Jaki monitor 27 cali wybrać? Najlepsze modele

Monitor do jeden z najważniejszych elementów naszego zestawu komputerowego. W tym rankingu podpowiemy wam jaki monitor 27 cali warto wybrać i dlaczego?

Czy warto kupić monitor 27 cali?

To właśnie od monitora w największej mierze zależą komfort i jakość naszej pracy. Do wyboru odpowiedniego urządzenia należy podejść więc z rozwagą i przeanalizować wszystkie niezbędne parametry. Podstawowym z nich jest oczywiście przekątna – czy monitor 27 cali to dobry wybór?

Naszym zdaniem, to właśnie 27 cali jest najbardziej uniwersalnym rozmiarem dla monitora. Łączy on w sobie dwie bardzo ważne cechy – komfort pracy oraz względną kompaktowość. Obraz powinien być na nim idealnie widoczny i nie będziemy mieli żadnego problemu ze zmieszczeniem całego dokumentu jednocześnie.

Zobacz: Jak sprawdzić zasilacz w PC?

Z drugiej jednak strony, monitor 27 cali zmieści się również na każdym biurku, czego nie można już powiedzieć o niektórych 32-calowych lub nawet większych modelach. Dodatkowo, mniejszy monitor pozwoli zadbać nam nieco lepiej o prawidłową odległość oczu od ekranu – ochrona wzroku to bardzo ważna rzecz.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze monitora?

rodzaje matryc do monitora

Oczywiście, rozmiar nie jest jedyną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Jednym z najważniejszych parametrów bez wątpienia jest rodzaj matrycy. Wyróżniamy tutaj 3 podstawowe modele – TN, VA i IPS. Pełne porównanie wszystkich rodzajów znajdziecie w naszym osobnym artykule na ten, pod tym linkiem.

Dla sporego uproszczenia, najbardziej powinny interesować nas po prostu modele IPS. Oferują one najlepsze kąty widzenia oraz doskonałe wręcz oddawanie kolorów i głębokie kontrasty. Niestety, są przy tym również najdroższe. Matryca VA może być więc dobrą, tańszą, alternatywą.

Zobacz: Jaki monitor do pracy wybrać?

Kolejno warto wziąć pod uwagę częstotliwość odświeżania ekranu oraz czas reakcji matrycy. Parametry te nie mają zbyt wielkiego znaczenia, jeśli mówimy o sprzęcie typowo biurowym. W przypadku monitorów gamingowych warto postawić jednak na minimum 144 Hz i maksymalnie 1 ms czasu reakcji matrycy.

Jaki laptop 27 cali wybrać? Najlepsze modele

Jaki laptop 27 cali wybrać? W tym rankingu przedstawimy wam modele nadające się zarówno do grania jak i do zastosowań typowo biurowych.

ASUS TUF GAMING VG279QR – gamingowy monitor 27 cali

Asus jaki monitor 27 cali

Marka Asus od dawna słynie ze sprzętu gamingowego doskonałej jakości. Ich monitor TUF Gaming VG279QR bardzo wyraźnie to udowadnia. To doskonały sprzęt, którego nie powstydziliby się nawet profesjonalni gracze.

Przede wszystkim, należy docenić tutaj rewelacyjne parametry. Częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 165 Hz, a czas reakcji matrycy nie przekracza 1 milisekundy. Dodajmy do tego nowoczesna matrycę IPS i mamy przepis na sukces w każdej grze komputerowej.

Oczywiście, Asus dorzucił też kilka bardzo ciekawych i unikalnych funkcji. Najciekawszą z nich bez wątpienia jest GamePlus, czyli możliwość zoptymalizowania ustawień pod konkretne gry za pomocą jednego przycisku. Monitor TUF Gaming VG279QR kupimy już za 1143 złote. Jaki monitor 27 cali do gier wybrać? Zdecydowanie ten.

IIYAMA LED 27" XUB2792UHSU-B1 C, czyli magia 4K

iyama jaki monitor 27 cali

IIYAMA LED 27" XUB2792UHSU-B1 C to monitor dla najbardziej wymagających użytkowników. Firma postawiła tutaj na absolutnie bezkompromisową jakość. To najlepszy monitor 27 cali do zastosowań profesjonalnych jaki możemy wam polecić.

Na samym początku spójrzmy na samą konstrukcję. Mamy tutaj wyjątkowo cienką i stylową ramkę, której praktycznie nie zauważymy podczas normalnej pracy. Do tego, producent postawił na wysokiej jakości matrycę IPS, doskonale oddającą kolory i oferującą bardzo bogate kontrasty.

IIYAMA LED 27" XUB2792UHSU-B1 C to model o rozdzielczości 4K. Zmieścimy więc na ekranie 4 razy więcej informacji niż w przypadku modelu Full HD. Kupimy go już za 1769 złotych.

AOC LED 27"27B2H

AOC jaki monitor 27 cali

AOC LED 27"27B2H to najtańszy monitor w tym rankingu. Nie oznacza to jednak, że odstaje od pozostałych pod względem jakości. Jest po prostu nieco skromniejszy i prostszy. Doskonale nada się on do codziennej pracy czy oglądania multimediów.

Przede wszystkim, pomimo niewielkiej ceny, mamy tutaj matryce IPS, która doskonale oddaje kolory. Nacieszymy się też bardzo głębokim kontrastem, wyrazistą czernią oraz szerokim kątem widzenia. Producent podaje, że wyświetlacz pokaże nam aż 16,78 milionów różnych kolorów.

Oczywiście, nie jest to model gamingowy. Czas reakcji matrycy oraz częstotliwość odświeżania ekranu nie są na najlepszym poziomie. Niemniej, bez problemu zagramy na nim w mniej wymagające tytuły. Największa niespodzianka to cena – kupimy go już za 709 złotych. To prawdziwa okazja.

Sprawdź: Mysz gamingowa do 200 zł

Samsung Odyssey G3 LF27G35TFWUXEN

Odyssey G3 o jeden z najtańszych monitorów gamingowych 27 cali na rynku. Absolutnie nie oznacza to jednak, że jest to model gorszy czy słabszy od pozostałych. Wszystkie parametry są tutaj na wzorowym poziomie – to sprzęt idealny do gier e-sportowych.

Oczywiście, nie da się zrobić idealnego taniego monitora gamingowego. Samsung musiał zdecydować się na pewne oszczędności. W tym przypadku jest to matryca VA zamiast IPS. Kolory nie będą więc aż tak idealne, a kontrasty nieco wyblakłe. Niemniej, monitor jest po prostu doskonały do mniej wymagających pod kątem grafiki gier e-sportowych. Nie polecimy go jednak miłośnikom RPG.

Same parametry są tutaj na wzorowym poziomie. Częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 144 Hz, a czas reakcji matrycy nie przekracza 1 milisekundy. Monitor Samsung Odyssey G3 kupimy już za 919 złotych. Jaki monitor 27 cali wybrać do e-sportu? Zdecydowanie ten.

DELL S2721HS

DELL S2721HS to monitor stworzony do codziennego użytkowania. Producent postawił tutaj na najwyższą jakość, dzięki czemu nasza praca będzie przebiegała bez żadnych problemów. Spore wrażenie robią niesamowicie cienkie ramki – możemy ustawić dwa monitory obok siebie ciesząc się niemal nieprzerwanym obrazem.

Oczywiście, monitor wykorzystuje matrycę IPS zapewniającą doskonałe kolory i głębokie kontrasty. Teoretycznie, monitor wyposażony jest w technologię AMD FreeSync, nie polecimy go jednak do gier komputerowych. Częstotliwość odświeżania ekranu to jedynie 75 Hz. To model typowo biurowy, który kupimy już za 1052 złote.

Zobacz też:
Jaki monitor 144 Hz wybrać? Ranking najlepszych modeli
Jaki monitor do pracy wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć