem?
Ciężko nie zauważyć, że jest to jak najbardziej rozsądne pytanie. Odpowiedź nie jest jednak aż tak prosta i oczywista. Przede wszystkim, zaznaczmy więc jedną rzecz: hulajnoga elektryczna używana zgodnie z przepisami i założeniami zdrowego rozsądku jest pojazdem bezpiecznym. Owszem, upadek może być bolesny, ale utrzymując rozsądne prędkości nie zrobimy sobie zbyt dużej krzywdy.
Podobnie zresztą ma się sprawa ze zwykłym rowerem. Jeśli jeździmy na nim w pełni rozsądnie, to zdecydowanie nic nam nie grozi. Brawura, jazda po ciemku, jazda na jednym kole czy niedopasowywanie prędkości do otoczenia mogą już skończyć się jednak poważnymi konsekwencjami.
Czy hulajnoga elektryczna dla dzieci to zatem rozsądny wybór? Naszym zdaniem tak, ale nie wolno zaniedbać solidnej nauki bezpiecznej jazdy!
Hulajnoga elektryczna dla dzieci – przepisy

W Polsce przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych zostały uregulowane w 2021 roku w ramach nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.
Zacznijmy od najważniejszego – co z hulajnogą elektryczną dla najmłodszych? To raczej zły pomysł. Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, ścieżkach rowerowych ani chodnikach. Wyjątkiem są strefy zamieszkania, gdzie najmłodsi mogą korzystać z hulajnóg, ale tylko pod opieką osoby dorosłej.
Osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, aby legalnie poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych. Bez tych uprawnień nie mogą korzystać z hulajnóg poza terenem prywatnym lub zamkniętymi strefami rekreacyjnymi.
Potem mamy kwestię, gdzie w ogóle można jeździć hulajnogą. Dzieci i młodzież powyżej 10. roku życia, posiadające wymagane uprawnienia, mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych na ścieżkach rowerowych, drogach dla rowerów oraz pasach ruchu dla rowerów. Jeśli w danym miejscu nie ma takich tras, mogą poruszać się jezdnią, ale tylko jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h. Jazda po chodniku jest dozwolona jedynie w sytuacji, gdy nie ma dostępnej drogi dla rowerów, a prędkość dopuszczalna na jezdni przekracza 30 km/h. Wówczas użytkownik hulajnogi musi dostosować prędkość do pieszych i zachować szczególną ostrożność. A dostosowana prędkość do pieszych to jakieś 6-7 km/h.
Dzieci i młodzież dotyczą też pozostałe ograniczenia, które obowiązują absolutnie wszystkich użytkowników. Po pierwsze, maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej to 20 km/h. Przekraczanie tego limitu jest wykroczeniem. Zabronione jest również korzystanie z telefonu podczas jazdy, jeśli wymaga to trzymania go w ręce.
Przy okazji, jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest surowo zabroniona i grozi za nią mandat. Dla dzieci nie jest to raczej problem, bo generalnie i tak nie mogą przyjmować tych substancji. Ale przy okazji małe przypomnienie dla rodziców, żeby na hulajnogę nie wchodzić „po piwku”.
A co z kaskiem? No właśnie…
Jeśli zapytamy prawnika, czy dziecko musi mieć kask i ochraniacze na hulajnodze elektrycznej, odpowiedź będzie prosta: nie ma takiego obowiązku. Polskie przepisy nie wymagają od użytkowników hulajnóg elektrycznych noszenia kasku ani żadnych dodatkowych zabezpieczeń. To oznacza, że młody kierowca może ruszyć w trasę w zwykłej czapce i krótkich spodenkach – przynajmniej z punktu widzenia prawa.
Ale jeśli zapytamy ortopedę, odpowiedź będzie zupełnie inna: absolutnie tak! Lekarze i specjaliści od urazów zgodnie podkreślają, że jazda na hulajnodze elektrycznej – zwłaszcza wśród dzieci – wiąże się ze sporym ryzykiem upadków. A te często kończą się złamaniami nadgarstków, stłuczeniami kolan czy, co gorsza, urazami głowy. Kask i ochraniacze na łokcie oraz kolana to najlepsza tarcza przed wizytą na ostrym dyżurze.
Podsumowując: prawo daje pełną dowolność, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że lepiej nie ryzykować. W końcu lepiej zainwestować w dobry kask niż w gips i tygodnie unieruchomienia.
Hulajnoga elektryczna dla dziecka – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wiecie już doskonale wszystko na temat przepisów i bezpieczeństwa. Skupmy się zatem na nieco bardziej technicznych sprawach. Jak wybrać dobrą hulajnogę elektryczną dla dziecka?
Zacznijmy od naszym zdaniem najważniejszego parametru, czyli od wymiarów i wagi. Bardzo często może się zdarzyć konieczność podniesienia hulajnogi i przeniesienia jej przez kilka metrów. Warto postawić więc na model lekki, tak żeby dziecko nie miało problemu z podniesieniem go i chociażby wniesieniem po schodach. Równie ważne są wymiary – kierownica powinna być regulowana, inaczej dziecko może dość szybko wyrosnąć z danego modelu.
Następnie skupmy się na kołach. Im większe, tym nieco większa przyczepność, a zatem bezpieczeństwo samej jazdy. Dodatkowo, łatwiej jest pokonywać wtedy przeszkody i poruszać się po nierównej nawierzchni. A to bez wątpienia spore atuty.
W przypadku sprzętu dla dzieci nie musimy natomiast tak mocno przejmować się maksymalną prędkością i zasięgiem na jednym ładowaniu. Nie jest to przecież pojazd na długie dojazdy do pracy czy samotne wycieczki za miasto. Z pewnością wystarczy nam zatem około 15 km zasięgu. Niska maksymalna prędkość może wręcz za to okazać się atutem – dzięki temu, urządzenie będzie znacznie bezpieczniejsze!
Kolejno zadbajmy jeszcze mocniej o bezpieczeństwo. Spójrzmy czy dany model ma dobrze widoczne światła i odblaski. Konieczny będzie również dzwonek lub klakson ostrzegawczy. Zdecydowanie postawmy też na jasne i doskonale widoczne w każdych warunkach kolory.
Ostatni parametr, na który musimy zwrócić uwagę to maksymalne dopuszczalne obciążenie. Nasze dzieci mają tendencję do bardzo szybkiego rośnięcia, prawda? Warto więc kupić model z dość sporym zapasem, dzięki temu dłużej nacieszymy się hulajnogą.
Hulajnoga elektryczna dla dzieci – podsumowanie
Hulajnoga elektryczna dla dzieci może budzić jak najbardziej słuszne wątpliwości wielu rodziców. Przez gwałtowny wzrost popularności i brak skutecznej regulacji prawnej, pojazdy te są owiane bardzo złą sławą. Ciężko zresztą się temu dziwić.
Niemniej, zła sława jest trochę na wyrost. Prawidłowo i rozsądnie używana hulajnoga elektryczna nie jest absolutnie żadnym zagrożeniem. Pamiętajmy jednak, że jest to pełnoprawny środek transportu, a nie zabawka. Koniecznie zadbajmy więc o to, aby dziecko również było tego świadome i podchodziło z należną uwagą i respektem do jazdy. Warto już w najmłodszych latach wyrobić sobie ten nawyk.
Zobacz też:
Jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepsza? Wszystko co musisz wiedzieć
Procesor do 500 zł – jaki model warto wybrać?