Obudowa do komputera - jaką wybrać?

Kompletujecie nowy komputer? Podpowiadamy jaka obudowa do komputera będzie najlepszym wyborem i na jakie parametry warto zwrócić uwagę.

Dlaczego musimy wybrać dobrą obudowę do komputera?

obudowa do komputera

Wielu z nas bardzo niesłusznie uważa, że obudowa do komputera pełni głównie funkcję dekoracyjną. Idąc tym tokiem myślenia, powinniśmy wybrać po prostu najładniej wyglądający model. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom, parametry grają tutaj kluczową rolę.

Przede wszystkim, obudowa do komputera jest niezbędną częścią systemu chłodzenia. Użycie nieprawidłowego modelu poskutkuje tym, że podzespoły będą się przegrzewały. Wszystko przez zaburzoną cyrkulację powietrza lub nawet wzajemne podgrzewanie się poszczególnych elementów.

Obudowa pełni bardzo ważną funkcję i do jej wyboru należy podejść dokładnie tak samo jak do wszystkich innych podzespołów – analizując jej poszczególne parametry. Podpowiadamy więc jaka obudowa do komputera będzie najlepsza i na co zwrócić uwagę.

Sprawdź: Procesor do 500 zł - jaki model wybrać?

Jaka obudowa do komputera? Najważniejsze parametry

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę kupując obudowę do komputera? Nie ma ich zbyt dużo, ale koniecznie musimy o nich pamiętać.

Miejsce na podzespoły

obudowa do komputera

Najważniejszy parametr to po prostu wielkość samej obudowy. Jaka będzie najlepsza? To zależy oczywiście od pozostałej specyfikacji waszego komputera! Kluczowe będzie tutaj zapewnienie wystarczającego miejsca dla każdego podzespołu. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zadbać o ich prawidłowe chłodzenie.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy obudowa jest kompatybilna z naszym formatem płyty głównej. Nie wiecie do końca o co w tym chodzi? Nic straconego – przeczytajcie po prostu nasz osobny poradnik na ten temat, który znajdziecie pod tym linkiem.

Następnie, sprawdźmy długość karty graficznej oraz wysokość chłodzenia procesora. Jeśli wszystko się zgadza, to upewnijcie się też, czy nie domkniecie całej obudowy na styk. Potrzebujemy przecież miejsca na całe okablowanie i zasilacz!

Filtry i zabezpieczenia przeciwkurzowe

Największym wrogiem każdego chłodzenia komputerowego jest kurz. Drobinki osadzające się w wentylatorach bardzo skutecznie spowalniają i osłabiają ich działanie. Efekt jest zwykle bardzo prosty – komputer zaczyna się przegrzewać! Dobrym sposobem na częściowe uniknięcie tego problemu są filtry przeciwkurzowe.

Za rozsądne minimum należy przyjąć tutaj przynajmniej dwa osobne filtry – na froncie i pod samym zasilaczem. Są to miejsca, z których najczęściej zasysane jest powietrze. Oczywiście, obudowa może być jednak nieco inaczej skonstruowana – ważne więc, aby filtry po prostu były. Warto zwrócić również uwagę na możliwość ich demontażu. Im prościej tym lepiej – musimy je przecież co jakiś czas czyścić.

Zobacz: Dysk SSD M.2 - co to jest?

Wentylacja i kultura pracy

Kultura pracy to bardzo ważna rzecz – przez to pojęcie rozumiemy po prostu hałas, jaki generuje urządzenie. Oczywiście, parametr ten nie ma najmniejszego znaczenia, jeśli kupujemy obudowę bez wbudowanych wentylatorów – sama obudowa nie wydaje przecież z siebie absolutnie żadnego dźwięku.

Modele z fabrycznym chłodzeniem mogą być jednak dość hałaśliwe. Zasada jest dosyć prosta – im większa średnica wentylatora tym nieco ciszej będzie on pracował. Jest to dosyć logiczne – mniejszy wentylator będzie musiał obracać się znacznie szybciej, aby osiągnąć dokładnie taki sam efekt. To właśnie jego silnik wydaje z siebie najwięcej niepożądanych dźwięków.

Jakość materiałów

Jaka obudowa do komputera będzie najlepsza? Oczywiście, że ta z materiałów najwyższej jakości. Niestety, ten parametr jest dość trudny do sprawdzenia dla zwykłego konsumenta. Dobrym wyznacznikiem będzie jednak jej waga. Co ciekawe – im większa tym lepiej świadczy to o danym modelu.

Jeśli porównujecie ze sobą dwie obudowy o takich samych wymiarach, to łatwo możemy wywnioskować, że ta cięższa wykonana jest z grubszej blachy. Dzięki temu nie będziemy musieli przejmować się jej pękaniem czy wgnieceniami!

Oczywiście, powinniśmy wybierać również modele niemal w całości metalowe. Tworzywa sztuczne nie są wcale najlepszym wyborem w tej kwestii. Pojedynczy panel ze szkła nie będzie stanowił jednak najmniejszego problemu.

Wygoda codziennego użytkowania, czyli przyciski i porty

Ostatni parametr jest już najbardziej subiektywny – zwróćcie uwagę, gdzie znajduje się przycisk zasilania, reset czy złącza USB i słuchawkowe. Jeśli wasza obudowa leży na ziemi pod stołem, to dobrym wyborem będą przyciski na górnej ściance. Dzięki temu, nie będziecie musieli się za każdym razem pochylać. Jeśli trzymacie ją jednak na biurku, to znacznie wygodniej będzie mieć porty na frontowym panelu, czyli na wyciągnięcie ręki.

Sprawdź: Płyta główna do koparki kryptowalut - jaki model warto wybrać?

Jaka obudowa do komputera? Full Tower, Mini Tower czy może Desktop?

W wyborze obudowy do komputera z pewnością pomoże nam również jej format, czyli standaryzowany rozmiar. Producenci opisują go przy pomocy nazw własnych – na szczęście bardzo łatwo możemy je rozszyfrować! Opiszemy więc pokrótce najpopularniejsze z nich.

Obudowy typu Tower

obudowa do komputera tower

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się modele typu Tower. To najbardziej klasyczne obudowy do komputera jakie możemy sobie wyobrazić. Wśród nich możemy wyróżnić 3 podstawowe rodzaje.

Pierwszy z nich to Mini Tower, czyli najmniejsza obudowa w tej kategorii. Nie mówimy tutaj jednak absolutnie o modelach do miniaturowych zestawów komputerowych. W większości przypadków będzie to doskonały wybór do każdego komputera innego niż profesjonalny sprzęt gamingowy.

Do obudowy Mini Tower zmieścimy zwykle płyty główne mini-ITX, microATX i ATX. Ograniczeniem będzie za to system chłodzenia – musimy postawić tutaj na pojedynczy wentylator o średnicy 120-mm.

Kolejno mamy obudowę Midi Tower lub też Mid Tower. To doskonały kompromis pomiędzy miejscem na więcej podzespołów, ale też względnie kompaktowymi rozmiarami. Do tego rodzaju obudowy używamy zwykle płyt głównych ATX lub microATX. Sporym atutem jest też kompatybilność z wiatrakami o średnicy 240 mm.

Dla fanów najcięższego sprzętu doskonałym wyborem będzie jednak obudowa Full Tower. Tak naprawdę, zmieścimy w niej już dowolne podzespoły i jaki tylko chcemy system chłodzenia. Kompatybilna jest z wiatrakami o rozmiarach nawet 420 milimetrów i chłodzeniem wodnym.

Obudowy desktop

Jeśli zależy wam na nieco mniejszej obudowie i nie planujecie składać komputera gamingowego, to doskonałym wyborem będą modele typu desktop. To bardzo niewielkie konstrukcje, których największym atutem jest możliwość postawienia na nich monitora.

Oczywiście, będziemy wtedy ograniczeni do najmniejszych płyt głównych, takich jak mini-ITX i nie zmieścimy tam raczej żadnego solidnego chłodzenia. To świetny wybór do komputera typowo biurowego, ale fatalny do sprzętu do gier.

Zobacz też:
AMD czy Intel – jaki procesor wybrać?
Jaki procesor do gier wybrać? Wszystko co musisz wiedzieć