Jaki monitor do pracy wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć

Monitor to jeden z najważniejszych elementów naszego zestawu komputerowego. Podpowiadamy więc jak wybrać dobry monitor do pracy.

Monitor do pracy – najważniejsze parametry

Szukając idealnego monitora z pewnością natknęliście się na wiele parametrów, które nie były dla was do końca jasne. Omówmy więc najpierw po kolei najważniejsze z nich.

Rozdzielczość i przekątna ekranu

 

monitor do pracy
 

Najbardziej podstawową cechą każdego monitora jest oczywiście jego przekątna oraz sama rozdzielczość. Przez pierwsze pojęcie rozumiemy po prostu rozmiar samego monitora. Rozdzielczość oznacza natomiast to, ile pikseli będziemy w stanie wyświetlić na nim jednocześnie.

Z racji tego, że szukamy monitora do pracy, to nie musimy zbytnio przejmować się wysoką rozdzielczością. Tradycyjne Full HD (1080p) sprawdzi się doskonale w większości zastosowań. W końcu nie potrzebujemy grać w gry czy oglądać obrazów w najlepszej dostępnej jakości.

Kwestia przekątnej ekranu jest już nieco bardziej otwarta. Im większy ekran, tym teoretycznie większy komfort naszej pracy. Warto jednak dopasować go odpowiednio do rozmiaru biurka i zadbać o odpowiedni odstęp od naszych oczu.

Sprawdź: Rodzaje matryc do monitora - wszystko co musisz wiedzieć

Częstotliwość odświeżania obrazu i czas reakcji matrycy

 

 

W przypadku monitorów typowo gamingowych, częstotliwość odświeżania obrazu i czas reakcji matrycy to zdecydowanie najważniejsze parametry, jakie należy wziąć pod uwagę. Monitor do pracy to jednak zupełnie inne urządzenie. W tym przypadku, nie musimy się nimi tak naprawdę w ogóle przejmować.

Częstotliwość odświeżania obrazu, wyrażana w hercach, oznacza po prostu to, ile klatek na sekundę będzie w stanie wyświetlić nam nasz monitor. W przypadku gier komputerowych ma to oczywiście olbrzymie znaczenie. W przypadku Excela, Worda czy innych programów biurowych jest to po prostu zupełnie nieważne. Mimo wszystko, wybierzmy model mający minimum 60 Hz. Bardzo ciężko zresztą znaleźć monitor o niższych parametrach.

Czas reakcji matrycy oznacza to, ile czasu upłynie od zmiany koloru pojedynczego piksela w zupełnie inny. W przypadku monitorów gamingowych interesują nas tylko i wyłącznie wyniki poniżej 1 milisekundy. Monitor do pracy może mieć jednak ten parametr na znacznie gorszym poziomie, nawet 10 milisekund nie będzie dla nas żadnym kłopotem.

Rodzaj matrycy  

 

 

Tym razem, omówmy znacznie ważniejszy parametr. Rodzaj matrycy ma olbrzymie znaczenie i to właśnie od niego będzie w dużej mierze zależał komfort korzystania z naszego urządzenia. Na rynku znajdziemy trzy podstawowe modele – TN, VA i IPS.

Jeśli wiecie, że będziecie pracować tylko i wyłącznie z tekstem lub liczbami, to zdecydowanie można postawić na model TN. To najtańsze dostępne na rynku matryce, charakteryzujące się raczej niezbyt dobrym odwzorowywaniem kolorów i słabymi kontrastami. Tak naprawdę, jedyną zaletą jest tutaj cena.

Zobacz: Jaki monitor do gier wybrać?

Znacznie lepszym wyborem będzie więc matryca VA, kolory są na niej znacznie żywsze, a kontrasty głębokie. Jeśli w żaden sposób nie ogranicza was jednak budżet, to zdecydowanie wybierzcie matrycę IPS. W każdym wypadku będzie to najlepszy wybór – kolory i kontrasty są idealne, a do tego mamy tez bardzo szerokie kąty widzenia.

W każdym rodzaju matrycy możemy natknąć się jednak na ich dwie kategorie – matowe i błyszczące. Błyszcząca matryca zapewnia nam znacznie lepsze kolory. Niestety, odbija przy tym światło, co może czynić naszą pracę znacznie mniej komfortową. Zdecydowanie bardziej warto postawić więc na modele matowe – zapewniają one bardzo wysoki komfort pracy.

Ergonomia i regulacja

 

monitor do pracy - pivot
 

Prawidłowa postawa ciała podczas pracy z komputerem to absolutna podstawa, jeśli nie chcemy nabawić się poważnych schorzeń kręgosłupa. Wybierając monitor do pracy upewnijmy się zatem, że ma on bardzo szeroką regulację.

Za niezbędne minimum uznajmy regulację samej wysokości ekranu. Pozwoli nam to zachować prawidłowy kąt 90 stopni pomiędzy oczami a ekranem. Chcielibyśmy móc również regulować go w osi poziomej, szczególnie jeśli korzystamy z biurka narożnego.

Bardzo wygodną i przydatną funkcją (aczkolwiek już nieabsolutnie niezbędną) jest też pivot, czyli możliwość obrócenia ekranu o 90 stopni. Dzięki temu, możemy w zależności od potrzeb cieszyć się dłuższym lub szerszym urządzeniem.

Sprawdź: Monitor do 1000 zł - najlepsze modele

Ochrona oczu

 

 

Monitor do pracy to z pewnością urządzenie, w które będziemy wpatrywać się przez dość długi czas. Warto więc zadbać koniecznie o to, aby chociaż w minimalnym stopniu zminimalizować jego niekorzystny wpływ na nasz wzrok.

Doskonałą i bardzo potrzebną funkcją będzie więc redukcja migotania, czyli Anti-Flicker, lub monitor FlickerFree. To technologia pozwalająca na ściemnianie pojedynczych diod LED, eliminując w ten sposób szkodliwe dla nas migotanie obrazu. Dzięki temu, dość dobrze ochronimy się przed groźnym zespołem suchego oka.

Równie istotną funkcja jest filtr światła niebieskiego. Jak zapewne doskonale już wiecie, nie wpływa ono zbyt dobrze na nasz organizm – zwyczajnie męczy nasze oczy. To również funkcja przydatna dla wszystkich nocnych Marków. Niebieskie światło bardzo utrudnia nam zasypanie.

Jaki monitor do pracy wybrać?

 

monitor do pracy
 

Znacie już podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie monitora do pracy. Oczywiście, nie da się tutaj określić w 100% dokładnie, na które z nich należy postawić. Uniwersalny monitor po prostu nie istnieje. Grafik będzie potrzebował zupełnie innego urządzenia niż programista, pisarz czy analityk danych.

Jeśli wiecie więc, że pracujecie z Excelem, to funkcja pivot będzie po prostu absolutnie niezbędna. Księgowości można polecić za to ekran o rozdzielczości UltraWide (21:9). Dla grafika znacznie ważniejsza będzie z kolei matryca najwyższej jakości.

Pamiętajcie również, że przepłacanie nie ma absolutnie żadnego sensu. Nie warto płacić dodatkowo za funkcje, z których absolutnie nigdy nie skorzystamy. Analityk danych nie będzie przecież potrzebował rozdzielczości 4K ani tym bardziej częstotliwości odświeżania obrazu 144 Hz. Skupcie się zatem na tym, czego konkretne oczekujecie i dobierzcie do tego odpowiednie parametry.

Zobacz też:
Jaki wentylator do komputera wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć
Mysz gamingowa do 200 zł – jaki model warto wybrać?