Rodzaje matryc do monitora - wszystko co musisz wiedzieć

Dobry monitor to podstawa komfortu naszej pracy przed komputerem. Przedstawimy wam zatem wszystkie rodzaje matryc do monitora jakie musicie znać.

Matryca monitora – o co tutaj w ogóle chodzi?

Kupując monitor na pewno zwracacie uwagę na jego parametry. Niektóre z nich są bardzo oczywiste, bardzo łatwo odczytamy przecież jego przekątną, prawda? Inne z nich bywają nieco bardziej skomplikowane, ale wciąż nie powinny przysporzyć nam żadnego problemu. Wiemy przecież, że jasność wyraża się w nitach. Nie powinniśmy mieć również problemu z określeniem częstotliwości odświeżania obrazu i czasu reakcji matrycy.

Nieco większy problem pojawia się za to przy wyborze matrycy. Znajdziemy nam oznaczenia, które raczej niewiele mówią przeciętnemu klientowi. Czy wybór matrycy ma ogóle jakikolwiek wpływ na jakość monitora? Czy VA będzie lepsze od IPS? Czym w ogóle jest WVA albo EWV? Spokojnie, wszystko wytłumaczymy wam w tym artykule – poznacie więc wszystkie rodzaje matryc do monitora.

Rodzaje matryc do monitora

rodzaje matryc do monitora

 Tak naprawdę, zdecydowana większość monitorów będzie wykorzystywała jeden z trzech rodzajów matrycy – TN, IPS lub VA. Omówimy więc bardzo dokładnie każdy z nich!

 Zobacz: Jak sprawdzić zasilacz w PC? Poradnik krok po kroku

Matryca TN

rodzaje matryc do monitora - matryca TN

Matryce typu TN to już względnie stara technologia. Ich zasada działania jest dosyć prosta – monitor wykorzystuje warstwę ciekłych kryształów znajdującą się pomiędzy szklanymi płytkami, oddalonymi od siebie w stałej odległości. Na wewnętrznej stronie umieszczone są elektrody, rozmieszczone dokładnie tam, gdzie znajdują się poszczególne piksele.

Po podłączeniu do prądu, ciekły kryształ będzie podążał więc za kierunkiem pola elektrycznego. Dzięki temu, my zobaczymy już sam obraz. Największym atutem matryc TN jest ich cena – to najtańsze modele. No dobrze, ale spójrzmy na pozostałe ważne parametry.

Zacznijmy od dobrych wiadomości. Matryce TN są po prostu bardzo szybkie. Czas reakcji i częstotliwość odświeżania obrazu są tutaj po prostu wzorowe. Za bardzo niewielką cenę będziemy mogli kupić więc monitor o ściśle gamingowych parametrach. Absolutnie nie powinno dziwić nas opóźnienie na poziomie 1 ms i częstotliwość powyżej 144 Hz.

Niestety to tyle z zachwytów. Matryce TN mają bardzo wąski kąt widzenia. Nie będzie to problemem przy pracy czy podczas grania, kiedy siedzimy bezpośrednio przed ekranem. Bardzo źle wypadają jednak one przy oglądaniu filmów, szczególnie w kilka osób.

Matryca TN nie może pochwalić się również bogatą paletą barw. Będzie ona w porządku do zwykłych czynności, ale w grach czy tym bardziej w pracy z grafiką, kolory nie będą wcale zadowalające. Nie możemy liczyć też na bogaty i głęboki kontrast.

Czy warto kupić matrycę TN? Czy inne rodzaje matryc do komputera wypadają lepiej? Zaraz się o tym przekonamy.

Matryca VA

matryca VA

Matryca VA opiera się na względnie podobnej zasadzie co matryca TN. Ciekłe kryształy są ułożone jednak pionowo oraz pod skosem w stosunku do powierzchni monitora. Oczywiście, kryształy dalej przyciągane są przez elektrody na podstawie pola elektrycznego. Czy warto zainteresować się matrycą VA?

Przede wszystkim, matryce tego typu oferują nam naprawdę doskonałe, szerokie kąty widzenia. To świetny model do oglądania filmów czy przeglądania multimediów. W stosunku do matryc TN oferują też wyraźnie lepsze odwzorowywanie barw oraz głębszy kontrast. Świetnie wypada też pokazywanie czerni – jest głęboka i bardzo wyraźna. Atutem jest też z pewnością cena, to wciąż względnie tanie modele.

Niestety, modele VA nie mogą pochwalić się domyślnie zbyt niskim czasem reakcji czy wysoką częstotliwością odświeżania obrazu. Oczywiście, wciąż możemy wybrać modele typowo gamingowe, które nie odstają zbytnio pod tym względem. Niemniej, matryce VA zdecydowanie nie były do tego stworzone.

W sprzedaży znajdziemy jeszcze matrycę S-PVA i PVA, które oferują nam nieco większą paletę barw i wyraźniejsze kontrasty.

Sprawdź: Jak wybrać chłodzenie wodne do komputera? 

Matryca IPS

rodzaje matryc do monitora - ips

Wiemy już, że są trzy podstawowe rodzaje matrycy do monitora. Czas przedstawić zatem ostatni z nich, czyli IPS. Tym razem, ciekłe kryształy ułożone są równolegle do powierzchni ekranu. Oznacza to, że matryca rozprasza znacznie mniej światła, co doskonale przekłada się na jej właściwości.

Zacznijmy tym razem od największej wady. Jest ona banalnie wręcz prosta – to najdroższe modele jakie możemy znaleźć w sprzedaży. Lekko problematyczne może być również odwzorowywanie czerni, które wypada lepiej niż modelach TN, ale nieco słabiej niż w VA. 

Matryca IPS ma jednak wyjątkowo szerokie kąty widzenia. To doskonały model do oglądania filmów czy nawet zawieszenia go na ścianie! Prawdziwym i największym autem jest jednak paleta barw. To właśnie tutaj matryce IPS miażdżą konkurencje. Kolory są żywe i niesamowicie dokładne.

Model IPS wypadają również świetnie w grach komputerowych. Czas reakcji matrycy rzadko kiedy przekracza 1 ms, a osiągnięcie częstotliwości odświeżania ekranu na poziomie 144 Hz nie jest niczym szczególnym czy wyjątkowym.

Czasami możecie natknąć się również (głównie w laptopach) na matryce WVA i EWV. Co kryje się pod tymi nazwami? Cóż, to po prostu matryce IPS, tyle, że produkowane przez konkretnego producenta. Nazwy WVA używa Dell, a EWV Acer. To kwestia tylko i wyłącznie bardzo drobnych różnic w technologii. 

Rodzaje matryc do monitora – podsumowanie

Jak wybrać zatem najlepszą matrycę spośród wszystkich opisanych? Tak naprawdę, bardzo wyraźnym zwycięzcą tego rankingu jest po prostu IPS. Niemal wszystkie ich parametry są wyraźnie lepsze niż u konkurencji. Problemem jest tylko i wyłącznie sama cena.

W rzadkich przypadkach, modele VA mogą być polecane grafikom, ze względu na perfekcyjne odwzorowywanie czerni. Tylko na tej płaszczyźnie modele IPS przegrywają z konkurencją.

Warto jednak pamiętać, że cena to również bardzo ważny parametr. Jeśli szukacie monitora typowo do pracy biurowej i doskonale wiecie, że nie obejrzycie na nim filmu ani nie odpalicie gry, to przepłacanie nie ma po prostu sensu. Doskonale sprawdzi się tutaj stary i dobry monitor z matrycą TN.

Zobacz też:
Klawiatura gamingowa do 200 zł – jaki model warto wybrać?
Obudowa do komputera z szybą – czy warto ją kupić?