Sferis - sklep internetowy
Wszystkie kategorie
Wszystkie kategorie
Telefony i Tablety
Komputery
Gaming
RTV
AGD
Hobby
Dom i Biuro
Zdrowie i Uroda

Mikołajki

Czym są Mikołajki?

Patronem dnia zwanego Mikołajkami – jak zresztą nietrudno się domyślać – jest Mikołaj z Miry, który uchodzi za świętego zarówno w katolicyzmie, jak i prawosławiu. Słynął z dobroduszności i niesienia pomocy najbardziej potrzebującym, jednak zmiany kulturowe i społeczne w XIX i XX wieku sprawiły, że wizerunek świętego Mikołaja całkowicie się zmienił. Dziś zamiast niego patronem Mikołajek jest również Mikołaj, tyle że pod postacią starszego, brodatego przyodzianego w czerwony strój pana, który rozdaje prezenty dzieciom. I właśnie na tym przede wszystkim polegają obecnie Mikołajki – na obdarowywaniu się upominkami.

Kiedy są Mikołajki?

Mikołajki są obchodzone od wieków – źródła historyczne wskazują, że świętowano je już w IX w. Wówczas miały charakter mocno religijny, który ostał się aż do drugiej połowy XX w., gdy obniżono rangę tego dnia. Mimo to wciąż jest kultywowany, choć w znacznie bardziej zeświecczonej formie niż niegdyś. Nie zmieniła się natomiast data jego obchodzenia – od setek lat odpowiedź na pytanie, kiedy są Mikołajki, brzmi: 6 grudnia.To data długo wyczekiwana szczególnie przez dzieci, którym – zgodnie ze zwyczajem – w nocy święty pozostawia małe upominki w butach. Najczęściej są to słodycze, choć oczywiście zdarzają się też prezenty innego rodzaju – wszystko zależy od rodziców i rodzinnych zwyczajów.

Jaki powinien być prezent na Mikołajki?

Wciąż się głowisz nad tym, co kupić bliskiej osobie na Mikołajki i nic Ci nie przychodzi do głowy? Cóż, to częsty problem, ale na szczęście da się go rozwiązać. Dowiedz się, jaki powinien być prezent idealny – poznaj najważniejsze kryteria, które powinien spełniać.

Dopasowany do wieku i zainteresowań To kluczowy warunek, który musi spełniać mikołajkowy prezent doskonały – w przeciwnym razie nawet najdroższy upominek może być nieudany. Z oczywistych względów inny prezent ofiarujesz kilkulatkowi niż dorosłemu mężczyźnie. Podobnie rzecz się ma w przypadku pasji i zainteresowań – przykładowo, z drogiej wędki będzie zadowolony tylko wędkarz, a z rakiety tenisowej wyłącznie ktoś, kto uprawia ten sport.

Oryginalny Idealny prezent na Mikołajki z pewnością powinien być niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Na nic ogromne sumy wydawane na prezent, jeżeli osoba obdarowywana będzie wiedziała, że jest on powtarzalny i kupiony niejako na odczepnego.

Kosztowny I nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o pieniądze, ale także, a raczej przede wszystkim o czas i zaangażowanie poświęcone na sprawienie prezentu. Upominek, w którego wykonanie zostało włożone mnóstwo czasu, może być nawet bardziej satysfakcjonujący niż kupiony w sklepie, drogi, gotowy prezent.

Ładnie zapakowany Choć liczy się przede wszystkim to, co jest w środku, nie da się ukryć, że dla odbioru upominku znaczenie ma także opakowanie. To szczególnie istotny aspekt w przypadku wyboru prezentu mikołajkowego z myślą o dziecku i kobiecie, np. żonie czy matce.

Zabawki

Zegarki i opaski sporotwe

Dyski

Pendrivie i karty pamięci

Statywy i stabilizatory obrazu

Małe agd do kuchni

Newsletter

Zapisz się na newsletter

i odbierz kod rabatowy na zakupy o wartości 10 lub 50 zł!

Wymagane
* Kod rabatowy 50 zł do wykorzystania przy zakupach za min. 2000 zł / Kod rabatowy 10 zł do wykorzystania przy zakupach za min. 200 zł