Jaki wentylator do komputera wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć

Chłodzenie komputera to absolutna podstawa jego poprawnego działania. Podpowiadamy więc jaki wentylator do komputera warto kupić i dlaczego.

Wentylator do komputera – czy to konieczne?

wentylator do komputera

Zacznijmy jednak od pewnej bardzo istotnej rzeczy: czy wentylator jest w ogóle niezbędnym elementem naszego komputera? Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista: w większości przypadków tak.

Podzespoły komputerowe wymagają do pracy prądu. Niestety, nie są one w stanie zużyć 100% dostarczanej im mocy. Siłą rzeczy, część energii zamieni się zatem na ciepło. To w pełni naturalny proces, które nie da się w żaden sposób obejść. Niemniej, bardzo ważne jest utrzymywanie temperatury na odpowiednim poziomie.

Podzespoły w naszym komputerze mogą działać jedynie w pewnym zakresie temperatury. Przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej wartości może poskutkować ich trwałym zniszczeniem lub zaburzeniem poprawnej pracy. Wentylator dba więc o to, aby nasz komputer się nie przegrzewał.

Czy wentylator będzie niezbędne w każdym przypadku? Co ciekawe – nie! Najsłabsze, typowo biurowe, komputery mogą teoretycznie działać tylko i wyłącznie z chłodzeniem pasywnym. To jednak bardzo rzadkie przypadki.

Zobacz: Rodzaje matryc do monitora - wszystko co musisz wiedzieć

Jaka wielkość wentylatora będzie odpowiednia?

Podstawowym pytanie, które zadają sobie użytkownicy przed wymianą wentylatora jest oczywiście to, jaki rozmiar wybrać. Na szczęście, jest to dość prosta sprawa. Jeśli wymieniamy wentylator to powinien on zawsze mieć te same wymiary co stary model. Proste, prawda?

Sprawa robi się jednak odrobinę bardziej skomplikowana, jeśli dopiero co składamy nasz komputer. Musimy tutaj zastosować się tak naprawdę tylko do dwóch zasad, wciąż nie jest to trudny proces.

Jeśli kupujemy wentylator do radiatora to jego wymiary muszą być dokładnie takie same. Na radiatorze 120 x 120 mm zainstalujemy więc wentylator 120 mm. Dzięki temu, zarządzanie termiczne nie będzie zaburzane, a 100% mocy wentylatora będzie skupione na chłodzeniu radiatora. Jeśli wentylator byłby z kolei za mały w stosunku do radiatora, to nie nadążałby on z chłodzeniem.

Co jednak z wentylatorem do obudowy? Tutaj sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy, że spojrzymy z jakim rozmiarem jest ona kompatybilna. Jeśli pasuje do niej kilka różnych rozmiarów to postarajmy się po prostu wybrać największy z nich.

Zasada jest dość łatwa do zapamiętania i intuicyjna. Im większy wentylator tym lepiej. Nie tylko będzie on znacznie wydajniej chłodził nasz komputer, ale co ciekawe będzie przy tym cichszy. Mały wentylator musi obracać się szybciej, aby schłodzić nasz komputer. To właśnie jego silnik generuje jednak najwięcej hałasu.

Sprawdź: Mysz gamingowa do 200 zł - najlepsze modele

Jaki wentylator do komputera wybrać? Najważniejsze parametry

jaki wentylator do komputera wybrać?

Jak zapewne doskonale już wiecie, poszczególne wentylatory różnią się od siebie nie tylko rozmiarem. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę również ich pozostałe parametry. To od nich będzie zależała ich jakość i kultura pracy.

Przede wszystkim, zwróćmy uwagę na deklarowaną przez producenta głośność. Nie chcemy przecież, żeby nasz komputer zbytnio hałasował. Weźcie jednak pod uwagę, że głośność wyrażamy w decybelach, które rosną logarytmicznie. Różnica pomiędzy 20 a 30 dB będzie bardzo wyraźnie odczuwalna.

Następnie, przyjrzyjmy się prędkości obrotowej. Tutaj sprawa nie jest jednak aż tak prosta. Oczywiście, że im szybciej kręci się wentylator tym wydajniej będzie chłodził nasz komputer. Niemniej, będzie przy tym równocześnie znacznie głośniejszy. Musicie więc samodzielnie ustalić, jakie są wasze priorytety.

Ostatni ważny parametr to rodzaj łożyska, wyróżniamy tutaj trzy podstawowe rodzaje.

Sprawdź: Jak wybrać chłodzenie wodne do komputera?

Łożyska kulkowe to najczęściej spotykany rodzaj. Ich największym autem jest olbrzymia wytrzymałość i długa żywotność. Niestety, są przy tym również dosyć głośne. Niemniej, jeśli nie wiecie jaki model wybrać to właśnie ten zdecydowanie będzie najlepszy.

Kolejno mamy łożyska ślizgowe. Są nieco droższe od modeli kulkowych i wyraźnie cichsze. Niestety, są przy okazji nieco mniej wytrzymałe i zupełnie nieodporne na temperaturę. To polecany model, jeśli zależy wam na jak najcichszej pracy i liczycie się z tym, że urządzenie trzeba będzie za jakiś czas wymienić.

Ostatni rodzaj to łożyska hydrauliczne. Cechuje je wysoka wytrzymałość przy jednoczesnej cichej pracy. Jak jednak możecie słusznie podejrzewać, są przy okazji dość drogie.

Czy warto kupić droższy wentylator do komputera?

Szukając wentylatora do komputera możecie natknąć się na modele w naprawdę różnych cenach. Czy warto kupić egzemplarz za ponad 100 złotych, jeśli podobny dostaniemy za mniej niż 30 złotych? Cóż, sprawa nie jest wcale taka oczywista.

Droższe wentylatory wykonane są części lepszej jakości. Pozytywnie wpływa to na ich parametry oraz na samą żywotność. Czy lepiej kupić w ciągu kilku lat 4 słabe wentylatory za 200 złotych czy jeden solidny egzemplarz za tę samą kwotę? Każdy od razu domyśli się, że lepiej zainwestować raz, ale porządnie.

Dodatkowo, droższe wentylatory wyposażone są w kontrolery wyższej jakości. Oznacza to, że bardzo precyzyjnie dopasują szybkość swojej pracy do temperatury podzespołów. To bardzo kluczowa i pożądana cecha. Wybierając wentylator do komputera warto więc pamiętać o tej kwestii. Najlepszą regulacją mogą pochwalić się modele PWM. Działają one na bardzo prostej zasadzie – włączają i wyłączają zasilanie zależnie od potrzeb. Dzięki zasadzie bezwładności masy powoduje to szybsze bądź też wolniejsze obroty.

Po czym poznać czy dany wentylator jest typu PWM? Producenci zwykle bardzo chętnie chwalą się tym parametrem. Jeśli nie znajdziecie więc takiej informacji, to można założyć, że nie jest to model, którego szukacie. Ogólna zasada mówi jednak, że taki wentylator będzie miał złącze 4-pinowe.

Zobacz też:
Jaki monitor do gier wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Słuchawki gamingowe – ranking najlepszych modeli
Jak sprawdzić zasilacz w PC? Poradnik krok po kroku