Używamy plików cookies i podobnych technologii zgodnie z Polityką Prywatności. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies.

Sklep Marki Aranżacje Dla firm
Wielkie wietrzenie magazynów! Kliknij tu ->> i Złap swoją okazję! Oferta limitowana!

Mikołajki

Czym są Mikołajki?

Patronem dnia zwanego Mikołajkami – jak zresztą nietrudno się domyślać – jest Mikołaj z Miry, który uchodzi za świętego zarówno w katolicyzmie, jak i prawosławiu. Słynął z dobroduszności i niesienia pomocy najbardziej potrzebującym, jednak zmiany kulturowe i społeczne w XIX i XX wieku sprawiły, że wizerunek świętego Mikołaja całkowicie się zmienił. Dziś zamiast niego patronem Mikołajek jest również Mikołaj, tyle że pod postacią starszego, brodatego przyodzianego w czerwony strój pana, który rozdaje prezenty dzieciom. I właśnie na tym przede wszystkim polegają obecnie Mikołajki – na obdarowywaniu się upominkami.

Kiedy są Mikołajki?

Mikołajki są obchodzone od wieków – źródła historyczne wskazują, że świętowano je już w IX w. Wówczas miały charakter mocno religijny, który ostał się aż do drugiej połowy XX w., gdy obniżono rangę tego dnia. Mimo to wciąż jest kultywowany, choć w znacznie bardziej zeświecczonej formie niż niegdyś. Nie zmieniła się natomiast data jego obchodzenia – od setek lat odpowiedź na pytanie, kiedy są Mikołajki, brzmi: 6 grudnia. To data długo wyczekiwana szczególnie przez dzieci, którym – zgodnie ze zwyczajem – w nocy święty pozostawia małe upominki w butach. Najczęściej są to słodycze, choć oczywiście zdarzają się też prezenty innego rodzaju – wszystko zależy od rodziców i rodzinnych zwyczajów.

 

Wciąż się głowisz nad tym, co kupić bliskiej osobie na Mikołajki i nic Ci nie przychodzi do głowy? Cóż, to częsty problem, ale na szczęście da się go rozwiązać. Dowiedz się, jaki powinien być prezent idealny – poznaj najważniejsze kryteria, które powinien spełniać.

Dopasowany do wieku i zainteresowań To kluczowy warunek, który musi spełniać mikołajkowy prezent doskonały – w przeciwnym razie nawet najdroższy upominek może być nieudany. Z oczywistych względów inny prezent ofiarujesz kilkulatkowi niż dorosłemu mężczyźnie. Podobnie rzecz się ma w przypadku pasji i zainteresowań – przykładowo, z drogiej wędki będzie zadowolony tylko wędkarz, a z rakiety tenisowej wyłącznie ktoś, kto uprawia ten sport.

Oryginalny Idealny prezent na Mikołajki z pewnością powinien być niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Na nic ogromne sumy wydawane na prezent, jeżeli osoba obdarowywana będzie wiedziała, że jest on powtarzalny i kupiony niejako na odczepnego.

Kosztowny I nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o pieniądze, ale także, a raczej przede wszystkim o czas i zaangażowanie poświęcone na sprawienie prezentu. Upominek, w którego wykonanie zostało włożone mnóstwo czasu, może być nawet bardziej satysfakcjonujący niż kupiony w sklepie, drogi, gotowy prezent.

Ładnie zapakowany Choć liczy się przede wszystkim to, co jest w środku, nie da się ukryć, że dla odbioru upominku znaczenie ma także opakowanie. To szczególnie istotny aspekt w przypadku wyboru prezentu mikołajkowego z myślą o dziecku i kobiecie, np. żonie czy matce.

Przeważnie poszukujesz upominku dla kogoś bliskiego, ale co z prezentem dla samego siebie? Nagradzanie siebie to równie ważna kwestia jak obdarowywanie innych – jeśli zastanawiasz się, jak do niej podejść, zapoznaj się z poradami na ten temat.

Oddaj się pasji Uwielbiasz fotografię? Uprawiasz sport? Kochasz podróże? A może spełniasz się w kuchni, przygotowując posiłki dla siebie i bliskich? W takim razie spraw sobie prezent związany z Twoją pasją, czyli np. nowy aparat albo obiektyw, strój do ćwiczeń, bilet lotniczy na kilkudniowy urlop czy zestaw nowych garnków.

Daj się ponieść emocjom Równie dobrym, choć zgoła przeciwnym pomysłem jest sprawienie sobie prezentu, który dostarcza nowych, nieznanych dotąd wrażeń i przeżyć. Przejażdżka samochodem wyścigowym, skok na bungee, szusowanie na nartach, strzelanie z pistoletu na strzelnicy, nieplanowana wycieczka do dalekich krajów – możliwości jest wiele.

Zainwestuj w rozwój To propozycja dla osób praktycznych, które lubią poszerzać horyzonty i chcą wykorzystywać każdą możliwą szansę z myślą o rozwoju osobistym. Jeśli należysz do tego grona, zastanów się nad sprezentowaniem sobie szkoleń, kursów, książek czy udziału w konferencjach.

Zadbaj o siebie Chcesz się zrelaksować i choćby na kilka godzin zapomnieć o trudach dnia codziennego? Zrób sobie prezent, który Ci na to pozwoli, np. wykup zabiegi albo pobyt w salonie SPA, zamów ulubione kosmetyki, idź do fryzjera czy solarium. Po prostu zrób sobie dobrze i zadbaj o ciało i umysł, w pojedynkę lub z bliską osobą!

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

i odbierz kod rabatowy na zakupy o wartości

do góry