Sferis - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Telefony i Tablety
Komputery
Gaming
RTV
AGD
Hobby
Dom i Biuro
Zdrowie i Uroda

DVB-T2 – zmiana częstotliwości w Polsce

Nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2 w niektórych województwach stał się już faktem. Wkrótce zmiana częstotliwości obejmie całą Polskę, a co za tym idzie, nie wszystkie odbiorniki telewizyjne będą w stanie samodzielnie odbierać sygnał. Dlaczego? Od kiedy DVB-T2 wchodzi w całej Polsce i jak przygotować się do zmian? Sprawdź.

Co to jest refarming 2022?

Polacy masowo korzystają z sygnału naziemnej telewizji cyfrowej przy odbiorze programów telewizji publicznej. Do jej nadawania wykorzystywane dotąd było pasmo 700 MHz. Decyzją Komisji Europejskiej jego część ma zostać przeznaczona na rozwój telefonii komórkowej w standardzie 5G. Zgodnie z tymi założeniami nadawanie telewizji naziemnej musi przejść proces zwany refarmingiem częstotliwości. Zmianom ulegnie nie tylko pasmo nadawania, ale także ogólnopolskie multipleksy.

Proces refarmingu 2022 przyniesie wiele korzyści osobom, które odbierają naziemną telewizję. Oprócz powyższych zmian postanowiono wprowadzić dodatkowo nowy standard nadawania: DVB-T2/HEVC. Dzięki niemu widzowie będą mogli m.in. odbierać więcej programów telewizyjnych przez tradycyjną antenę oraz cieszyć się lepszą jakością obrazu i dźwięku.

Od kiedy jest zmiana częstotliwości w Polsce?

Wprowadzanie zmian podzielono na etapy przypisane do konkretnego województwa. Nowy standard nadawania od 28 marca 2022 roku obowiązuje już w województwie dolnośląskim i lubuskim. W dalszej kolejności zmiany czekają na mieszkańców:

Czerwcowa data jest końcowym terminem i gwarancją tego, że wszystkie programy w polskich aglomeracjach będą nadawane w zmienionej częstotliwości.

Jak przygotować się do zmiany?

Osoby, które zakupiły odbiorniki telewizyjne po 2017 roku, praktycznie nie muszą specjalnie przygotowywać się do zmiany przesyłania. Nowsze modele telewizorów mają wbudowany tuner, który jest dostosowany do odbioru zmienionych częstotliwości. Sprzęt powinien więc samoczynnie przestroić się na nowe pasmo nadawania. Mimo to właściciele starszych odbiorników nie muszą się ich od razu pozbywać. Oczywiście mogą pokusić się o spory wydatek na nowy model kompatybilny z DVB-T2, ale istnieje także tańsze rozwiązanie.

- Jeżeli telewizor nie jest przystosowany do odbioru standardu DVB-T2/HEVC, można zaopatrzyć się w specjalny dekoder. Jego podłączenie umożliwia oglądanie telewizji w nowym standardzie. Najprostsza wersja takiego urządzenia kosztuje ok. 100 zł – wyjaśnia przedstawiciel ze sklepu komputerowego Sferis.pl.

Inną opcją przygotowania się do zmian jest podłączenie do oferty telewizji abonamentowej np. u dostawców sieci kablowych. Jednak to zakup dekodera jest zdecydowanie korzystniejszy i pozwala zaoszczędzić nie tylko na wymianie telewizora, ale także opłatach za odbieranie programów.

Tak naprawdę zmiana częstotliwości nadawania telewizji naziemnej w Polsce dla zwykłego użytkownika oznacza niedużą inwestycje, a przynosi wiele korzyści. Warto więc wcześniej zadbać o możliwość odbioru programów w lepszym standardzie.

Dekodery DVB-T2/HEVC

Telewizory z DVB-T2/HEVC

Newsletter

Zapisz się na newsletter

i odbierz kod rabatowy na zakupy o wartości 10 lub 50 zł!

Wymagane
* Kod rabatowy 50 zł do wykorzystania przy zakupach za min. 2000 zł / Kod rabatowy 10 zł do wykorzystania przy zakupach za min. 200 zł