Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy - jaki wybrać?

Nawilżacze ultradźwiękowe to niezawodne urządzenia w walce z przesuszonym powietrzem. Umieszczona wewnątrz nich drgająca membrana rozbija cząsteczki wody na mniejsze, tworząc ciepłą lub zimną mgiełkę. Dzięki ultradźwiękom powietrze zostaje nawilżone szybko i efektywnie. 

Urządzenia te wyposażone są m.in. we wskaźniki braku wody, panele dotykowe czy cyfrowe wyświetlacze. Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza przez to, że są niezwykle ciche, sprawdzają się w sypialni dzieci i dorosłych. 

Warto wiedzieć, że ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć ultradźwięków. Taką zdolność posiadają za to nasi domowi pupile – psy i koty. Właściciele czworonogów powinni więc pamiętać o tym, że urządzenie może drażnić lub powodować niepokój u zwierząt. 

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy poradnik, który podpowie, jaki nawilżacz ultradźwiękowy wybrać oraz na jakie parametry zwrócić uwagę. Przedstawimy też najciekawsze modele z naszej oferty.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  • Moc to od niej zależy poziom zużywanej przez nawilżacz energii. W zależności od wybranego modelu parametr ten waha się od 50 W do nawet 2000 W.
  • Powierzchnia nawilżania podawana w metrach kwadratowych, określająca możliwości danego modelu nawilżacza. W sprzedaży dostępne są modele, które jednorazowo są w stanie nawilżyć nawet 250 m², jednak należą one do rzadkości. Nawilżacze dostępne w korzystnych cenach najczęściej obsługują metraż w okolicy maksymalnie 40 m².
  • Wydajność parowania jest określana w litrach na dobę. Jest to parametr, który decyduje nie tylko o powierzchni nawilżonej, ale także o intensywności z jaką urządzenie będzie produkować mgiełkę w określonym czasie. Na rynku dostępne są nawilżacze ultradźwiękowe o minimalnej wydajności 5l/h, ale i wydajności sięgającej 60l/h.
  • Wielkość zbiornika na wodę - ma niebagatelny wpływ na częstotliwość uzupełniania wody. Warto pamiętać, że im jest on większy, tym większa wydajność i rozmiar danego modelu. Przy średniej wydajności ok. 10 l/dobę nie jest wymagany duży zbiornik.
  • Regulacja nawilżacza pozwalająca zmienić ustawienia i dostosować je do własnych potrzeb np. higrometr. Funkcja umożliwia kontrolowanie poziomu wilgotności w domu (gdy jest zbyt niska, higrometr uruchamia nawilżacz);
  • Kontrola nawilżenia, która odpowiada za utrzymanie stałego poziomu wilgotności powietrza, jednocześnie unikając przesuszenia oraz wilgoci w pomieszczeniu. W ten sposób unikniemy powstawania bakterii i osadzania się grzybów.
  • Zastosowane filtry, dzięki którym wypuszczana przez urządzenie mgiełka będzie miała zminimalizowaną ilość zanieczyszczeń. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy:

filtr ceramiczny - jego zadaniem jest filtrowanie wody i usuwanie kamienia poprzez zmiękczanie; 

filtr HEPA - z jego pomocą oczyścimy powietrze z bakterii i zanieczyszczeń, które wywołują alergie i bóle zatok; 

filtr dyszowy - ułatwiający rozprowadzanie pary z nawilżacza.

Najlepsze nawilżacze ultradźwiękowe - Ranking [TOP 7]

  • Medisana AD 625 - to dyfuzor zapachowy, który przyciąga wzrok dzięki wyjątkowej obudowie wykonanej z ekologicznego bambusa.
  • Camry CR 7964 - jest kolejnym dobrym nawilżaczem ultradźwiękowym, który potrafi rozbić wodę na drobne cząsteczki o średnicy 1-5um. Oferuje wysoką wydajność nawilżania na poziomie 300 ml/h i pozwala nawilżyć pomieszczenie do 35 m².
  • Noveen UH1800 X-line - wyróżnia się panelem dotykowym, ekranem LED, automatyczną kontrolą wilogotności, a także funkcją jonizacji.
  • Xiaomi Humidifier 2 Lite - oferuje wydajność nawilżania na poziomie 300 ml/h, duży zbiornik na wodę (4 litrowy), a także cichą pracę (38 dB).
  • Deerma ST635W - wyposażony w system filtracji, oferuje wydajność na poziomie 280 ml/h.
  • Medisana AD 620 - także pełni funkcję dyfuzora zapachowy do olejków aromatycznych, a poza tym jest cichy oraz energooszczędny.
  • Noveen UH116 - oferuje nieprzerwaną pracę do 12 godzin i wydajność nawilżania sięgającą 360 ml/h.
Najlepsze nawilżacze ultradźwiękowe - Ranking

Zalety nawilżaczy ultradźwiękowych:

Jednym z głównych powodów, dla których użytkownicy decydują się na wybór nawilżacza ultradźwiękowego, jest niska cena. Te urządzenia potrafią być bardzo tanie, a ponadto często oferują dodatkowe funkcje, takie jak na przykład możliwość stosowania olejków aromaterapeutycznych. 

Do największych zalet nawilżaczy ultradźwiękowych zalicza się zazwyczaj:

  • energooszczędność
  • łatwą dostępność w korzystnych cenach
  • fakt, że potrafią być najcichsze pośród pozostałych modeli nawilżaczy
  • oferują możliwość nawilżania zimną lub ciepłą parą wodną
  • często mają wbudowane precyzyjne sterowniki (czujniki wilgotności: higrostaty, higrometry)

Wady nawilżaczy ultradźwiękowych:

Nawilżacze ultradźwiękowe nie pozostają jednak bez wad. Pośród nich wymienia się:

  • brak filtracji zanieczyszczen z wody
  • nadmierne nawilżenie powietrza w przypadku braku higrostatu
  • konieczność wymiany wkładu odwapniającego co 2-3 miesiące (jeżeli jest uwzględniony w budowie urządzenia)
  • ultradźwięki są słyszalne przez zwierzęta domowe - mogą je drażnić i wpływać negatwynie na samopoczucie

Największa wada tych urządzeń to przede wszystkim fakt, że uwalniają one do powietrza, które wdychamy, wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, a także pozostałości detergentu, którym czyścimy wnętrze. Z tego powodu zaleca się stosowanie wody filtrowanej lub destylowanej oraz czyszczenie urządzenia naturalnymi środkami. 

W innym wypadku zmikronizowane cząsteczki chloru, mikroplastiku, rdzy czy innych zanieczyszczeń będą - z uwagi na swoją wyjątkowo drobną formę - z łatwością dostawały się do naszych płuc. Takie działanie może mieć odwrotny do zamierzonego efekt. 

Ponadto każdy mający na względzie dobrobyt swojego pupila właściciel zamieni nawilżacz ultradźwiękowy na ewaporacyjny lub parowy, ponieważ dźwięki wytwarzane przez te urządzenia są stałym bodźcem wpływającym na samopoczucie psa lub kota. 

Choć ultradźwięki nie są szkodliwe dla fizycznego zdrowia naszych pupili, mogą prowadzić do zmian w ich zachowaniu. Koty mogą próbować strącić urządzenie z miejsca, w którym jest przechowywane. Z kolei psy mogą wykazywać problemy behawioralne. 

Nawilżacze ultradźwiękowe, a ewaporacyjne - porównanie

Funkcje ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza, poza tym, że są tanie, często oferują wiele dodatkowych funkcji, takich jak:

  • aromaterapia,
  • inhalacja,
  • jonizacja,
  • oczyszczanie,
  • osuszanie.

Nawilżacze ultradźwiękowe, a ewaporacyjne - porównanie

Do niewątpliwych zalet nawilżaczy ultradźwiękowych należy zaliczyć ich niską cenę, energooszczędność oraz wysoką wydajność i kulturę pracy. To czyni je praktycznie idealnymi urządzeniami, gdyby nie fakt, że do największych wad trzeba zaliczyć utrudnioną obsługę oraz brak możliwości stosowania ich w obecności zwierząt

Utrudniona obsługa wiąże się z koniecznością stosowania specjalnej wody i czyszczenia naturalnymi środkami. Wysoka podatność na zanieczyszczenia oraz emisja białego pyłu, który osadza się na urządzeniach i meblach, to główne aspekty przemawiające za wyborem nawilżacza ewaporacyjnego zamiast ultradźwiękowego.

Nawilżacze ewaporacyjne także nie pozostają bez wad - ich eksploatacja często wiąże się z kosztowną wymianą filtrów lub kaset nawilżających. Same urządzenia nie są też najtańsze w zakupie, ponieważ dobre modele kosztują około 300 - 400 zł.  Ciekawostką w tym segmencie jest jednak model Smartmi Humidifier 2, który nie wymaga wymiany żadnych elementów nawilżających, dzięki czemu jest tani w obsłudze.

Do zalet nawilżaczy ewaporacyjnych trzeba jednak zaliczyć w pełni bezpieczne stosowanie - to naturalna i zdrowa metoda nawilżania powietrza. Do tych urządzeń można wlewać wodę prosto z kranu, bez obaw, że zmikronizowane cząsteczki dostaną się do układu oddechowego. 

Dodatkowo w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych ryzyko przewilżenia powietrza jest niższe, ponieważ są to modele droższe, z lepszymi, precyzyjnymi higrostatami. Tanie modele ultradźwiękowe potrafią posiadać rozregulowane odczyty nawilżenia, co może prowadzić do złego samopoczucia, a także niszczenia mebli.

Na koniec warto dodać, że ewaporacyjne modele wspierają oczyszczanie powietrza z kurzu i pyłków dzięki wbudowanej filtracji. Niektórzy producenci szczycą się, że ich ewaporacyjne nawilżacze są nawet 99% bardziej higieniczne niż modele ewaporacyjne.

Czytaj więcej: Jak wybrać nawilżacz powietrza? Sprawdź najlepsze modele