Jaki odkurzacz automatyczny kupić?

Odkurzacz automatyczny, znany również jako robot sprzątający, jest na chwilę obecną obrazem zaawansowania i postępu technologicznego. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tak wiele osób decyduje się na taki zakup. Sprzęty tego typu przyczyniają się bowiem do znacznego ułatwienia przebiegu codziennych porządków, jednocześnie gwarantując niezwykle satysfakcjonujące efekty swojej pracy.

Wybór odpowiedniego robota sprzątającego nie jest jednak zadaniem łatwym. Obecny rynek oferuje bowiem szereg różnorodnych urządzeń, przez co dobranie sprzętu, który spełni wszelkie postawione mu wymagania, może okazać się problematyczny. Poniższy artykuł ma więc na celu przybliżenie kwestii odkurzaczy automatycznych, a zarazem przedstawienie modeli zasługujących na uwagę.

Zobacz: Rodzaje odkurzaczy – jak wybrać odpowiedni odkurzacz?

Jak działa odkurzacz automatyczny?

Roboty sprzątające to urządzenia w pełni bezprzewodowe, a mechanizm ich pracy polega na tym, że przy użyciu szczotki (lub szczotek) bocznej, wymiatają wszelkie zabrudzenia, kierując je bezpośrednio do szczotki głównej, której zadaniem jest ich transport do specjalnego zbiornika na zanieczyszczenia.

Odkurzacze automatyczne posiadają konkretne oprogramowanie, gwarantujące orientację w określonej przestrzeni, planowanie trasy, a także omijanie napotkanych przeszkód. Każde urządzenie posiada w tych celach szereg różnorodnych czujników, które chronią robota przed niechcianym upadkiem oraz pozwalają na płynne poruszanie się.

Niektóre modele oferują również funkcję mycia podłóg, zwaną mopowaniem. Wówczas pojedynczy kurs sprzętu jest w stanie zapewnić nie tylko precyzyjne odkurzenie, ale i odświeżenie podłóg.

Każdy robot sprzątający w zestawie zawiera stację dokującą, służącą do jego ładowania. Ponadto część nowoczesnych urządzeń, zamiast klasycznej stacji, posiada większą, samoopróżniającą bazę. Jej zadaniem, oprócz ładowania robota, jest również zasysanie zebranych przez sprzęt zanieczyszczeń do swojego wnętrza, w którym znajduje się większy worek lub zbiornik.

Najważniejsze parametry odkurzaczy automatycznych

Odkurzacz automatyczny

Cechy danego sprzętu odgrywają istotną rolę w przypadku każdego robota sprzątającego. Dlatego też przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu, koniecznym krokiem jest zapoznanie się z jego funkcjami oraz parametrami, a do najważniejszych z nich należą:

Pojemność akumulatora – jest to kwestia związana bezpośrednio z tym, jak długo sprzęt będzie w stanie pracować na jednym ładowaniu. Parametr ten jest niezwykle ważny szczególnie w przypadku dużych mieszkań i domów. Każdy chce przecież uniknąć sytuacji, w której robot rozładuje się po uprzątnięciu zaledwie jednego czy dwóch pomieszczeń. Warto więc spojrzeć nie tylko na to, jak dużą pojemność oferuje wbudowany akumulator, ale też to, ile czasu bez konieczności powrotu do bazy jest w stanie wytrzymać wybrany sprzęt. Istotną kwestią może okazać się także czas ładowania akumulatora, czyli cecha zależna zarówno od pojemności, jak i jakości wbudowanej baterii.

Moc – parametr ten będzie decydował o sile ssania, prędkości oraz efektywności sprzątania. Roboty o małej mocy przeważnie nie będą tak dokładne, jak sprzęty z wyższą jej wartością.

Zbiornik na zanieczyszczenia – kluczowe znaczenie ma tutaj pojemność, jednak dużą rolę odgrywa także sposób jego opróżniania. Pojemność zbiornika warto dobrać w zależności od wielkości danego mieszkania lub domu. Im będzie ona większa, tym rzadsza okazuje się konieczność opróżniania, którego sposób powinien być możliwie najłatwiejszy. Niezwykle przydatnym rozwiązaniem, szczególnie u osób z alergiami, jest baza samoopróżniająca. Pozwala ona bowiem na znaczne ograniczenie kontaktu z wszelkimi zanieczyszczeniami i drobnoustrojami, a wymiana worka w jej wnętrzu jest znacznie mniej problematyczna niż każdorazowe czyszczenie zbiornika.

Co jeszcze?

Filtry – zadaniem filtrów jest zatrzymywanie wszelkich mikrodrobinek przed ich ponownym przedostaniem się do wdychanego powietrza. Jednym z najskuteczniejszych, a zarazem najczęściej stosowanych rozwiązań, jest filtr HEPA. To właśnie za nim należy się rozglądać, a im wyższe będzie jego oznaczenie, tym lepiej poradzi sobie z przechwytywaniem zanieczyszczeń.

Czujniki – każdy odkurzacz automatyczny posiada system specjalnych czujników, do których zalicza się warianty zbliżeniowe, uskoku powierzchni oraz kurzu. Czujniki zbliżeniowe mają na celu zagwarantowanie płynnego omijania przeszkód. Sensor uskoku powierzchni, czy też terenu, okazuje się niezbędny w mieszkaniach oraz domach, które posiadają schody lub wysokie progi. W przypadku braku tego receptora robot może ulec przypadkowemu uszkodzeniu poprzez upadek z określonej wysokości. Czujnik kurzu wpływa natomiast na precyzję sprzątania. Ma on bowiem na celu wykrywanie pominiętych drobinek oraz ponowne odkurzenie miejsca, w którym takowe się znajdują. Sensor ten mówi również robotowi o tym, które fragmenty podłóg wymagają dokładniejszego wyczyszczenia, przez co sprzęt jest w stanie poświęcić im odrobinę więcej uwagi.

Sterowanie – w tej kategorii wyróżnia się trzy możliwości. Pierwszą z nich jest sterowanie manualne, odbywające się poprzez przyciski umieszczone na korpusie robota. Z pewnością nie jest to jednak najwygodniejsza opcja, ponieważ wymaga każdorazowego schylania się, czy też kucania. Drugim sposobem jest sterowanie przy użyciu pilota, znajdującego się w zestawie z samym robotem. Z jego pomocą możliwa jest bezproblemowa obsługa urządzenia, zawierająca w sobie zmiany trybów, czy też bieżących ustawień. Ostatnią, najnowocześniejszą możliwością, jest sterowanie przy użyciu dedykowanej aplikacji mobilnej. Obsługa odkurzacza poprzez aplikację jest niezwykle komfortowa. Ponadto aplikacja niejednokrotnie znacznie zwiększa możliwości urządzenia, oferując opcje, które nie znajdują się ani na jego korpusie, ani na pilocie.

Jaki odkurzacz automatyczny warto kupić?

Odkurzacz automatyczny - Proscenic M8 Pro

Proscenic M8 Pro

M8 Pro to model, który daje użytkownikowi aż trzy możliwości pracy, obejmujące odkurzanie, mopowanie oraz obydwie te funkcje jednocześnie. Sprzęt charakteryzuje się ponadto dużą mocą ssącą oraz wytrzymałą baterią, a nawigacja laserowa LDS 8.0 jest gwarancją płynnej, dokładnej pracy.

W zestawie, oprócz samego urządzenia, znajduje się pełne wyposażenie, obejmujące akcesoria takie jak:

  • Baza samoopróżniająco-ładująca,
  • Pojemnik 2w1,
  • Podkładka do mopowania,
  • Szmatka z mikrofibry,
  • Worek na pył i brud,
  • Filtry HEPA,
  • Szczotka boczna,
  • Pilot zdalnego sterowania.

Producent zadbał więc o to, aby użytkownik nie musiał ponosić żadnych dodatkowych kosztów, nawet przez kilka miesięcy po zakupie.

Na zwiększoną uwagę zasługuje jednak samoopróżniająca baza ładująca, która przyczynia się do znacznego zwiększenia komfortu związanego z brakiem konieczności ręcznego opróżniania zbiornika na zanieczyszczenia. Przy jej pomocy sprzątanie staje się więc całkowicie bezwysiłkowe, a co za tym idzie – wygodne.

Plusem okazuje się także dedykowana aplikacja mobilna Proscenic, dzięki której sterowanie urządzeniem staje się banalnie proste. W zestawie znajduje się także wspomniany już pilot, będący świetną alternatywą do aplikacji.

Mamibot ExVac890 z lampą UVC

Mamibot ExVac890 z lampą UVC

ExVac 890 to kolejna propozycja robota sprzątającego z samoopróżniającą bazą. Sprzęt wyposażony został w moc ssącą na poziomie 4000 Pa, nawigację laserową LDS 4.0, wytrzymałą baterię oraz bakteriobójczą lampę UVC.

Obsługa urządzenia może odbywać się zarówno przy użyciu pilota, jak i aplikacji mobilnej. Co więcej, użytkownik ma opcję wyboru danego trybu sprzątania spośród czterech stopni:

  • Cichy,
  • Standard,
  • Turbo,
  • Max.

Każdy tryb cechuje się różną mocą odkurzania oraz poziomem generowanego hałasu. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie konkretnych parametrów zgodnie z danymi oczekiwaniami. Ponadto robot oferuje również funkcję mopowania, a w zestawie znajduje się dedykowany ku temu zbiornik o pojemności 370 ml.

Xiaomi Mop PRO

Powyższy model od Xiaomi łączy w sobie funkcje odkurzania i mopowania, przez co doskonale sprawdzi się on w każdym domu.

Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, urządzenie jest w stanie dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca, takie jak przestrzenie pod szafkami, czy też sofami. Pomocnym okazuje się również laserowy system nawigacji LDS, gwarantujący doskonale zaplanowaną trasę robota, zwiększając tym samym efektywność jego pracy.

Sterowanie urządzeniem odbywa się z poziomu aplikacji mobilnej, kryjącej w sobie szereg niezwykle przydatnych funkcji. Należy do nich na przykład planowanie harmonogramu sprzątania, ustawianie wirtualnych ścian, czy wybór konkretnego trybu pracy lub przypisanie go do danego pomieszczenia.

Sprawdź: Jaki odkurzacz piorący wybrać?