Użytkownik musi jedynie wybrać tryb prania oraz dodać proszek do prania wraz z płynem do płukania. Cała reszta odbywa się automatycznie. Pralka automatyczna zawiera zazwyczaj wiele różnych planów prania, dopasowanych do danej tkaniny. Łatwość w obsłudze przychodzi nie zawsze idzie w parze z niską ceną – są zazwyczaj nieco droższe od pralek wirnikowych. Tanie pralki automatyczne dostaniemy już od 900 zł.
W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać niskie pralki – 70/75/80cm, ale też większe (85cm, aż do 100cm). W raz z rozmiarem zwiększa się ładowność pralki. Większe gospodarstwa domowe powinny wybrać standardowe 5-6kg lub większe.
Alternatywą dla standardowego ładowania od przodu sa pralki ładowane od góry. Dzięki temu pralka zajmie nam mniej miejsca! Pralki ładowane od frontu zazwyczaj są bardziej przyjazne w użytkowaniu.
Pralki do zabudowy pozwalają na zaoszczędzenie miejsca, oraz lepsze wkomponowanie w styl pomieszczenia. Pralki wolnostojące cieszą się jednak dużo większą popularnością. Posiadają w większości przypadków większą pojemność oraz dużo szerszy wybór dostępnych modeli. Wybierając pralkę do zabudowy, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wymiary łazienki oraz dobrze zaplanować zagospodarowanie przestrzeni.
Klasa energetyczna A+++, A++, A+ lub A stanowi gwarancję nie tylko efektywności, ale i energooszczędności, dlatego zawsze warto rozważyć zakup lepszej pralki z lepszą klasą energetyczną. Pozostałe klasy energetyczne to: B, C, D
Aż roi się w nich od praktycznych funkcji, które pozwalają na ustawienie opóźnionego startu, blokady rodzicielskiej, a także regulację wirowania i kontrolę piany. Co więcej, najnowocześniejsze modele wyposażone są w automatykę wagową, silnik inwerterowy, grzałkę ceramiczną, inteligentną diagnostykę oraz system Eco Bubble i opcję zraszania prania.
Rodzaj bębna wpływa na efektywność prania. Pralka automatyczna może posiadać następujące bębny: o strukturze diamentu, o strukturze plastra miodu lub o strukturze kropel wody ze stromym lub łagodnym zakończeniem.