Hulajnoga elektryczna dla dzieci - jak wybrać właściwy model?

Zastanawiacie się co kupić swoim podopiecznym? Podpowiadamy jaka hulajnoga elektryczna dla dzieci będzie najlepszym wyborem.

Co to jest hulajnoga elektryczna?

Zacznijmy od absolutnych podstaw – czym w ogóle jest hulajnoga elektryczna? Z punktu widzenia samej budowy jest to niemalże zupełnie taki sam pojazd jak tradycyjna hulajnoga. Mamy więc dwa niewielkie koła połączone platformą na nogi oraz wysuniętą na wysokość barków kierownicę.

W tradycyjnej hulajnodze odpychalibyśmy się jednak tylko i wyłącznie nogą. Hulajnoga elektryczna wykorzystuje zamiast tego silnik i akumulator. Dzięki temu, nie musimy wykorzystywać w żaden sposób siły naszych mięśni. Oczywiście, urządzenie rozpędzi się również do znacznie większych prędkości.

Hulajnogę elektryczną musimy regularnie ładować. Na szczęście, możemy to zrobić bez najmniejszych przeszkód zwykłym gniazdkiem elektrycznym w naszym domu. Nie jest to również zbyt kosztowny proces! Przejechanie 1 kilometra na tym pojeździe kosztuje nas nieco poniżej grosza.

Sprawdź: Komputer gamingowy do 2000 zł - idealny dla najmłodszych

Czy hulajnoga elektryczna jest bezpieczna?

hulajnoga elektryczna dla dzieci

Na pewno zdarzyło wam się zobaczyć nierozsądnych kierowców, przemykających chodnikiem na hulajnodze elektrycznej. Z pewnością budzi to więc bardzo ważne pytanie – czy hulajnoga elektryczna dla dzieci to w ogóle jakkolwiek dobry pomysł? Co z bezpieczeństwem?

Ciężko nie zauważyć, że jest to jak najbardziej rozsądne pytanie. Odpowiedź nie jest jednak aż tak prosta i oczywista. Przede wszystkim, zaznaczmy więc jedną rzecz: hulajnoga elektryczna używana zgodnie z przepisami i założeniami zdrowego rozsądku jest pojazdem bezpiecznym. Owszem, upadek może być bolesny, ale utrzymując rozsądne prędkości nie zrobimy sobie zbyt dużej krzywdy.

Podobnie zresztą ma się sprawa ze zwykłym rowerem. Jeśli jeździmy na nim w pełni rozsądnie, to zdecydowanie nic nam nie grozi. Brawura, jazda po ciemku, jazda na jednym kole czy niedopasowywanie prędkości do otoczenia mogą już skończyć się jednak poważnymi konsekwencjami.

Czy hulajnoga elektryczna dla dzieci to zatem rozsądny wybór? Naszym zdaniem tak, ale nie wolno zaniedbać solidnej nauki bezpiecznej jazdy!

Hulajnoga elektryczna dla dzieci – przepisy

hulajnoga elektryczna dla dzieci

No dobrze, ale czy dziecko może w ogóle jeździć na hulajnodze elektrycznej? Jakie przepisy to regulują i jak się do nich dostosować? Już tłumaczymy!

Na samym początku zaznaczmy jedną rzecz: żadne przepisy nie regulują poruszania się hulajnogą elektrycznym po terenie prywatnym. Wasze dzieci mogą bez przeszkód jeździć nią więc po ogródku. To jednak dość wątpliwa zabawa – znacznie fajniej wyjechać na ścieżkę rowerową, prawda? Niestety – tutaj obowiązują już bardzo jasne przepisy.

Przede wszystkim, dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się tym środkiem transportu jedynie pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku od 10 do 18 lat mogą robić to już w pełni samodzielnie tylko wtedy, jeśli wyrobią kartę rowerową. To dość rozsądne – znajomość przepisów jest przecież niezbędna. Razem z nami tymi samymi ulicami poruszają się przecież inne osoby.

Oprócz tego, obowiązują identyczne zasady co w przypadku osób dorosłych. Hulajnogą elektryczną możemy poruszać się tylko po ścieżkach rowerowych z prędkością do 20 km/h. Wyjątkowo, możemy jechać też drogą, na której obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, a obok nie ma ścieżki rowerowej. W tych samych warunkach możemy też wybrać chodnik, ale nie powinniśmy przekraczać wtedy 8 km/h.

Jeżdżąc hulajnogą elektryczną nie musimy mieć kasku ani ochraniaczy. Ciężko jednak nie zauważyć, że to po prostu bardzo rozsądne.

Hulajnoga elektryczna dla dziecka – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wiecie już doskonale wszystko na temat przepisów i bezpieczeństwa. Skupmy się zatem na nieco bardziej technicznych sprawach. Jak wybrać dobrą hulajnogę elektryczną dla dziecka?

Zacznijmy od naszym zdaniem najważniejszego parametru, czyli od wymiarów i wagi. Bardzo często może się zdarzyć konieczność podniesienia hulajnogi i przeniesienia jej przez kilka metrów. Warto postawić więc na model lekki, tak żeby dziecko nie miało problemu z podniesieniem go i chociażby wniesieniem po schodach. Równie ważne są wymiary – kierownica powinna być regulowana, inaczej dziecko może dość szybko wyrosnąć z danego modelu.

Następnie skupmy się na kołach. Im większe, tym nieco większa przyczepność, a zatem bezpieczeństwo samej jazdy. Dodatkowo, łatwiej jest pokonywać wtedy przeszkody i poruszać się po nierównej nawierzchni. A to bez wątpienia spore atuty.

W przypadku sprzętu dla dzieci nie musimy natomiast tak mocno przejmować się maksymalną prędkością i zasięgiem na jednym ładowaniu. Nie jest to przecież pojazd na długie dojazdy do pracy czy samotne wycieczki za miasto. Z pewnością wystarczy nam zatem około 15 km zasięgu. Niska maksymalna prędkość może wręcz za to okazać się atutem – dzięki temu, urządzenie będzie znacznie bezpieczniejsze!

Kolejno zadbajmy jeszcze mocniej o bezpieczeństwo. Spójrzmy czy dany model ma dobrze widoczne światła i odblaski. Konieczny będzie również dzwonek lub klakson ostrzegawczy. Zdecydowanie postawmy też na jasne i doskonale widoczne w każdych warunkach kolory.

Ostatni parametr, na który musimy zwrócić uwagę to maksymalne dopuszczalne obciążenie. Nasze dzieci mają tendencję do bardzo szybkiego rośnięcia, prawda? Warto więc kupić model z dość sporym zapasem, dzięki temu dłużej nacieszymy się hulajnogą.

Hulajnoga elektryczna dla dzieci – podsumowanie

Hulajnoga elektryczna dla dzieci może budzić jak najbardziej słuszne wątpliwości wielu rodziców. Przez gwałtowny wzrost popularności i brak skutecznej regulacji prawnej, pojazdy te są owiane bardzo złą sławą. Ciężko zresztą się temu dziwić.

Niemniej, zła sława jest trochę na wyrost. Prawidłowo i rozsądnie używana hulajnoga elektryczna nie jest absolutnie żadnym zagrożeniem. Pamiętajmy jednak, że jest to pełnoprawny środek transportu, a nie zabawka. Koniecznie zadbajmy więc o to, aby dziecko również było tego świadome i podchodziło z należną uwagą i respektem do jazdy. Warto już w najmłodszych latach wyrobić sobie ten nawyk.

Zobacz też:
Jaka hulajnoga elektryczna będzie najlepsza? Wszystko co musisz wiedzieć
Procesor do 500 zł – jaki model warto wybrać?