Jaki zasilacz do PC wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć

Jaki zasilacz do PC wybrać? W tym artykule podpowiemy wam na co zwrócić uwagę i jak wybrać najlepszy dla nas model.

Jakie są rodzaje zasilaczy do PC?

jaki zasilacz do pc

Zasilacz komputerowy to dość proste urządzenie. Bardzo ciężko wymyślić tutaj coś nowego. Dokładnie z tego względu, zasilacze dzielimy tak naprawdę tylko pod względem samego rozmiaru. Na rynku możemy natknąć się głównie na 3 podstawowe modele.

Zasilacz TFX to wersja przeznaczona głównie do zestawów Mini PC i entuzjastów miniaturyzacji. Ich wymiary wynoszą zaledwie 65 x 85 x 175 milimetrów. Oczywiście, nie mogą one pochwalić się zbyt wysoką wydajnością. Zdecydowanie nie jest to produkt do komputerów gamingowych.

Sprawdź: Mysz gamingowa do 200 zł

Następnie mamy zasilacze SFX, stanowiące dobry kompromis pomiędzy wielkością a wydajnością. Ich wymiary to 63,5 x 125 x 100 mm. Bardzo rzadko możemy jednak natknąć się na model SFX-L. Jego długość jest nieco większa – wymiary to 63,5 x 125 x 125 mm.

Najpopularniejszy rozmiar zasilacza to jednak standardowe ATX. To modele, które znajdziemy tak naprawdę w większości komputerów, od tych biurowych do typowo gamingowych. Co jednak ciekawe, sprawa rozmiaru nie jest tutaj aż tak banalnie prosta jak mogłoby się wydawać. Zasilacze ATX mają ustandaryzowaną szerokość oraz wysokość – wynoszą one 86 i 150 milimetrów. Kwestia długości zależy jednak od mocy zasilacza. Najmniejsze z nich mają 140 mm, ale najmocniejsze mogą dochodzić nawet do 220 mm.

W przypadku zasilaczy ATX koniecznie sprawdźcie więc jak duże urządzenie możecie zmieścić w swojej obudowie.

Sprawność – co to jest 80 PLUS?

80 Plus

Wybierając zasilacz do komputera na pewno spotkaliście się z terminami takimi jak 80 PLUS Bronze czy 80 PLUS Titanium. Pod tymi tajemniczymi nazwami nie kryją się żadne arbitralne parametry – chodzi tutaj po prostu o standard sprawności. Co to jednak oznacza?

Poprzez sprawność rozumiemy stosunek mocy doprowadzanej do komputera do mocy pobieranej z sieci elektrycznej. Jak zapewne doskonale wiecie, nie istnieją zasilacze, które dostarczą 100% pobranej mocy. Siłą rzeczy, część z niej jest tracona w postaci ciepła. Jaki zasilacz do PC wybrać? Oczywiście taki o największej dostępnej sprawności. Nikt nie lubi grzejących się podzespołów oraz tracenia energii, prawda?

Zobacz: Jaki monitor 27 cali wybrać?

Kolejność certyfikatów 80 PLUS wygląda następująco: Bronze, Silver, Gold, Platinium, Titanium. Zasilacz z certyfikatem 80 PLUS może pochwalić się sprawnością około 82% przy 100% obciążeniu pod napięciem 230 V. Zasilacz z certyfikatem Titanium ma już za to sprawność 94% - różnica jest zatem naprawdę duża.

Pamiętajcie jednak, że certyfikacja 80 PLUS to dzieło zewnętrznej firmy i nie jest obowiązkowa, aby wprowadzić swój produkt na rynek. Jeśli znajdziecie zatem zasilacz bez takiego certyfikatu to nie musi to wcale oznaczać, że ma on niską sprawność energetyczną. Producent nie zdecydował się po prostu na opłacenie tego certyfikatu i nie ma w tym nic złego. Niemniej, 80 PLUS to gwarancja jakości.

Jaki zasilacz do PC wybrać? Jak dobrać odpowiednią moc?

jaki zasilacz do PC?

Oczywiście, najważniejszym parametrem w przypadku zasilacza jest po prostu jego moc. Przez ten parametr rozumiemy ilość energii jaką może on dostarczyć do naszego komputera. Im większa moc tym bardziej skomplikowane podzespoły możemy zasilić. Komputer biurowy potrzebuje więc znacznie słabszego zasilacza niż model gamingowy. Jak jednak dobrać odpowiednią moc do naszych podzespołów?

Zacznijmy od podstawowego błędu. Wiele osób kupuje po prostu najsilniejszy dostępny zasilacz z myślą, że najwyżej nie będą wykorzystywali 100% jego mocy. To niestety poważny błąd. Sprawność zasilacza zależy od jego obciążenia. Najlepsze wyniki uzyskujemy w okolicach 50-70%. Zbyt mocny zasilacz będzie więc marnował dużo energii i niepotrzebnie się nagrzewał.

Oczywiście, nie musimy przeliczać naszego zapotrzebowania energetycznego co do jednego wata. Zazwyczaj wystarczy nam jedynie proste przybliżenie. Tak więc, komputer typowo biurowy, z zintegrowaną kartą graficzną będzie potrzebował zasilacza o mocy około 300 W. Jeśli zdecydujemy się jednak na dedykowaną kartę graficzną z niższej półki, to postawmy na model w przedziale 400 – 500 W.

Sprawdź: Monitor do 1000 zł - najlepsze modele

Jaki zasilacz wybrać do PC typowo gamingowego? Sprawa zależy już od tego jak wydajną kartę graficzną chcecie w nim umieścić. W większości przypadków wystarczy jednak taki o mocy 600 – 650 W. Do kart klasy RTX 3080 i pokrewnych warto postawić jednak na 750 W.

Najlepszym wyborem będzie jednak skorzystanie z kalkulatora online do którego wprowadzimy dane naszych podzespołów. W ten sposób otrzymamy najbardziej wiarygodny wynik.

Pamiętajcie również, że procesor oraz karta graficzna, czyli najbardziej „prądożerne” elementy zasilane są z linii 12 V, podczas gdy inne komponenty korzystają z nieco niższych napięć. Upewnijcie się zatem, że zasilacz, który kupujecie posiada odpowiednio wysokie maksymalne obciążenie linii 12 V.

Moc szczytowa a moc znamionowa - podstawowe różnice

Ostatnia rzecz, o której warto pamiętać to różnica pomiędzy mocą szczytową a mocą znamionową. Ta pierwsza osiągalna jest jedynie przez bardzo krótką chwilę i należy traktować ją jako moc teoretycznie możliwą do osiągnięcia. Moc znamionowa oznacza jednak to, z jaką mocą zasilacz może pracować w rzeczywistych warunkach. Niektórzy nieuczciwi producenci podają nam tylko i wyłącznie moc szczytową, podczas gdy znacznie bardziej powinna interesować nas ta znamionowa.

Zobacz też:
Jaki wentylator do komputera wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć
Rodzaje matryc do monitora – wszystko co musisz wiedzieć