Ile prądu zużywa koparka kryptowalut? Czy to się opłaca?

Czy kopanie kryptowalut to dalej opłacalne zajęcie? To zależy! Warto wiedzieć, ile prądu zużywa koparka kryptowalut.

Jak kopać kryptowaluty?

Kryptowaluty już dawno temu przestały być jedynie ciekawostką. Obecnie to potężny instrument finansowy będący obiektem wielu spekulacji. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się tym, jak można pozyskać je w inny sposób niż po prostu za nie płacąc. Rozwiązanie jest dość proste – musimy je samodzielnie wykopać.

Jak zapewne doskonale już wiecie, kryptowaluty to po prostu wirtualna waluta, oparta na blockchainie. Jest to rozproszony system księgowy, którego mały fragment znajduje się na każdym urządzeniu działającym w sieci. Dzięki temu, transakcje i same kryptowaluty są po prostu nie do podrobienia.

Dokładnie w podobny sposób działa kopanie kryptowalut. Komputer próbujący to zrobić, rozwiązuje bardzo skomplikowane zadanie matematyczne i kryptograficzne. W procesie tym pomagają mu wszystkie inne urządzenia w sieci. Kiedy obliczenia się zakończą, nowy blok dołączy do rejestru, a każdy „górnik” dostaje wynagrodzenie proporcjonalne do wkładu w ten proces.

Jak zapewne się zatem już domyślacie, aby wynagrodzenie było odpowiednio duże, to potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

Sprawdź też: Dysk SSD vs HDD - co warto wybrać?

Co to jest koparka kryptowalut?

Do wydobywania kryptowalut wykorzystuje się po prostu koparki. Nie mają one jednak nic wspólnego z pojazdami z placu budowy. Tak naprawdę, są to po prostu zwykłe komputery, wyspecjalizowane pod tym kątem.

Koparka kryptowalut składa się w największej mierze z wielu wydajnych GPU, czy też inaczej mówiąc, kart graficznych. To właśnie na nich przeprowadza się wszystkie obliczenia niezbędne do rozwiązania całego bloku. Między inny to właśnie dlatego, nowe karty graficzne są ostatnimi czasy aż tak drogie!

Oczywiście, koparka kryptowalut nie przypomina najczęściej naszego domowego komputera. To dość duże i ciężkie urządzenia, w których środku znajdziemy przynajmniej 8 kart graficznych. Nie mają też klawiatury, monitora czy nawet dobrego procesora lub pamięci RAM. Liczą się tylko i wyłącznie GPU.

Więcej informacji o samych koparkach kryptowalut znajdziecie w naszym osobnym artykule na ten temat.

Czy kopanie kryptowalut się opłaca?

No dobrze, ale czy kopanie kryptowalut się w ogóle opłaca? Cóż, sprawa nie jest wcale aż taka oczywista jak mogłoby wam się wydawać! Wszystko zależy od trzech ważnych czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście kurs samej wydobywanej przez nas kryptowaluty. Jak zapewne doskonale wiecie, nie są to wcale najstabilniejsze aktywa. Wahania rzędu kilkunastu procent dziennie należy uznać za normę. Niestety, dość skutecznie może popsuć to nasze plany na inwestycje.

Kolejny punkt, to koszt samej koparki kryptowalut. Od razu was uprzedzamy – to nie są tanie zabawki. Zdecydowanie mówimy tutaj o kwocie przynajmniej pięciocyfrowej i to wcale nie zaczynającej się od cyfry 1. Zakup to inwestycja, która zacznie się zwracać dopiero po kilku latach, a nie sposób na błyskawiczne bogactwo.

Ostatni punkt to koszt samego wydobywania kryptowalut. I to właśnie na nim skupimy się głównie w tym artykule. Zastanawialiście się, ile prądu zużywa koparka kryptowalut i ile to wszystko kosztuje? Już tłumaczymy!

Zobacz: Jak sprawdzić kartę graficzną?

Ile prądu zużywają nasze urządzenia domowe?

Zanim przejdziemy do tego, ile prądu zużywa koparka kryptowalut, przybliżymy wam, ile kosztuje korzystanie z normalnych urządzeń w naszym domu. Pozwoli to dość dobrze odwzorować skalę całej inwestycji.

Zacznijmy więc od podstaw, czyli od telewizora. Weźmy tutaj dość przeciętny model o przekątnej 55” ze średniej półki cenowej. Podczas oglądania filmów, jego średni pobór mocy będzie wynosił zapewne coś w okolicach 80 – 100 W. Godzina pracy kosztuje nas więc około 7-10 groszy. To całkiem niedużo, prawda?

Weźmy teraz coś bardziej przyziemnego, czyli pralkę. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ pobierana moc, zależy od wykonywanej czynności. Niemniej, może ona osiągnąć nawet 2400 W! Potrwa to jednak tylko chwilkę, koszt pojedynczego prania zamknie się zwykle w 30 groszach.

Przejdźmy więc do bardziej komputerowych zagadnień. Ile prądu zużywa podczas pracy nasz komputer? Jeśli przyjmiemy, że jest to dość dobry gamingowy model, na którym aktualnie gramy w skomplikowaną grę, to średnia moc wyniesie około 200 W. Dalej płacimy więc raptem 20 groszy za godzinę użytkowania!

Sprawdź: Co to jest karta graficzna?

Ile prądu zużywa koparka kryptowalut?

ile prądu zużywa koparka kryptowalut

No dobrze, macie już solidne podstawy teoretyczne, więc przejdźmy do konkretów. Ile prądu zużywa koparka kryptowalut? Cóż, jak się zapewne doskonale domyślacie, to zależy to od jej jakości i wydajności. Przyjmijmy więc na początek, że mamy do czynienia z dość podstawowym modelem, wyposażonym w siedem kart graficznych AMD Radeon RX470 Dual.

Pobór mocy pojedynczego układu, to około 240 W. Dołóżmy do tego chłodzenie i mamy dość solidne zapotrzebowanie 1800 W! Godzina pracy kosztuje nas więc około 1,20 zł. To niewiele? Pamiętajcie, że w przeciwieństwie do telewizora, koparka kryptowalut działa 24/7. Koszt dzienny wynosi więc już 28 złotych, a miesięczny ponad 880 złotych.

1800 W to jednak bardzo niewielkie zużycie energii jak na koparkę kryptowalut. Mówimy tutaj o raczej budżetowym i niezbyt dużym modelu. Te nowocześniejsze i mocniejsze zdecydowanie osiągają raczej pułap 3200, czy nawet 4000 W. Miesięczny koszt użytkowania może przekroczyć więc spokojnie 2000 zł

Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, na jakich GPU oparte jest dane urządzenie. Koparkę kryptowalut można też zbudować samemu od podstaw. To po prostu zwykły komputer – musimy zadbać o odpowiednią płytę główną, system chłodzenia i zasilacz. Ile prądu zużywa taka koparka kryptowalut? To zależy tylko i wyłącznie od podzespołów, jakie w nich wykorzystaliśmy.

Zobacz też:
Jak sprawdzić pamięć RAM w komputerze? Najlepsze sposoby
Dysk SSD – co to jest i jak działa? Wszystko co musisz wiedzieć