Jaka lodówka do kawalerki?

Małe lodówki do kawalerki nie stanowią dużego segmentu rynku, a jednak cieszą się stale rosnącą popularnością. Decydują się na nie między innymi inwestorzy, studenci, a także pary. Dzięki kompaktowym rozmiarom, niezależnie od tego, czy mówimy o modelu wolnostojącym czy do zabudowy, taką lodówkę jesteśmy w stanie łatwo umieścić w dowolnym miejscu kuchni. 

Jakie zalety i jakie wady mają lodówki do kawalerki? Na jakie funkcje można liczyć, a jakich może w nich zabraknąć? Przeczytaj poniższy poradnik i wybierz najlepszy model dla siebie.

Czytaj więcej: Jak wybrać lodówkę? Kompleksowy poradnik

Jaka lodówka do kawalerki? Najważniejsze kryteria wyboru

Szukając najlepszej lodówki do kawalerki, powinniśmy kierować się podobnymi kryteriami do tych, które określają jakość i funkcjonalność standardowej lodówki jednodrzwiowej. Co dokładnie powinniśmy wziąć pod uwagę?

  • Pojemność i elastyczność aranżacji półek - to kluczowe kwestie przy wyborze małej lodówki. Choć wiadomym jest, że decydując się na kompaktowy sprzęt nie możemy oczekiwać dużej pojemności, niektóre modele oferują lepiej zagospodarowane wnętrze, w wyniku czego mamy do dyspozycji więcej miejsca.
  • Kompresor inwerterowy - wpływa na szybkie i równomierne schładzanie wnętrza lodówki, także po otwarciu drzwi. Choć większość nowoczesnych chłodziarko-zamrażarek go posiada, warto upewnić się, czy wybrany przez nas kompaktowy model też jest w niego wyposażony.
  • No Frost - niezwykle istotną kwestią przy zakupie lodówki jest technologia No Frost, dzięki której nie musimy ręcznie rozmrażać zamrażarki. Pełny No Frost gwarantuje dodatkowo, że w chłodziarce nie będzie osadzał się szron. Choć trudno znaleźć tą funkcję w mini lodówkach, droższe modele mogą oferować tego typu systemy.
  • Klasa energetyczna - będzie miała większe znaczenie w przypadku standardowej wielkości lodówek, ale warto zwrócić na nią uwagę. Różnice w poborze prądu pomiędzy urządzeniami klasy A i F potrafią być znaczące. Jeżeli masz na względzie dobrobyt środowiska, najbardziej będą interesowały Cię modele z segmentu od A do D. W kategorii kompaktowych lodówek trudno jednak znaleźć sprzęt z taką klasą energetyczną - najczęściej będziemy wybierać pomiędzy urządzeniami klasy E lub F.

W przypadku lodówki do kawalerki warto dodatkowo zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez urządzenie. Głośność sprzętu - mierzona w decybelach - jest o tyle istotna, że w małym mieszkaniu będziemy ją słyszeć 24/h. Najlepsze modele lodówek osiągają wartości w przedziale od 36 do 39 dB.

Sprawdź także: Lodówka - jaką kupić? Porady, które ułatwią wybór

Lodówka do kawalerki z zamrażalnikiem czy bez - co lepsze?

Małe lodówki co do zasady nie oferują dużej ilości miejsca w zamrażalniku. W związku z tym zdolność zamrażania (parametr, który w standardowych wymiarów lodówkach sięga około 24 kg na 24h) zawsze będzie dość niska (poniżej 3 kg/ 24h). 

To, czy chcemy mieć do dyspozycji choć jakąś małą strefę intensywnego chłodzenia, zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji.  Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że tańsze modele kompaktowych lodówek raczej nie będą wyposażone w systemy No Frost, przez co zamrażalnik trzeba będzie rozmrażać ręcznie. Jeżeli nie będziemy pod tym względem regularni, narażamy się na podmarzanie żywności położonej najbliżej zamrażarki.

W wielu przypadkach, przy wyborze mini lodówki najkorzystniejszym rozwiązaniem może więc okazać się ograniczenie pojemności zamrażalnika do minimum - na rzecz większej pojemności chłodziarki - lub całkowita rezygnacja z funkcji zamrażania.

 Lodówka do zabudowy Whirlpool ARG 585

Mała lodówka wolnostojąca czy do zabudowy?

Szukając dobrej lodówki do kawalerki, możemy przebierać zarówno pośród modeli wolnostojących, jak i tych przeznaczonych do zabudowy. W obu kategoriach znajdziemy rozwiązania pojemne, sensownie zaaranżowane i wykonane w wysokiej jakości. 

Co najciekawsze, ceny produktów z obu tych kategorii są bardzo zbliżone. Pewną przewagę modeli przeznaczonych pod zabudowę nad tymi wolnostojącymi można zauważyć, jeśli ma dla nas znaczenie jednolity design pomieszczenia.

Kwestią pozostaje więc głównie odpowiedź na pytanie, czy chcemy zaprojektować kuchnię z pomocą specjalistów, czy też postawimy na gotowe rozwiązanie, które łatwo złożymy samodzielnie. W wielu przypadkach, z pomocą specjalisty jesteśmy w stanie bardziej efektywnie zagospodarować przestrzeń, co może mieć niebagatelne znaczenie w pomieszczeniach o najniższych metrażach.

Czytaj też: Jak kupować AGD do zabudowy? Poradnik

Najlepsze małe lodówki do kawalerki [TOP 5]

Whirlpool ARG 7341

Whirlpool ARG 7341 to bardzo dobra lodówka do kawalerki, jeżeli uwzględniamy zabudowę sprzętu. Najważniejszą zaletą tego modelu jest technologia automatycznego rozmrażania, która zapobiega gromadzeniu się lodu w lodówce.

Mierząca 54 cm szerokości i 122 cm wysokości lodówka oferuje pokaźną pojemność 171 litrów w części chłodziarki oraz dodatkowe 18 litrów pojemności w zamrażarce. Łącznie mamy więc do dyspozycji 189 litrów pojemności netto.

Szklane półki z zaokrąglonymi krawędziami zapobiegają wyciekom, a balkonik dla butelek jest wyposażony dodatkowo w separator. Producent zadbał także o możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi.

Amica BC211.4

Inną bardzo dobrą małą lodówką do zabudowy jest Amica BC211.4. W niewygórowanej cenie otrzymujemy sporą pojemność 197 litrów netto i niezłą wydajność chłodzenia, a dodatkowo możemy liczyć na wysoką kulturę pracy (39 dB).

5 półek ze szkła hartowanego Safety Glass, wraz ze specjalną szufladą na owoce i warzywa, gwarantują wygodne przechowywanie. Dodatkowo mamy do dyspozycji oświetlenie LED.

Amica BM210.4

Bardzo dobrą ofertę małych lodówek do kawalerki ma marka Amica, czego dowodem jest model BM210.4. Pojemność netto tego modelu wynosi 179 litrów przy wymiarach 54 cm szerokości i 122 cm wysokości. 

Ten model będzie dobrą opcją dla tych, którzy nie potrzebują dużej ilości miejsca w zamrażarce. Jest tu bowiem do dyspozycji wyłącznie 16 litrów pojemności. Dzięki ograniczeniu miejsca na zamrażalnik, komora chłodząca może oferować większą pojemność i lepszy rozkład półek.

Dodatkowe zalety tego modelu to cicha praca (39 dB), dedykowany pojemnik na warzywa, półki ze szkła hartowanego oraz zawiasy po obu stronach (Slide System), umożliwiające montaż drzwi po prawej lub lewej stronie.

Amica FD 2015.4X

Amica FD 2015.4X to kolejna pośród najlepszych kompaktowych lodówek do kawalerki. Mierzy 54 cm szerokości i 122 cm wysokości, oferując pojemność netto na poziomie 168 litrów. Warto zwrócić uwagę na sensowny rozkład półek, komór i balkoników oraz zamrażalnik z dwoma półkami o pojemności 42 litrów. Półki w chłodziarce można dowolnie przestawiać, także otwory montażowe do drzwi znajdują po obu stronach.

Model FD 2015.4X jest wyposażony w funkcję automatycznego odszraniania, ma wbudowane oświetlenie LED i dedykowany pojemnik na owoce i warzywa. Funkcjonalności tego sprzętu dopełniają półki Safety Glass. Co istotne, ta lodówka wcale nie kosztuje majątku.

Whirlpool ARG 585

Jeżeli nie potrzebujesz zamrażalnika, lodówka podblatowa Whirlpool ARG 585 będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Dzięki systemowi montażu SETMO door-to-door, sprzęt doskonale dopasowuje się do wystroju kuchni. Co więcej, z tym modelem nie musisz martwić się o zachowanie odstępu od ściany.

Półki ze wzmocnionego szkła z zaokrąglonymi brzegami, zapobiegają wylewaniu się cieczy, a dodatkowo wyglądają bardzo estetycznie. Co istotne, mamy tu do czynienia także z technologią Auto Defrost, która ma za zadanie usuwać lód gromadzący się w lodówce.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie dwóch szuflad, w których można komfortowo przechowywać owoce i warzywa.

Kompaktowa lodówka do kawalerki - wady i zalety

Małe lodówki to specyficzny segment rynku. Te urządzenia oferują wiele zalet, ale - jak wszystko - mają też swoje wady. Po pierwsze, są dostępne w niewygórowanych cenach, które zaczynają się już od kilkuset złotych. Co więcej, są też tanie w utrzymaniu, jako że pobierają mało prądu.

Ich największą zaletą jest jednak fakt, że - z uwagi na swoje ograniczone do minimum wymiary - nie zabierają dużo miejsca. Zaoszczędzona przestrzeń może dzięki temu służyć do innych, ważniejszych celów. 

Pośród wad tego typu rozwiązań należy wymienić przede wszystkim ograniczoną ilość miejsca do przechowywania żywności, dość ubogie wyposażenie i brak technologii, które w klasycznych lodówkach są standardem. Weźmy za przykład te najbardziej podstawowe funkcjonalności, jak choćby system No Frost, alarm otwartych drzwi czy panel elektronicznego sterowania. 

Tam, gdzie pozwala na to większy metraż, z pewnością warto rozważyć także standardowe wolnostojące lodówki oraz lodówki do zabudowy.