Jaki monitor do gier wybrać? Cechy dobrego monitora

Dobry monitor do podstawa naszego sukcesu w grach komputerowych. Podpowiadamy więc, jak wybrać monitor do gier i na co zwrócić uwagę.

Jak wybrać dobry monitor do gier?

Być może to wszystkie podzespoły w naszym komputerze składają się na sukces w grach komputerowych. Bez monitora wysokiej jakości będą one jednak absolutnie bezcelowe. Co z tego, że nasz komputer generuje bardzo szybko obraz 4K, jeśli nasz monitor nie będzie w stanie nigdy go wyświetlić?

Wybierając monitor do gier musimy bardzo mocno skupić się więc na kilku ważnych parametrach. To właśnie od nich w największej mierze będzie zależała nasza rozgrywka. Niestety, jest tutaj bardzo niewiele miejsca na jakiekolwiek kompromisy. Interesuje nas tym razem tylko i wyłącznie sprzęt najwyższej jakości. Zwykły biurowy monitor będzie po prostu niewystarczający.

Sprawdź: Jak sprawdzić zasilacz w PC? Poradnik krok po kroku

Monitor gamingowy – najważniejsze parametry

Na co w pierwszej kolejności należy zatem zwrócić uwagę? Jak wybrać idealny monitor do gier? Już tłumaczymy!

Przekątna ekranu i rozdzielczość

Zacznijmy od przekątnej ekranu i samej rozdzielczości. To przecież absolutna podstawa, prawda? Kluczowym aspektem będzie dla nas doskonała widoczność. Chcemy zauważać wszystkie szczegóły oraz przeciwników nawet na drugim końcu mapy.

Za rozsądne minimum należy przyjąć więc przynajmniej 24 cale przekątnej ekranu. To dość dobry kompromis pomiędzy kompaktowymi wymiarami oraz dużym ekranem. Zdecydowanie bardziej polecamy jednak modele 27, lub nawet 32-calowe.

Kwestia rozdzielczości jest jednak już nieco bardziej skomplikowana. Oczywiście, że najlepszym wyborem będzie po prostu 4K. Jeśli nie macie jednak podzespołów wysokiej jakości, które będą w stanie wygenerować taki obraz, to nie ma to absolutnie żadnego sensu. Zamiast tego, warto postawić na model dobrej jakości w rozdzielczości Full HD.

Co z zakrzywionym ekranem? Z pewnością jest to bardzo wygodne, zwiększa to przecież nasz kąt widzenia i pozwala nieco lepiej zanurzyć się w grę. Niemniej, uznajmy to za przydatny gadżet, ale absolutnie nie za konieczność.

Częstotliwość odświeżania obrazu i czas reakcji matrycy

monitor do gier częstotliwość

Częstotliwość odświeżania obrazu i czas reakcji matrycy to zdecydowanie dwa najważniejsze parametry, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę. To właśnie od nich bezpośrednio zależy jakość naszego monitora oraz to jak szybko będziemy w stanie zareagować na wydarzenia w grze.

Czas reakcji matrycy to inaczej to, jak szybko dany piksel będzie w stanie zmienić swój kolor. Oczywiście, im mniejsza wartość tym lepiej. Przyjmuje się, że wyniki poniżej 3 milisekund będą już odpowiednie do gier komputerowych. Naszym zdaniem nie ma tutaj jednak miejsca na kompromis i wybierzmy model nieprzekraczający 1 milisekundy.

Częstotliwość odświeżania obrazu oznacza z kolei to, ile klatek będzie w stanie wyświetlić nam monitor podczas jednej sekundy. Jeśli masz komputer generuje zatem obraz z prędkością 90 klatek na sekundę, to monitor 60 Hz po prostu go ograniczy. Przyjęło się, że dobry monitor do gier będzie miał przynajmniej 144 Hz – to bardzo optymalna liczba.

Sprawdź: Rodzaje matryc do monitora - wszystko co musisz wiedzieć

Matryca – jaka będzie najlepsza?

monitor do gier - jak matryca

Kolejno, wybierzmy jaką matrycę warto wybrać do monitora gamingowego. Na rynku mamy tak naprawdę trzy modele – TN, VA i IPS. Która z nich będzie najlepsza? Cóż, od razu odrzućmy modele TN, to monitory przeznaczone raczej do mało wymagającej pracy biurowej.

Matryce VA cechują się doskonałym wręcz czasem reakcji i częstotliwością odświeżania. Dzięki temu, monitor gamingowy będzie po prostu nieco tańszy. Niestety, odwzorowywanie kolorów nie jest w tym przypadku idealne. To dobry wybór do gier e-sportowych, gdzie liczy się prędkość a nie do końca jakość samej grafiki.

W zdecydowanej większości przypadków polecimy jednak matrycę IPS. Podobnie jak VA osiąga ona odpowiedni czas reakcji i częstotliwość odświeżania. Mimo to, kolory będą w niej nieco lepsze, a kontrasty czyste i głębokie. Taki monitor sprawdzi się doskonale do e-sportu jak i ciemnych gier przygodowych.

Sprawdź: Jakie chłodzenie CPU warto wybrać?

Matryca matowa czy błyszcząca?

Kolejny parametr to samo wykończenie matrycy. Czy do monitora do gier lepiej sprawdzi się matryca matowa czy błyszcząca? Tutaj sprawa nie jest już aż tak oczywista.

Matryca błyszcząca oferuje nam znacznie bardziej nasycone i żywe barwy. Obraz będzie na niej po prostu lepszy. Niestety, odbija przy tym bardzo mocno światło. Jeśli wasz monitor znajduje się przy oknie, to granie podczas słonecznego dnia będzie bardzo problematyczne.

Matryca matowa nie ma z kolei tego problemu. Nie odbija ona światła, więc nie będzie to stanowiło utrudnienia. Niestety, kolory będą w niej nieco słabsze.

Wybór należy więc tylko i wyłącznie do was. Jeśli gracie najczęściej w zaciemnionym pomieszczeniu, bez okna albo lampy ze światłem padającym na monitor, to zdecydowanie warto postawić na model błyszczący. W innym przypadku polecamy matrycę matową.

Dodatkowe funkcje

Wybierając monitor nie możemy zapomnieć również o dodatkowych funkcjach. Dwie najważniejsze z nich to oczywiście G-Sync od Nvidii i Free-sync od AMD. To technologia pozwalająca na synchronizację obrazu generowanego przez komputer, z tym wyświetlanym na monitorze. Dzięki temu, znacznie lepiej współpracuje on po prostu z kartą graficzną.

Oczywiście, jeśli używacie karty graficznej od Nvidii, to postawcie na model z G-Sync. W przypadku AMD wybierzcie jednak Free-sync. Sprawa jest tutaj po prostu niezmiernie prosta!

Jaki monitor do gier wybrać? Podsumowanie

Jak widzicie, monitor do gier różni się dość mocno od typowego, biurowego urządzenia. Parametry odgrywają tutaj olbrzymią rolę i warto wybrać urządzenie, które zapewni nam rzeczywistą przewagę w grach.

Pamiętajcie też, aby nie szukać modeli najtańszych i mało znanych firm. Postawcie na dobrą i sprawdzoną markę.

Zobacz też:
Słuchawki gamingowe – ranking najlepszych modeli
Klawiatura gamingowa do 200 zł – jaki model warto wybrać?