Jaki ekspres do kawy wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiacie się jaki ekspres do kawy warto wybrać? Podpowiadamy na jakie parametry warto szczególnie zwrócić uwagę.

Czy warto kupić ekspres do kawy?

ekspres do kawy

Na samym początku zacznijmy jednak od najważniejszego – czy warto w ogóle kupować ekspres do kawy? Mamy przecież również do wyboru kawiarenki oraz po prostu kawę rozpuszczalną. Jeśli pijecie kawę tylko okazjonalnie i raczej nie zapraszacie nigdy gości to faktycznie mogą być one dobrym wyborem.

W każdym innym wypadku ekspres do kawy będzie jednak znacznie lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim, kawa z ekspresu smakuje nieporównywalnie lepiej niż rozpuszczalna i nie trzeba chyba nikogo do tego przekonywać. W dodatku, w ekspresie zaparzymy ją znacznie szybciej niż w kawiarence. Rano każda minuta jest dla nas cenna – po co tracić je na patrzenie jak gotuje się woda.

Ekspres do kawy wydaje się więc słusznym wyborem dla każdego miłośnika kawy. Bardzo ciężko znaleźć cokolwiek co będzie go w stanie wystarczająco dobrze nam zastąpić.

Rodzaje ekspresów do kawy – jaki będzie najlepszy?

Oczywiście, ekspresy do kawy mają również różne rodzaje, różniące się od siebie dość mocno sposobem działania, wielkością oraz ceną. Jaki ekspres do kawy będzie więc najlepszy? Już tłumaczymy!

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy Tchibo

Ekspresy przelewowe to najprostsze urządzenia z tej listy. Ich zasada działania jest bardzo prosta. Do specjalnego pojemnika wkładamy filtr, do którego następnie wsypujemy drobno zmieloną kawę. Następnie, ekspres podgrzewa wodę do 96 stopni i stopniowo wpuszcza ją do pojemnika z kawą. Woda przepływa przez filtr do dzbanka już jako świeżo zaparzona i pachnąca kawa.

Zaletą ekspresów przelewowych jest niewątpliwe ich prostota oraz bardzo atrakcyjna cena. To najtańsze urządzenie jakie możecie kupić. Dodatkowo, nie napotkacie żadnych problemów z codzienną obsługą.

Są jednak pewne minusy – przede wszystkim, musimy pamiętać o filtrach i dość częstym regularnym czyszczeniu. Dodatkowo, zrobimy w ten sposób jedynie tradycyjną czarną kawę. Ewentualne mleko można dodać już później, a jeśli zależy nam na piance to będziemy musieli zaopatrzyć się w osobny spieniacz.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

Ekspres ciśnieniowy Krups

Znacznie bardziej zaawansowanym urządzeniem jest ekspres ciśnieniowy automatyczny. To dokładnie taki sam model jaki znajdziemy w większości kawiarni. Kawę zrobimy więc jedynie za pomocą pojedynczego przycisku. Urządzenie będzie w stanie samodzielnie zmielić ziarna, zaparzyć a następnie podać nam kawę prosto do filiżanki.

Ważne są również dodatkowe opcje. Znajdziemy tutaj zbiornik na mleko, możliwość jego spieniania oraz nierzadko systemy czyszczenia oraz odkamieniania. To niezwykle wygodne urządzenia robiąca kawę najlepszej jakości.

Oczywiście są też minusy. Ekspres ciśnieniowy zajmuje dużo miejsca oraz jest zwyczajnie drogi. Ale cóż, za jakość trzeba płacić.

Ekspres ciśnieniowy z kolbą

jaki ekspres do kawy

Ekspres ciśnieniowy z kolbą to nieco bardziej skomplikowana wersja tradycyjnego modelu. Zamiast automatycznego pojemnika na kawę mamy tutaj wspomnianą kolbę, do której samodzielnie musimy wsypać zmieloną kawę. Ekspres przepuści przez nią wodę prosto do naszej filiżanki.

Oczywiście, znajdziemy tutaj wszystkie inne funkcje takie jak spieniacz do mleka i możliwość wyboru różnych rodzajów kawy. Minusem będzie natomiast konieczność każdorazowego czyszczenia kolby po zaparzeniu kawy. Cena również nie jest zbyt atrakcyjna.

Ekspres kapsułkowy

Ostatni rodzaj, o którym warto wspomnieć to ekspres kapsułkowy. Jego działanie jest banalnie wręcz proste – do specjalnego pojemnika wsadzamy kapsułkę i klikamy przycisk. Kawa zaparzy się w pełni automatycznie.

Dużą zaletą ekspresów na kapsułki jest ich atrakcyjna cena, niewielki rozmiar oraz duża wygoda użytkowania. Możemy wybrać również kapsułki z naszą ulubioną kawę, mlekiem czy nawet gorącą czekoladą. Minus jest natomiast oczywisty – będziemy uzależnieni od produktów jednego producenta, nie będziemy mogli kupić po prostu zwykłej zmielonej kawy.

Sprawdź: Robot sprzątający – czy warto go kupić?

Jaki ekspres do kawy warto wybrać? Co wziąć pod uwagę?

jaki ekspres do kawy wybrać

No dobrze, jaki ekspres do kawy warto w takim razie wybrać? Który model sprawdzi się najlepiej w domowym zaciszu? Cóż, to wszystko zależy od tego, czego po nim oczekujecie.

Jeśli pijecie kawę okazjonalnie i nie zależy wam na spienionym mleku to najlepszym wyborem wydaje się oczywiście niewielki i tani ekspres przelewowy. Jego użytkowanie jest bardzo proste a same urządzenie nie jest zbyt awaryjne. W dodatku, można zaparzyć w ten sposób cały dzbanek, jeśli akurat podejmujecie gości.

Być może nie lubicie jednak bawić się filtrami czy w mielenie kawy. Jeśli stawiacie na prostotę i wygodę to na pytanie „Jaki ekspres wybrać?” odpowiedź brzmi kapsułkowy. To niesamowicie proste w obsłudze urządzenia, pozwalające zaparzyć kawę w kilka minut bez żadnych zbędnych ceremoniałów. Po wszystkim wystarczy jedynie, że wyrzucicie kapsułkę do śmieci. Przed zakupem spróbujcie jednak kaw od różnych producentów i wybierzcie waszą ulubioną – będziecie na nią dość długo skazani.

Prawdziwym kawoszom, którzy uwielbiają ten napój w najwyższej dostępnej jakości polecić możemy jednak tylko i wyłącznie modele ciśnieniowe. To właśnie za ich pomocą będziecie w stanie zaparzyć swój ulubiony napój w najlepszej dostępnej jakości. W dodatku będziemy mogli w ten sposób codziennie cieszyć się cappuccino dokładnie takim jak w naszej ulubionej kawiarni. 

Zobacz też:
Najlepszy ekspres kapsułkowy – jak wybrać?
No Frost – co to jest, jak działa?