Jaki odkurzacz automatyczny kupić?
Odkurzacz automatyczny, czyli po prostu robot sprzątający, samodzielnie czyści podłogi podążając po wyznaczonej wcześniej trasie. Najnowocześniejsze modele nie wymagają praktycznie żadnej ingerencji użytkownika, ponieważ najczęściej posiadają w zestawie automatyczną stację opróżniania śmieci.
Każde tego typu urządzenie działa bezprzewodowo, a technologia obejmująca różnego rodzaju sensory i czujniki pozwala mu poruszać się po pomieszczeniach bez większych problemów. Większość dostępnych na rynku modeli odkurzaczy automatycznych posiada obecnie funkcję automatycznego powrotu do bazy, a więc jeśli poziom baterii spadnie do wyznaczonego poziomu, robot wraca do stacji, żeby się naładować, po czym wznawia sprzątanie od punktu, w którym skończył.
Odpowiadając na pytanie jaki odkurzacz automatyczny kupić, warto na wstępie zaznaczyć, że ten segment produktów dzieli się na roboty sprzątające, mopujące oraz roboty hybrydowe, oferujące zarówno odkurzanie, jak i mycie podłóg.
W tym artykule podpowiemy, na jakie modele szczególnie warto zwrócić uwagę oraz jakie parametry tego typu urządzenia należy zweryfikować przed zakupem.
Zobacz także: Rodzaje odkurzaczy – jak wybrać odpowiedni odkurzacz?
Najlepsze odkurzacze automatyczne - Ranking
- iRobot Roomba Combo j7+ - według wielu najlepsze połączenie robota odkurzającego i mopującego.
- iRobot Roomba Combo j9+ - najnowszy i najmocniejszy (a dodatkowo najładniejszy) model iRobot z hybrydowej serii Combo.
- Roborock S8 Pro Ultra - idealny obraz możliwości, jakie ma do zaoferowania Roborock.
- iRobot Roomba S9+ - najbardziej zaawansowany technologicznie model tego producenta.
- Ecovacs Deebot X1 Plus - najlepszy robot sprzątający marki Ecovacs.
- Xiaomi X10+ - tani i dobry robot mopujący.
- iRobot BRAAVA M6138 - tworzy komplet z dowolnym robotem odkurzającym tej samej marki.
Ranking najlepszych robotów sprzątających - TOP 7
iRobot Roomba Combo j7+
Większość modeli spod szyldu iRobot to urządzenia przeznaczone albo do odkurzania albo mopowania. Wyłącznie seria Combo łączy obie funkcje, oferując kompleksowe, hybrydowe rozwiązanie. iRobot Roomba Combo j7+ to właśnie model należący do tej serii.
To jednocześnie pierwszy robot z funkcją wysuwanego mopa, który jest w stanie sprzątać nie mocząc dywanu. Wyjątkowo skuteczny system wykrywania przeszkód, potrafi identyfikować również zwierzęce odchody, co dotychczas było mocno problematyczną kwestią dla wszystkich właścicieli czworonogów.
Pozytywne opinie użytkowników tego modelu wskazują na wysoką efektywność odkurzania oraz mopowania, a jednocześnie wysoką kulturę pracy i sprawne poruszanie się po wyznaczonych strefach. Warto podkreślić, że również aplikacja jest bardzo przyjazna dla wszystkich domowników.
iRobot Roomba Combo j9+
Urzekający designem iRobot Roomba Combo j9+ to jednocześnie najświeższy model marki z serii hybrydowej. Oferuje zarówno gruntowne odkurzanie każdego rodzaju powierzchni, jak i mopowanie, w tym także SmartScrub, czyli mopowanie z aktywnym szorowaniem.
Z tym odkurzaczem automatycznym możliwa jest priorytetyzacja, czyli rozpoczęcie sprzątania od najbrudniejszych obszarów dzięki funkcji wykrywania brudu i koncentracji pracy. Warto też podkreślić, że Combo j9 dysponuje najwyższą mocą ssącą w porównaniu do pozostałych serii robotów.
Napełnianie zbiornika na wodę odbywa się automatycznie, podobnie zresztą jak pobieranie aktualizacji włączających nowe funkcje. Rozpoznawanie i identyfikacja przeszkód odbywa się bez najmniejszych problemów - inteligentna nawigacja nie zawodzi.
Roborock S8 Pro Ultra
Roborock S8 Pro Ultra, przewyża swoją ceną nawet najlepsze modele marki iRobot. Wyróżnia go jednak fakt, że jest to robot automatycznie uzupełniający i suszący gorącym powietrzem. Dodatkowo oferuje użytkownikom wiele opcji indywidualizowania trybów sprzątania.
Niezawodny jest także wyposażony w podwójne rolki system szczotek, nawigacja i system unikania przeszkód. Wysoką jakość wykonania oraz wysoką skuteczność potwierdzają opinie użytkowników, którzy zdecydowali się na ten model.
iRobot Roomba S9+
Jako że roboty odkurzające spod szyldu iRobot są w dalszym ciągu równie chętnie wybierane co modele z serii Combo, nie sposób nie wspomnieć w tym zestawieniu o wersji Roomba S9+. Jest to bowiem najbardziej zaawansowany technologicznie model marki.
Seria S została zaprojektowana w najnowocześniejszym designie, by zmaksymalizować dokładność sprzątania we wszelkiego rodzaju narożnikach. Na skuteczność pod względem wyłapywania kurzu i innych zanieczyszczeń wpływa także opracowana przez producenta technologia PerfectEdge®.
Dzięki stacji Clean Base, która kontroluje poziom naładowania i samodzielnie opróżnia swój pojemnik na brud, obsługa urządzenia nie jest konieczna nawet przez 60 dni. Warto też wiedzieć, że robot wyposażono w filtr AeroForce, który wychwytuje do 99% alergenów - pleśni, pyłków czy roztoczy.
Ecovacs Deebot X1 Plus
Ecovacs Deebot X1 Plus to obecnie najlepszy robot sprzątający spod szyldu Ecovacs. Oferuje moc 5000 Pa i unowocześnioną technologię AIVI™ 3D. Asystent głosowy YIKO zrozumie nawet takie polecenie jak “wyczyść podłogę pod sofą”.
Podwójne szczotki boczne i pływająca szczotka główna zapewniają dokładnie usuwanie kurzu i zanieczyszczeń z podłogi. Dzięki sztucznej inteligencji i kamerze RGB klasy astrofotograficznej robot płynnie się porusza i sprawnie omija przeszkody. Ciekawostką jest fakt, że można wykorzystać go do roztaczania zapachu w domu.
Xiaomi X10+
Xiaomi X10+ to jeden z tańszych modeli, oferujący takie zautomatyzowane funkcje jak: mycie padów, suszenie gorącym powietrzem i uzupełnianie wody. Zaawansowany system S-Cross AI™ to nawigacja LDS, sztuczna inteligencja i opracowany przez markę system unikania przeszkód 3D.
Co istotne, ten model potrafi identyfikować dywany i automatycznie podnosić podkładki mopujące. W zestawie z urządzeniem znajduje się też inteligentna stacja typu „wszystko w jednym”.
iRobot BRAAVA M6138
Jeżeli nie decydujesz się na rozwiązanie 2w1, czyli iRobota z serii Combo, warto żebyś rozważył iRobot BRAAVA M6138. Jako że ten model specjalizuje się w myciu podłóg, jest wyposażony w precyzyjny spryskiwacz, który skutecznie poluzowuje brud i lepkie zanieczyszczenia nie spryskując przy tym ani mebli ani dywanów.
Dzięki specjalnemu Systemowi Nakładek, robot samodzielnie dobiera tryb sprzątania i odpowiednio optymalizuje wilgoć do mopowania. Inteligentny system tego modelu podpowiada nawet kiedy warto wykonać dodatkowe sprzątanie - na przykład, jeśli mamy do czynienia ze zwiększonym pyleniem roślin albo linieniem zwierząt domowych.
Współpraca robota Braava i Roomba jest możliwa dzięki technologii Imprint® Link. Polecenia można wydawać im zarówno za pomocą komunikatów głosowych, jak i poprzez aplikację.
Jak działa odkurzacz automatyczny?
Roboty sprzątające to urządzenia w pełni bezprzewodowe, a mechanizm ich pracy polega na tym, że przy użyciu szczotki bocznej (lub wielu szczotek), wymiatają wszelkie zabrudzenia, kierując je bezpośrednio do szczotki głównej, której zadaniem jest ich transport do specjalnego zbiornika na zanieczyszczenia.
Odkurzacze automatyczne posiadają konkretne oprogramowanie, gwarantujące orientację w określonej przestrzeni, planowanie trasy, a także omijanie napotkanych przeszkód. Każde urządzenie posiada w tych celach szereg różnorodnych czujników, które chronią robota przed niechcianym upadkiem oraz pozwalają na płynne poruszanie się.
Niektóre modele oferują również funkcję mycia podłóg. Wówczas pojedynczy kurs sprzętu jest w stanie zapewnić nie tylko precyzyjne odkurzenie, ale i odświeżenie podłóg.
Każdy robot sprzątający w zestawie zawiera stację dokującą, służącą do jego ładowania. Ponadto część nowoczesnych urządzeń, zamiast klasycznej stacji, posiada większą, samoopróżniającą bazę. Jej zadaniem, oprócz ładowania robota, jest również zasysanie zebranych przez sprzęt zanieczyszczeń do swojego wnętrza, w którym znajduje się większy worek lub zbiornik.
Jaki odkurzacz automatyczny kupić? Najważniejsze parametry
Cechy danego sprzętu odgrywają istotną rolę w przypadku każdego robota sprzątającego. Dlatego też przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu, koniecznym krokiem jest zapoznanie się z jego funkcjami oraz parametrami, a do najważniejszych z nich należą:
Pojemność akumulatora – jest to kwestia związana bezpośrednio z tym, jak długo sprzęt będzie w stanie pracować na jednym ładowaniu. Parametr ten jest niezwykle ważny szczególnie w przypadku dużych mieszkań i domów. Każdy chce przecież uniknąć sytuacji, w której robot rozładuje się po uprzątnięciu zaledwie jednego czy dwóch pomieszczeń. Warto więc spojrzeć nie tylko na to, jak dużą pojemność oferuje wbudowany akumulator, ale też to, ile czasu bez konieczności powrotu do bazy jest w stanie wytrzymać wybrany sprzęt. Istotną kwestią może okazać się także czas ładowania akumulatora, czyli cecha zależna zarówno od pojemności, jak i jakości wbudowanej baterii.
Moc – parametr ten będzie decydował o sile ssania, prędkości oraz efektywności sprzątania. Roboty o małej mocy przeważnie nie będą tak dokładne, jak sprzęty z wyższą jej wartością.
Zbiornik na zanieczyszczenia – kluczowe znaczenie ma tutaj pojemność, jednak dużą rolę odgrywa także sposób jego opróżniania. Pojemność zbiornika warto dobrać w zależności od wielkości danego mieszkania lub domu. Im będzie ona większa, tym rzadsza okazuje się konieczność opróżniania, którego sposób powinien być możliwie najłatwiejszy. Niezwykle przydatnym rozwiązaniem, szczególnie u osób z alergiami, jest baza samoopróżniająca. Pozwala ona bowiem na znaczne ograniczenie kontaktu z wszelkimi zanieczyszczeniami i drobnoustrojami, a wymiana worka w jej wnętrzu jest znacznie mniej problematyczna niż każdorazowe czyszczenie zbiornika.
Dodatkowe cechy najlepszych odkurzaczy automatycznych
Filtry – zadaniem filtrów jest zatrzymywanie wszelkich mikrodrobinek przed ich ponownym przedostaniem się do wdychanego powietrza. Jednym z najskuteczniejszych, a zarazem najczęściej stosowanych rozwiązań, jest filtr HEPA. To właśnie za nim należy się rozglądać, a im wyższe będzie jego oznaczenie, tym lepiej poradzi sobie z przechwytywaniem zanieczyszczeń.
Czujniki – każdy odkurzacz automatyczny posiada system specjalnych czujników, do których zalicza się warianty zbliżeniowe, uskoku powierzchni oraz kurzu. Czujniki zbliżeniowe mają na celu zagwarantowanie płynnego omijania przeszkód. Sensor uskoku powierzchni, czy też terenu, okazuje się niezbędny w mieszkaniach oraz domach, które posiadają schody lub wysokie progi. W przypadku braku tego receptora robot może ulec przypadkowemu uszkodzeniu poprzez upadek z określonej wysokości. Czujnik kurzu wpływa natomiast na precyzję sprzątania. Ma on bowiem na celu wykrywanie pominiętych drobinek oraz ponowne odkurzenie miejsca, w którym takowe się znajdują. Sensor ten mówi również robotowi o tym, które fragmenty podłóg wymagają dokładniejszego wyczyszczenia, przez co sprzęt jest w stanie poświęcić im odrobinę więcej uwagi.
Sterowanie – w tej kategorii wyróżnia się trzy możliwości. Pierwszą z nich jest sterowanie manualne, odbywające się poprzez przyciski umieszczone na korpusie robota. Z pewnością nie jest to jednak najwygodniejsza opcja, ponieważ wymaga każdorazowego schylania się, czy też kucania. Na szczęście obecnie na rynku to rozwiązanie już praktycznie nie istnieje. Drugim sposobem jest sterowanie przy użyciu pilota, znajdującego się w zestawie z samym robotem. Z jego pomocą możliwa jest bezproblemowa obsługa urządzenia, zawierająca w sobie zmiany trybów, czy też bieżących ustawień. Ostatnią, najnowocześniejszą możliwością, jest sterowanie przy użyciu dedykowanej aplikacji mobilnej. Obsługa odkurzacza poprzez aplikację jest niezwykle komfortowa. Ponadto aplikacja niejednokrotnie znacznie zwiększa możliwości urządzenia, oferując opcje, które nie znajdują się ani na jego korpusie, ani na pilocie. Z uwagi na najwyższą funkcjonalność, to rozwiązanie jest najchętniej wybieranym zarówno przez producentów, jak i użytkowników.